Anémie u plně kojených dětí

Martina    07.02.2020, 21:26

Může prosím plně kojené osmiměsíční miminko trpět chudokrevností/anémií (tj. nedostatkem železa). Děkuji.

Milá Martino,

aj dojčené bábätko môže byť choré, preto aj dojčené bábätko môže trpieť anémiou. V súvislosti s dojčením je dôležité vedieť, že dojčením sa neprenáša na dieťa nízka hladina železa alebo anémia a že dojčenie anémiu dieťaťa ovplyvňuje pozitívne (choré dieťa potrebuje dojčenie ešte viac než zdravé).

Dojčenie je fyziologická norma a pomáha dieťaťu dosiahnuť potenciál pre jeho zdravie. A to platí aj pre oblasť železa. Na svoje materské mlieko sa môžete spoľahnúť v tom, že ak ho bude bábätko získavať dostatočné množstvá, bude poskytovať bábätku všetky potrebné živiny a látky pre jeho správny vývoj a rast. Pre to, aby vaše materské mlieko obsahovalo dostatok živín, nemusíte robiť žiadne zvláštne opatrenia z hľadiska vášho stravovania. Ak by ste mali nízku hladinu železa, užívajte potrebné lieky. Z hľadiska dojčenia hladina železa v materskom mlieku aj pri anemických matkách relatívne konštantná. Nedokážete ju znížiť ani navýšiť tým, akú hladinu železa v krvi má matka, inými slovami, aj keby ste boli anemická, v materskom mlieku sa bude vždy nachádzať dostatok železa pre vaše bábätko.

Navyše - železo sa z materského mlieka veľmi dobre vstrebáva.

V oblasti dojčenia sa však matky často dozvedajú rôzne nesprávne informácie a jednou z nich je aj to, že v prípade, že je bábätko anemické, treba obmedziť dojčenie a zamerať sa na príkrmy s obsahom železa. Materské mlieko však nie je kravské ani umelé mlieko, ktoré v tomto ohľade skutočne pre anemické bábätko nie sú dobrou voľbou.

Materské mlieko obsahuje železo, ktoré sa vynikajúco vstrebáva a preto dokáže výrazne zlepšovať stav anemického bábätka. Efekt dojčenia je v tomto smere výrazne pozitívny.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Anémie u plně kojených dětí