Jox pocas dojcenia 8.mesacneho dietata

Kristina    22.09.2019, 09:28

Dobry den, Mala som velmi zapalene hrdlo a mala som doma len jox co som zvykla uzivat pred otehotnenim, tak som si strekla po dojceni a kedze ma maly 8.mesiacov kojila som ho az po 4-5 hodinach po uziti. Takto som si v priebehu dvoch dni dala 3 davky a teraz citam ze sa vyslovene neodporuca. Moze sa malinkemu nieco stat? Je nieco cim by som tejto situacii pomohla? Dakujem velmi pekne za odpoved

Milá Kristína,

nemusíte sa obávať, synčekovi ste neublížili. Dôvod, prečo nie je vhodné používať Jox spočíva v tom, že jód z neho prechádza v pomerne vysokom množstve do materského mlieka a pri dlhodobom používaní to nie je dobré. Ak ste použili Jox jednorázovo, nie je to žiaden problém. Rovnako, ak by bol sprej Jox vaša jediná možnosť, tak ho používajte. 

Ale na zmiernenie príznakov ochorenia, ktoré je sprevádzané kašľom či bolesťou hrdla, je z pohľadu dojčenia možné využiť škálu iných prostriedkov, ktoré by počas dojčenia boli oveľa vhodnejšie - jód (v spreji Jox) sa totiž dostáva do materského mlieka v mnohonásobne vyšších dávkach, ako je v krvi, čo je pre ostatné lieky raritné a je to naopak.  Pri ostatných prípravkoch, ktoré prichádzajú do úvahy vo vašej situácii, by bolo ich množstvo v materskom mlieku nemerateľné. Prečítajte si aj tento článok:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie-a-prechladnutie/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Jox pocas dojcenia 8.mesacneho dietata