Syn (20m) mě vyžaduje u spaní
Otázka
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně večerního spaní syna. Syn (20 měsíců) je stále kojen na požádání, k tomu už také docela dost jí. Kojí se hodně, i v noci (spí s námi). Večer mě stále potřebuje i po té, co ho uspím. Má to tak od cca 5 měsíců, kdy začal odmítat dudlík (dávala jsem mu ho právě večer v případě, že mě stále volal k sobě). Od té doby je to v podstatě tak, že ho večer uspím (způsob se za tu dobu několikrát změnil), spinká chvíli sám a pak mě volá. Někdy po 20 minutách spaní, někdy po hodině, to je různé, dýl to nebývá. A pak už od něj třeba vůbec nemůžu vstát, nebo až zase třeba po hodině společného ležení. Jsem z toho už frustrovaná a trápí mě to. Chtěla bych večery trávit jinak než stále ležet s ním a dělat mu dudlík. Nevadí mi k němu přijít a pomoct mu zase usnout, vadí mi, že už pak nemohu odejít, nebo až po dlouhé době. Manžela odmítá, když jej vezme - třeba jen na chvíli, abych si umyla zuby - hystericky pláče a intenzita se stále stupňuje. Přes den spí také pouze u mě a potřebuje vícekrát uspat, často se budí s pláčem. V noci se také dost budí, většinou u prsa zase usne, někdy ho musím ponosit. Je velmi vnímavý, všechno ho ruší, někdy se začne budit i při zašustění peřiny. Neznám žádné děťátko, které by to ještě v jeho věku takto mělo... Myslela jsem si, že jej budu kojit do samoodstavu, ale začínám kvůli těm večerům přemýšlet o odstavení. Je mi to velmi nepříjemné, že u něj musím celé večery ležet, jsem pak na něj zbytečně naštvaná a to se pak odráží na celkové (ne)pohodě naší rodiny. A takhle to nechci, jinak máme krásný vztah, kontaktní a respektující přístup k dítěti mi vyhovuje a společný čas si užíváme. Snažím se s ním o tom také přes den mluvit, že bych potřebovala, aby mě pustil, když usne, ale bohužel bez výsledku. Moc Vám předem děkuji za rady a podporu a také za všechnu Vaši práci. Jana
Odpoveď
Milá Jano,
veľmi pekne ďakujeme za milé slová. Je pochopiteľné, že v tejto situácii sa cítite sklamaná, nahnevaná, frustrovaná a chcete niečo zmeniť. Hranica únosnosti je niečo, čo si musí každý zvážiť sám pre seba. Ale táto hranica je nesmierne daná aj kultúrou a vonkajšími okolnosťami - inými slovami, to, ako sa žena cíti (negatívne pocity voči dojčeniu) je často spôsobované tlakom okolia, aby už konečne odstavila alebo tlakom okolia o tom, ako sa má správať bábätko.
Ak sa pozriete na túto situáciu čisto z pohľadu bábätka, tak v minulosti bábätká v tomto veku zažívali spoločné spanie a pomoc so spánkom, so zaspávaním, s udržaním sa v spánku. Je pochopiteľné, že bábätko túto pomoc očakáva. Z biologického hľadiska sa vaše bábätko správa normálne a v tomto veku nemá schopnosť pochopiť vysvetlenia, okrem iného aj preto, že dieťatko v tomto veku nemá schopnosť uvažovať z hľadiska budúcnosti. Z hľadiska dojčenia je nesmierne dôležité, že bábätku pomáhate napĺňať tieto potreby. Celková dĺžka dojčenia je pre väčšinu detí spojená s dĺžkou dojčenia v noci. To znamená, že hoci je možné zrušiť večerné dojčenie alebo aj nočné dojčenia, často je to za cenu predčasného odstavenia. A súčasne za cenu plaču, o ktorom hovoríte aj vy, pretože na základe toho, že svoje bábätko dobre poznáte, viete, že skúsiť iné spôsoby starostlivosti o bábätko by boli spojené s jeho protestom a zúfalým plačom, ktorý ani neviete, ako by ste riešili. Navyše odstavenie nemusí znamenať, že dieťa sa „naučí“ zaspávať samo a prespí celú noc. Takže je možné, že to, čo bábätko teraz potrebuje, bude dávať najavo aj potom, ale už nebude možné jeho potreby naplniť dojčením a bude potrebné nájsť iné spôsoby naplnenia týchto potrieb, ktoré pre väčšinu žien znamenajú omnoho viac práce.
