Priprava na kojeni v tehotenstvi

Jarmila    08.11.2019, 13:41

Dobry den Je mi 38 let, jsem v ocekavani 3 ditete v 35 tt. U prvni dvou jsem vzdy mela problem s tvorbou mleka. Prvni kojeno do 5 mesice, dokrmovano mat.mlekem kamaradky.( nekojila plne)Druhe kojeno do 4.5 mesice dokrmovano mat. mlekem od narozeni do 6 tydne, pak plne kojeno do 3 mesice, podobu 6 tydnu. Posleze opet dokrmovano mat.mlekem. Druhe dite intolerance na laktozu, zjistena az v 1 roce. Vzdy jsem uzivala fenugreek, thistle milk, fennel, pivni kvasnice. Pila kojici caje. Jedla ovesne vlocky, hodne bilkovin. Nutno jeste podotknout, ze se mi rodi male deti. Prvni 41t+5d 3kg druhe 42t 3kg momentalne 35 tt podle ultrazvuku 34t+5d plod ma 1.5kg 3lb10oz. Moje otazka zni. Co muzu udelat pro to, abych co nejlepe pripravila sve telo na laktaci? Muzu uz zacit uzivat Fenugreek a pivni kvasnice a pod.... ? Mam doma male skolky a takrka zadnou pomoc z okoli. Rada bych se co nejlepe pripravila a usetrila si popripadny stres v domactnosti. Dekuji za odpoved! Jarmila PS : zijeme v Chicagu, poporodni navsteva laktacni poradkyne vasi poradny, nebude mozna, pokud nemate nejake kolegy v mem okoli. Dekuji

Milá Jarmilo,

preto, aby novorodenec dostal dostatok materského mlieka po pôrode a dojčenie sa začalo čo najlepšie, si prečítajte tento dokument hovoriaci o tom, čo je dôležité pre správny začiatok dojčenia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravny-zaciatok-je-dolezity/

Pomôcť vám môže aj naša kniha Praktický návod na dojčenie ponúkajúca praktické informácie s množstvom inštruktážnych fotografií a návodov:

http://www.mamila.sk/pre-matky/kniha-prakticky-navod-na-dojcenie/

ktorú vám môžeme v českej jazykovej verzii zaslať aj do USA.

Na dojčenie vás už v tehotenstve môže pripraviť poradkyňa pri dojčení, ktorá organizuje školy dojčenia pre tehotné, zvlášť, ak ste pri prvom dieťatku nedojčili. V Chicagu ani v jeho blízkosti nepôsobí žiadna naša laktačná poradkyňa. Môžete sa však obrátiť na niektorú z našich poradkýň na online kurz prostredníctvom internetu a dozvedieť sa tak o základných krokoch, ktoré vám môžu pomôcť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spolu s poradkyňou prejdete jednotlivé kroky, ktoré pomôžu, aby dojčenie začalo čo najlepšie.

Preštudujte si, ako má vyzerať po pôrode kontakt koža na kožu s bábätkom. Pokračujte v kontakte koža na kožu aj na oddelení šestonedelia, strávte takto s bábätkom čo najviac času. Dojčite ho vždy, keď o to prejaví záujem. Po pôrode môžete nahrať videá pitia bábätka a cez internet s poradkyňou skontrolovať, či je všetko v poriadku a ak by sa bábätko problematicky prisávalo, poradkyňa vám môže pomôcť čiastočne aj na diaľku. Pozrite si tiež videá prisávania a pitia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Bylinky, na ktoré sa pýtate (senovka grécka – fenugreek a benedikt lekársky – blessed thistle) nemá zmysel užívať počas tehotenstva, pretože tvorba mlieka je blokovaná hormonálne a neexistuje spôsob, ako ju teraz zvýšiť. Po pôrode budete mať pre svoje bábätko dostatok mlieka, dôležité je, aby ho dokázalo získať.  A toto závisí od toho, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a dostatočné pitie a odoberanie mlieka z prsníka stimuluje tvorbu mlieka. Pre to, aby sa prisatie bábätka nenarušovalo, je kľúčové tiež nepoužívať umelé náhrady prsníka (cumlík, fľaša, klobúčiky).

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Priprava na kojeni v tehotenstvi