Vracanie

Majka    29.11.2021, 16:14

Zdravím, synček ma týždeň je iba kojeny prisatie je ok, mlieka dosť ešte aj odsavam ale veľa vracia. A zaspí hladný z vyčerpania Už ma aj napadlo dať mu radšej nejaké zahustenie UM lebo sa neviem pozerať ako sa trápi. Čo mám prosím robiť

Milá Majka,

v tejto situácii existuje viacero oblastí, ktoré by bolo treba vyhodnotiť a výsledkom by boli konkrétne kroky, ako bábätku pomôcť, aby získavalo dostatok mlieka a súčasne, aby sa znížila jeho miera plaču a nespokojnosti. Kľúčové v tejto situácii je vyhodnotiť, ako vyzerá pitie bábätka pri dojčení a jeho správanie pri dojčení a preto vám odporúčame stretnúť sa osobne s laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože v prípade, že by bábätko nezískavalo dostatok mlieka, môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Tieto kroky sú o to dôležitejšie, ak máte pocit, že máte výdatnú tvorbu mlieka a ešte ju zvyšujete odsávaním. V takejto situácii je úprava prisatia kľúčová, pretože pomôže bábätku získať mlieko dostupné v prsníku. Spoločne s laktačnou poradkyňou vám teda odporúčame:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

4) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

V situácii, kedy inak zdravé bábätko často alebo veľa grcká, je okrem vyhodnotenie pitia bábätka a krokov pre zlepšenie dojčenia kľúčové vyhodnotiť aj to, čo sa deje po dojčení z hľadiska pomoci bábätku so zaspatím a udržaním v spánku. Pokiaľ bábätko pri dojčení výdatne pije a získa dostatok mlieka, ešte stále môže byť po dojčení nespokojné, grckať, plakať a túto nespokojnosť je možné zmierniť až odstrániť pomocou bábätku so zaspatím. Pokiaľ bábätko nezaspí po dojčení, je dôležité čo najskôr po dojčení mu začať pomáhať zaspať hojdaním, monotónnym pohybom, napríklad na fitlopte, pri chôdzi. V tomto vám môže pomôcť používanie nejakého nosiča alebo šatky, aby ste mohli pri takejto starostlivosti o deti mať voľné ruky. Pri týždňovom bábätku sa prakticky celý jeho čas bdelosti má spájať s dojčením a do približne pol hodiny po zobudení by už malo bábätko znova spinkať. Ak sa to nedeje, môže plakať, byť neutíšiteľne nespokojné, môže veľa grckať a môže trvať veľmi dlho, kým nakoniec zaspí. Prejdite teda tieto otázky spoločne s laktačnou poradkyňou, aby ste získali na mieru šité odporúčania podľa toho, čo spoločne vyhodnotíte.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok