Módna blogerka Iveta Kopernická: Hodinkami sa pri dojčení neriadim

Ako si vnímala dojčenie pred narodením dcéry?

Veľmi som ho neriešila. Nevedela som, že by som sa mala v tehotenstve nejak špeciálne pripravovať, počítala som s tým, že sa na to telo pripraví samo. Určite som dojčiť chcela, pretože všetko, čo je prirodzené, je mi blízke.

Aké bolo vaše prvé dojčenie?

Pôvodne som chcela rodiť doma, ale pôrod sa mi spustil mesiac pred termínom. Vyberala som si, či ostaneme v Bratislave, no ani jedna nemocnica mi nebola sympatická. Vyhľadali sme si na internete pôrodnicu vo Vyškove a keď som videla na fotke fit loptu na pôrodnej sále, bolo to jasné. Mila sa narodila po dvoch hodinách od príchodu do nemocnice. Po pôrode mi ju na chvíľu ukázali, no keďže sa narodila predčasne, lekári chceli spraviť niekoľko vyšetrení. Potom už bola s nami stále, nebrali mi ju ani v noci.

Ako ste prežívali prvé dni v nemocnici?

Mila bola veľmi spavá, párkrát potiahla a hneď zaspávala na prsníku. Tým, že menej pila, sa mi tvorilo menej mlieka. V nemocnici nám odporučili dokrmovať. S ťažkým srdcom som prežívala, že jej prvý dokrm bolo umelé mlieko. Neskôr sme v pôrodnici mali darcovské materské mlieko.

Kedy sa dojčenie zlepšilo?

Reálne sa začala dojčiť až po týždni, po príchode domov. Našťastie sa to doma rozbehlo s pomocou byliniek, nepotrebovala som ani pomoc laktačnej poradkyne. V tom momente pochopíš, aké je to úžasné, že tvoje prsia vytvorili niečo také životodarné. Najprv sme malú vážili, ale potom nás to prestalo baviť.

Čo ťa na prvých dňoch s bábätkom najviac prekvapilo?

Bola som unesená, aký je to drobný človek, ktorý je na matku stopercentne odkázaný, a je úžasné, že telo ho dokáže splodiť, vynosiť, porodiť, živiť ho čisto len materským mliekom, krásne rastie, je zdravé. Je to taký malý zázrak. Žiadne nepríjemné prekvapenie som nezažila, bola som pozitívne unesená, ako to príroda zariadila.

Akým spôsobom sa s manželom staráte o bábätko? Mnohí rodičia riešia najmä uspávanie.

Riadime sa srdcom, nosíme ju na rukách, ako uznáme za vhodné. Zo začiatku každému spánku predchádzal plač, potom sa naučila zaspávať na prsníku. Keď zaspí, preložím ju vedľa seba do postele alebo do jej postieľky.

Ako prijímaš rady okolia o výchove?

Usmejem sa a idem ďalej. Každé dieťa je iné a to, čo platilo kedysi, dnes neplatí. Zarazili ma napríklad rady, že mám dávať malému bábätku vodu alebo čaj. Aj lekárka nám však vysvetlila, že dojčené dieťa vodu nepotrebuje. Neriadim sa ani radami, že máš dojčiť na jednom prsníku dvadsať minút. My pri dojčení hodinky nepoužívame.

Podporuje ťa v dojčení tvoj partner?

Obaja sme za dojčenie, keby sa vyskytol nejaký problém, neukončili by sme ho, ale hľadali by sme pomoc. Asi som z tých šťastných, čo zatiaľ nepotrebovali pomoc ani veľkú podporu pri dojčení.

Ako ovplyvňuje dojčenie tvoj vzťah s dcérou?

Dojčenie nie je len o strave, je to pre dieťa upokojujúce. Vzťah matka-dieťa je niečo, čo sa len tak nevymaže, začína sa to už tehotenstvom. Dcéra je pre mňa kamoška a parťáčka. Dojčenie je náš moment, ktorý nám nikto nezoberie.

Ako si zladila dojčenie s prácou?

Po pôrode som mala pauzu asi dva mesiace, momentálne pracujem ako štylistka na voľnej nohe a píšem a fotím aj na svoj blog. V mojom okolí každý chápe, že treba dieťa nadojčiť. Väčšinou dcéru kočíkuje môj muž nablízku a nosí mi ju na dojčenie. Dá sa to zvládnuť, ale je dobré, keď mi niekto pomôže.

Si vegánka. Stravovala si sa takto aj v tehotenstve? Zmenila si jedálniček kvôli dojčeniu?

Snažila som sa vegánske stravovanie dodržiavať v tehotenstve a až na pár výnimiek sa mi to podarilo. Dbala som na to,  aby som prijímala všetky vitamíny a živiny. Aj teraz pri dojčení som prakticky na rastlinnej strave. Stretla som sa s názormi, že mám asi riedke alebo málo výživné mlieko, keď som dojčila častejšie. No dcéra má v šiestich mesiacoch skoro osem kíl, a to výlučne z môjho mlieka.  

Čím sa budeš riadiť pri zavádzaní príkrmov?

Začneme zeleninou a ovocím, prvoradá bude pre mňa vyvážená strava bez ohľadu na to, či bude jesť mäso, alebo nie. Keď si mäso vypýta, tak jej ho dám, ale nebudem ju nútiť, ani jej ho zakazovať. Nechcem robiť z vegánstva dogmu.

Ako dojčenie ovplyvňuje tvoje obliekanie?

Pri výbere oblečenia myslím aj na dojčenie. Vyberám si veci na gombíky alebo si dám spodnú vrstvu, aby som vrchnú mohla vyhrnúť. Nie som fanúšičkou obnažovania sa na ulici, púzdrové šaty s rolákom si pri dcére neoblečiem.

Nosíš špeciálne oblečenie na dojčenie?

Okrem jedného roláku na dojčenie som si nič nekúpila. Mám veľa kúskov na gombíky. Do lesa nechodím ako “hviezda”,  nosím normálne tepláky, ale keď idem medzi ľudí, rada sa s oblečením vyhrám. Sivé oblečenie teraz nenosím, vidno na ňom mapy z pretečeného mlieka.

Máš nejakú vtipnú príhodu z fotenia oblečenia?

Už sa mi podarilo obliať sa detským olejčekom, ale väčšia zábava podľa mňa príde, keď začne Mila jesť a utierať si do mňa ruky.

Ďakujeme za rozhovor!

fotografie: archív I. Kopernickej

Mamila.sk > Články o dojčení > Módna blogerka Iveta Kopernická: Hodinkami sa pri dojčení neriadim