Ako dlho možno kŕmiť dieťa metódou kŕmenia po prste?

Katarína    02.08.2011, 09:24

Nemožno pri dlhodobejšom používaní tejto metódy spôsobiť deformitu chrupu dieťaťa?

Milá Katarína,

správny vývoj čeluste a chrupu zaručuje dojčenie. Kŕmenie fľašou či satie cumlíka môže z dlhodobého hľadiska spôsbiť nesprávny vývoj.

Čo sa týka kŕmenia po prste: Kŕmenie po prste nie je z hľadiska vývoja čeluste či chrupu problém, pretože je určené pre bábätká, ktorá sa neprisávajú na prsník, na to, aby boli pripravené na prijatie prsníka. Inými slovami, tesne pred priložením na prsník, ich na chvíľku (napr. pol minúty alebo aj menej) necháme sať na prste s cievkou, z ktorej získava mlieko, a potom prst vyberieme a skúsime bábätko prisať na prsník. Kŕmenie po prste teda nie je metóda na dlhodobé kŕmenie bábätka. Ak sa bábätko neprisáva, tak metóda na jeho kŕmenie je pohárik:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

Navyše, ak sa bábätko prisáva, tak ho nekŕmime ani po prste, ani pohárikom. Ak je potrebné dokŕmiť bábätko, ktoré sa prisáva na prsník, pretože neprijíma dostatok mlieka, tak to urobíme cievkou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

A samozrejme, že dokrmom prvej voľby je odstriekané materské mlieko vlastnej matky.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ako dlho možno kŕmiť dieťa metódou kŕmenia po prste?