Odgrgnutie

Slávka    27.01.2020, 19:03

Dobrý deň, čo by ste mi poradili, keď moje trojtýždňové bábätko si potrebuje odgrgnúť, ale veľmi sa nám to nedarí. Často sa potom začne "pučiť" a je nespokojný alebo sa skoro zobudí s plačom a uspávanie môže začať odznova. A keď ho dávam odgrgnúť tak sa často zobudí, musí byť naozaj veľmi unavený, aby mi tak zaspal. Bežne je hore 3-4 hodiny, kým zaspí a ak si predtým neodgrgol tak sa zobudí za pol hodinu. Ďakujem

Milá Slávka,

dávajte bábätko odgrgnúť len, ak si to skutočne vyžaduje, lebo často práve snaha o odgrgnutie bábätko zobudí, keď zaspáva, čo môže byť potom problematické z hľadiska opätovného zaspania a bludného kruhu, v ktorom bábätko plače, dojčí sa, nezaspí a grcká. Prečítajte si aj túto a túto zaujímavú diskusiu na našej sociálnej sieti o zbytočnosti rutinného odgrgávania. To, že odgrgávanie nie je nevyhnutné, potvrdzuje aj vynikajúco urobená štúdia, ktorej závery hovoria o tom, že snaha o odgrgnutie je síce niečo, čo ľudia na základe tradícií robia a čo sa stalo nepísaným pravidlom bez toho, aby sa niekto nad tým zamyslel, ale čo môže dokonca spôsobovať ešte viac grckania. Ďalej je záverom štúdie, že odgrgávanie nezlepšuje "koliku" či dĺžku plaču bábätka. 

Vo vašej situácii by vám veľmi pomohla návšteva podpornej skupiny dojčenia:

https://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

na ktorej by ste mohli s poradkyňou pri dojčení, ktorá skupinu vedie a s ďalšími matkami rozobrať vašu konkrétnu situáciu. To, čo popisujete, totiž súvisí so spánkom a existuje tam viacero vysvetlení, ktoré by vám pomohli vidieť situáciu v inom svetle a na potreby bábätka by sa vám reagovalo jednoduchšie. Znížila by sa aj miera plaču a nespokojnosti bábätka a zjednodušila by sa starostlivosť oňho. Ak nie je možné navštíviť podpornú skupinu dojčenia, skontaktujte sa s laktačnou poradkyňou osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože tieto vysvetlenia a súvislosti sa najjednoduchšie riešia v osobnom kontakte. Vo všeobecnosti k nim nájdete vysvetlenia v týchto odkazoch:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/spanok/

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/reflux-grckanie/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok