Antidepresíva

Barbora    30.01.2020, 10:22

Dobrý deň, malá má 3 týždne, je výlučne kojená. Ale ideme sa s mužom rozvádzať a ja to nezvládam. Potrebujem nejaké silnejšie antidepresíva a prosím vás aby ste mi povedali, aké lieky môžem popri kojení. Nie obyčajné escitili alebo sertraliny ale niečo silnejšie. Ďakujem veľmi pekne

Milá Barbora,

z hľadiska dojčenia je pre vaše bábätko bezpečnejšie pokračovať v dojčení. Nepíšete, aké antidepresíva by ste potrebovali užívať. Vo všeobecnosti medzi vhodnejšie antidepresíva patria staršie, odskúšanejšie antidepresíva. Do tejto kategórie patrí väčšina antidepresív, medzi najideálnejšie patrí napríklad paroxetín,sertralín, escitalopram a podobne. Užívať popri dojčení môžete aj mnohé iné antidepresíva. Ak sa to dá, lepšie je vyhnúť sa dvom z nich, a to fluoxetínu a bupropiónu (tento posledný hlavne preto, že môže znížiť tvorbu mlieka).  Vysvetlenia prečo sa môžete liečiť a súčasne dojčiť sú komplexné, ale jedným z mimoriadne dôležitých faktorov je, že do celej rovnice treba pripočítať riziká, ktoré kŕmenie umelým mliekom prináša, a to tak pre bábätko ako aj pre vás. Dojčenie je dôležité okrem iného pre rozvoj mozgu bábätka a tiež z hľadisko ochrany bábätka pred možnými psychiatrickými diagnózami v dospelosti. Hľadajte možnosti, ako pokračovať v dojčení a zároveň sa liečiť. Napíšte nám na dojcenie@mamila.sk, ktoré antidepresíva by pri vašej diagnóze lekár zvažoval a môžeme vám dať konkrétnejšiu odpoveď o vhodnosti užívania popri dojčení. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Antidepresíva