Ak sa pozrieme na túto situáciu z pohľadu toho, čo spoločnosť považuje za normálne, tak sa samozrejme stretnete s rozporuplnými informáciami, ktoré spôsobujú otázky o tom, či je toto ešte normálne, či netreba niečo zmeniť. Ako aj mnohé iné otázky týkajúce sa výchovy detí a našich očakávaní od bábätiek. Aj z tohto dôvodu sme pripravili podrobné odpovede týkajúce sa všeobecne výchovy detí v tomto a neskoršom veku a veľmi vám odporúčame si tieto informácie vypočuť a prečítať:
https://www.mamila.sk/post/novy-online-kurz-ako-vychovavat-nielen-dojcene-deti-9070/
Získate vysvetlenia a informácie, ktoré vám pomôžu túto situáciu vidieť v inom svetle a významne sa vám uľaví. Takisto získate inú perspektívu aj z hľadiska očakávaní ďalšieho vývoja situácie, čo sa týka bábätka. Ponúkame vám ako iný pohľad aj tento citát autorky bestselleru Praktický návod na dojčenie, ktorá je tiež lektorkou ebooku a kurzu o výchove nielen dojčených detí, ktorý vám ponúkame si vypočuť:
„Máme pocit, že ako matky sa strašne strašne naháňame, aby naše deti "vyrástli", aby boli stále "samostatnejšie" a aby "nás čo najrýchlejšie" nepotrebovali. Stále sa ich snažíme dotlačiť k tomu, aby "už samé spali", "už chodili samé a nenosili sa", "aby sa už nedojčili", lebo máme pocit, že sme dosiahli nejaký míľnik a že náš život bude potom konečne lepší. "Už aby sme to mali za sebou". Tak vám len chcem povedať: Nenaháňajme sa. Na období, keď nás deti tak veľmi potrebujú, že sa ešte stále chcú dojčiť, je niečo veľmi čarovné. Už sa nikdy nevráti.“
V situácii, kedy potrebujete zmenu, je dobré zodpovedať si pre seba otázky, čo presne chcete, aby sa zmenilo a posúdiť ich aj v kontexte toho, ako sa bude ďalej bábätko vyvíjať (táto situácia nebude takto večne). Je možné, že to, čo chcete je v skutočnosti:
- viac voľného času pre seba?
- viac kvalitne stráveného času s partnerom?
- čas na práce v domácnosti?
Ak áno, dajú sa tieto oblasti riešiť aj iným spôsobom? Nedajú sa niektoré veci zmeniť (napríklad dočasne napĺňať nižší štandard starostlivosti o domácnosť, dočasne uprednostniť objednávanie si jedla a menej variť)? Ak človek nemá pocit, že takto to už bude večne, ak si naopak uvedomí, že obdobie, kým bábätko matku takto intenzívne potrebuje, je v konečnom dôsledku pomerne krátke a starostlivosť o dieťatko s týmito potrebami je obrovskou investíciou do budúcnosti, ktorá sa vám mnohonásobne vráti v jeho puberte, dá sa na situáciu pozrieť iným spôsobom. Dajú sa vytvoriť situácie, v ktorých žena môže tráviť čas s manželom spoločne s dieťaťom a užijú si jedinečný čas rodiny, ktorú spolu už dlho chceli založiť a po ktorej túžili, často celý život. Môže to byť spoločná prechádzka s dieťatkom, počas ktorej môže cez deň napríklad dieťatko aj zaspať a dvojica tak získa čas, kedy sa môže porozprávať alebo si urobiť malý výlet. Dajú sa vytvoriť situácie, v ktorých žena trávi čas s manželom samostatne v čase, kedy sa s bábätkom na chvíľu zahrá niekto iný z rodiny, či priateľ alebo známy. A dajú sa vytvoriť situácie, v ktorých získate krátke chvíle pre svoj odpočinok. Môžete zapojiť do starostlivosti o bábätko partnera, iného člena rodiny či priateľov. Premyslite si, čo by vám dobíjalo energiu, tešilo vás – kúpeľ, prečítať si knihu, pozrieť si film, surfovať na internete, ísť si zabehať? Na všetko toto sa dá vytvoriť priestor počas dňa a nemusíte čakať, kým by vaše bábätko spalo. Na chvíľu sa zvládnu oňho postarať iní ľudia a vytvoria vám tak priestor pre váš čas. Mnohé ženy, ktoré toto urobia, získajú takto počas dňa po kúskoch čas, v ktorom robia to, čo ich baví a teší a cítia po čase energiu.
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokNajčítanejšie články
- Je možné dojčiť adoptované dieťa?
- Alkohol, káva, fajčenie a dojčenie?
- Toto by vám o vašich bradavkách a prsníkoch nemal nik povedať
- Cmúľa si vaše bábätko prsty? Je cumlík lepší?
- Kedy dať bábätku cumlík?
- Môžem dojčiť, keď mám Covid?
- Ako dlho má trvať dojčenie?
- Toto ste o dojčení dvojičiek nevedeli
- 14 zaujímavostí o materskom mlieku
- Čo sa stane, keď popri dojčení použijem fľašku?
- Hryzie ma pri dojčení - čo mám robiť?
- Keď má novorodenec hypoglykémiu
- Čo sa stane s dojčením, ak cvičím či chudnem?
- S ktorým príkrmom začať ako prvým?
- Vaše príbehy o dojčení - ako to prežívajú iné ženy?
- Tri situácie, v ktorých nepoužívať klobúčiky
- Čo je to materská starostlivosť klokankovaním?
- Ako vyriešiť koliku a plač
- Môžem v období dojčenia užívať lieky?
- Ako poznám, či mám dosť mlieka?
- Dojčenie v médiách
- Majú dojčiace ženy menštruáciu?
- Bábätko sa od pôrodu zatiaľ neprisáva - čo ďalej
- Tipy na únavu z nočného dojčenia
- Ako využívať nosenie pri dojčení?
- Odlúčenie od dieťaťa - čo teraz?
- Keď bábätko odmieta dojčenie - štrajk
- Ako vyzerá odstavenie od dojčenia?
- Je možné dojčiť predčasne narodené bábätká?
- Predpôrodná príprava komplet zdarma
- Priberá vaše bábätko málo alebo naopak veľa?
- Ako na príkrmy?
- Ako zavádzať príkrmy podľa WHO?
- Môže byť mlieka príliš veľa?
- Existuje rastový špurt?
- Toto ste o refluxe a grckaní nevedeli
- Aké opatrenia urobiť proti SIDS?
- Ako funguje spánok bábätiek?
- Návod na bezpčené spoločné spanie
- Čo znamená zelená stolica?
- 10 bodov pre kontakt koža na kožu po pôrode
- Ako má vyzerať strava dojčiacej matky?
- Dojčiť z jedného alebo striedať prsníky?
- Tandemové dojčenie - dojčenie staršieho a mladšieho dieťaťa
- Dojčenie počas tehotenstva
- Mám dávať dojčenému bábätku vodu?
- Ako pripravovať umelú výživu?
- Čo na dojčenie hovorí veda?
- Pozrite si videá o dojčení
- Funguje na lepší spánok bábätiek vyplakanie a spánkový tréning?
- Všetko, čo potrebujete vedieť o začiatkoch dojčenia
- Ako zastaviť tvorbu materského mlieka?
- Čo sa deje, keď sa používajú zavinovačky?
- Ako ovplyvňuje dojčenie zdravie matky?
- Koľko zložiek má materské mlieko?
- Spôsobuje dojčenie zubný kaz?
- Je možné zvýšiť tvorbu materského mlieka?
- Čo všetko sa počas dojčenie smie alebo nesmie?
Poradňa dojčenia
Viac ako 13 000 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
Viac ako 800 laktačných poradkýňna Slovensku, v SR a v EÚ. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihu