Dávkovanie benedikt a senovka

Lucia    09.11.2021, 11:06

Dobrý deň, prosím Vás aké je dávkovanie toboliek Benediktu a senovky od firmy Nástroje zdravia koli zvýšeniu tvorby mlieka? Na krabičke uvádzajú maximálne 2 tbl denne tak má zaujíma či môžem užívať aj vyššie dávky ako sa odporúča. Dakujem za odpoved.

Milá Lucia,

štandardné dávkovanie týchto byliniek pre účely zvyšovania tvorby mlieka je 3 kapsule 3x denne (610 mg senovky v kapsuli a 500 mg benediktu v kapsuli). Na druhej strane vo vašej otázke nie je dostatok detailov na to, aby bolo možné posúdiť, či odporúčaným krokom pre vašu situáciu je práve užívanie byliniek. Je dôležité si uvedomiť, že bylinky samotné nikdy nie sú riešením zlepšenia dojčenia z dlhodobého hľadiska. V prípade, že máte pocit, že sa znížila tvorbu mlieka, je dôležité vyhodnotiť dojčenie a jeho výdatnosť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože v prípade, že sa skutočne znížila tvorba mlieka a bábätko potrebuje zvýšiť príjem mlieka, môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Toto by mal byť kľúčový bod pre ďalšie kroky. Pretože niekedy ženy vyhodnocujú, že sa tvorba mlieka znížila z rôznych ukazovateľov, ktoré v skutočnosti neznamenajú, že sa niečo skutočne stalo z s tvorbou mlieka: dobrým príkladom je napr. obava žien, ktoré prestanú pociťovať nalievanie prsníkov medzi dojčeniami – začnú sa obávať, že to je znak zníženia tvorby mlieka. Takisto odsávanie nemá výpovednú hodnotu o tom, čo bábätko reálne vypije z prsníka, bábätká môžu piť z prsníka lepšie ako dokážete odsávačkou odsať. Rovnako samotná dĺžka dojčenia alebo zmena v častosti dojčení nemusí nevyhnutne znamenať, že poklesla tvorba mlieka. A súčasne, z vašej otázky nie je možné vylúčiť ani to, že skutočne je potrebné tvorbu mlieka zvýšiť. Preto najjednoduchšie bude stretnúť sa s poradkyňou a priamo v osobnom kontakte, pri pozorovaní dojčenia, určiť, čo sa deje, či to, čo popisujete, je možné riešiť zlepšením dojčenia a ak áno, určiť najefektívnejší postup.

S poradkyňou má zmysel sa stretnúť aj preto, že ak je skutočne potrebné zlepšiť dojčenie, potom nestačí len zvýšiť tvorbu mlieka – akýmikoľvek prostriedkami by ste tvorbu mlieka zvyšovali. Z hľadiska zvýšenia tvorby mlieka odporúčame pre zvýšenie tvorby mlieka urobiť aj ďalšie kroky. Pretože cieľom nie je len zvýšiť tvorbu mlieka, ale zlepšiť dojčenie. A pre zlepšenie dojčenia nestačí zvýšiť tvorbu mlieka a pokračovať v dojčení bez odstránenia príčiny, pre ktorú tvorba mlieka klesá. Za normálnych okolností totiž bábätko počas celej doby dojčenia pije približne rovnaké množstvá mlieka, takže ak máte pocit, že potrebujete zvýšiť tvorbu mlieka, kľúčová je otázka – čo sa deje, prečo máte pocit, že je potrebné zvýšiť tvorbu mlieka. 

Ak by skutočne bolo potrebné zlepšiť dojčenie, potom spoločne s poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť situácie, kedy klesá tvorba mlieka.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka, odporúčame vám pokračovať vo zvyšovaní tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dávkovanie benedikt a senovka