Bolest prsa

Eliška    12.06.2021, 09:52

Dobrý den, již 3 týdny mám problém s levým prsem. Malé je 10 týdnů. Vetsinou po kojení, me v prsu řeže až pálí, pomáhá mi odstříkání mléka, ale přijde mi, že po chvilce úlevy je to opět stejné. Mela jsem malý zánět, se kterým si tělo poradilo. Bohuzel me ale kvuli této bolesti bolí velice i přisátí. Malá spí v noci 6-7 hodin. Pres den kojím na požádání. Myslela jsem si, ze se jedná o záněty, ale ted si myslím, ze je mléka až moc a proto je taková bolest. Moc dekuji za radu.

Milá Eliško,

takáto bolesť je spôsobovaná nesprávnym prisatím bábätka a následným poškodzovaním bradavky. Bolesť z poškodených bradaviek sa môže prenášať až hlboko do prsníka, nemusí bolieť len na samotnej bradavke a je typické, že pri takejto prenášanej bolesti ženy pociťujú bolesť ako rezavú alebo pálivú, vystreľujúcu, často popisujú bolesť, ako keby ich niekto pichal horúcou ihlou. K tejto bolesti sa pridáva často aj nedostatočné vyprázdňovanie niektorých častí prsníka, v ktorých potom vznikajú lokálne malé zablokovania mliekovodov. Toto je takisto priamy dôsledok nesprávneho prisatia bábätka, pretože pri nesprávnom prisatí sa nestimuluje prsník k tomu, aby rovnomerne vyprázdňoval prsník zo všetkých častí. Pri nedostatočnom vyprázdnení prsníka v niektorej časti prináša dočasnú úľavu odstriekanie mlieka, pretože sa zmierni tlak na toto miesto, ale akonáhle sa v prsníku bude nachádzať viac mlieka, tlak sa vráti a s tým aj bolesť.

Pre riešenie tejto situácie je možné teraz v akútnej fáze zvážiť prostriedky pre preliečenie bradaviek, o ktorých vám odporúčame poradiť sa osobne s laktačnou poradkyňou z nášho zoznamu:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Ženám sa pre preliečenie bolestivých bradaviek často odporúčajú rôzne prostriedky, ktoré situáciu nielenže nezlepšia, ale majú potenciál ju aj zhoršiť (najmä prípravky s obsahom lanolínu), preto vám odporúčame túto situáciu riešiť s laktačnou poradkyňou. Takisto môžete spoločne prejsť kroky, ktoré pomôžu zmierniť situáciu, ak sa už nejaký mliekovod zablokuje.

K všetkým týmto opatreniam je kľúčové pridať opatrenia, ktoré začnú odstraňovať primárnu príčinu, aby sa situácia mohla teraz začať zlepšovať a podnikli sa kroky, aby sa znížila pravdepodobnosť výskytu týchto problémov v budúcnosti. Preto bude spolu s laktačnou poradkyňou kľúčové:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka, rovnomerné vyprázdňovanie prsníka a pri správnom prisatí sa tkanivo bradaviek nepoškodzuje. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Napriek tomu, že máte subjektívne pocit vysokej tvorby mlieka, je dôležité, aby ste vyhodnotili pitie bábätka a jeho správanie na prsníku spoločne s laktačnou poradkyňou, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Ak by bolo potrebné niečo zlepšiť, je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Ak by ste napriek tomu vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok