Fitneska Denisa Lipovská: Dojčenie a tréningy sa dajú krásne prepojiť

Prinášame vám rozhovor s Denisou Lipovskou, mamou 5-mesačnej dcérky, ktorú dojčí a popri tom aktívne športuje a trénuje. Denisa Lipovská je úspešná fitneska, trénerka a majsterka Slovenska, majsterka Európy v kategórii Bikini Fitness a súťaží pod celosvetovou asociáciou IFBB (International Federation of Bodybuilding and Fitness). O cvičení, zdravom stravovaní a jej životnom stýle si môžete prečítať viac aj na jej stránke na Facebooku

Čo je bikini fitness?

Je to súťažná kategória v rámci ženského fitness. Ide o pódiový šport, kde sa porovnávajú postavy žien. Príprava na takéto súťaže stojí veľa námahy, ťažkých tréningov a odriekania. Najmä v strave. Nezdá sa to, ale nie je to vôbec jednoduchý šport.

Čo ste vedeli o dojčení pred pôrodom? Boli ste už pred pôrodom rozhodnutá dojčiť?

Nevedela som o dojčení skoro nič, teda okrem toho že dieťa by malo byť nejakú dobu dojčené, pretože je to zdravé. Môj záujem o dojčenie narastal počas tehotenstva, ale skutočný význam som pochopila až po narodení dcérky. Poviem pravdu, že som počas tehotenstva bola rozhodnutá dojčiť maximálne 3 - 4 mesiace. Prišlo mi to postačujúce... Ale potom, keď som dojčenie zažila na vlastnej koži, sa všetko zmenilo.

Ako ste sa pripravovali na dojčenie počas tehotenstva?

Trochu som čítala literatúru o tejto tematike, ale to čo ma v skutočnosti čaká, som tak trochu nechávala na pocity, čo prídu potom.

Ako vyzerali vaše prvé skúsenosti s dojčením?

Už prvý zážitok mi malinká dopriala na pôrodnej sále, kde sa šikovne prisala, a tak mi rozbehla celý mliečny systém tak, že sme sa kojili prakticky od prvého dňa. Kolostrum som mala už počas tehotenstva, malinká sa hneď chytila, akoby to už robila miliónkrát. Bola som užasnutá ako to príroda dokonale zariadila.

Zmenil sa váš pohľad na dojčenie vďaka vašej osobnej skúsenosti s dojčením?

Áno a veľmi! Tie silné pocity prepojenia s mojim bábätkom sa ani nedajú opísať. Je to taká tá krásna vec dávať dieťatku kúsok seba... 

Ako teraz vnímate dojčenie svojej dcérky?

Je to pre mňa obrovská radosť a tiež pohoda. Myslím, že nič praktickejšie si v rámci môjho rozlietaného životného štýlu ani neviem predstaviť. Mliečko stále pripravené, kedykoľvek a kdekoľvek ho treba. S dcérkou sa ráno vyberieme von a niekedy sa domov vraciame až večer. Stíham chodiť pravidelne na tréningy, nakupovať, starať sa o dvoch psíkov a o domácnosť a sem tam si vybehnúť aj na kávičku. A všetko vďaka tomu že mám pre dcérku počas celého dňa všetko čo potrebuje. Pár plienok k tomu a sme vybavené.  Mne to veľmi uľahčuje život. 

Ako ovplyvňuje dojčenie váš vzťah s dcérkou?

Dojčenie prehlbuje každým dňom naše puto a dodáva nám obom pocit pohody a lásky.

Aké rady ste o dojčení dostávali od svojho okolia?

Nikto mi neradil, lebo vedia, že ja si vo všetkom rada poradím sama. Vopred som veľmi nechcela počúvať, čo ma čaká, lebo si myslím že každá mamička musí dať predovšetkým na vlastné pocity. Pri prvých problémoch s dojčením som sa obrátila na laktačnú poradkyňu, ktorá mi v začiatkoch neskutočne pomohla.

Čo si myslíte, že by matkám pomohlo na to, aby dojčili?

Určite je potrebné počúvať potreby svojho dieťatka, načúvať každej jeho požiadavke a neobzerať sa toľko po okolí. Najväčší problém vidím v tom ako vníma dojčenie verejnosť a ako dokáže okolie mamičku doslova zdeptať. Treba si tak trocha robiť po svojom a to okolie si isto zvykne.

Prečo si myslíte, že matky vzdávajú dojčenie?

Každá má asi iný dôvod. Prvým môžu byť aj problémy v začiatkoch, bolesti, zápaly a podobne. Ja som si prešla všetkým. Zablokované mliekovody, zápal, bolesti v bradavkách, nadprodukcia mlieka, kvasinky... no veru mi zo začiatku od bolesti až prsty na nohách skrúcalo, ale veľmi som chcela vydržať. Zaťala som zuby, riešila jeden problém za druhým a dojčila a dojčila až to jedného dňa bolo už len super! A tak to je doteraz. Dcérka už bude mať 5 mesiacov.

Ako vás v dojčení podporuje váš partner?

Manžel je úžasný a veľmi sa mu páči ,s akým odhodlaním dojčím. Je to pre neho veľmi krásny pohľad na mňa a na našu dcérku, ako sme spolu, rád je pri nás a podporuje ma aj v dojčení na verejnosti.

Stretli ste sa s mýtom, že počas dojčenia nesmiete cvičiť? Kde ste hľadali informácie o tom, či a ako môžete cvičiť popri dojčení?

Informácie sa ku mne síce dostali ,ale rozhodla som ich ignorovať. Nedávalo mi zmysel, prečo niečo zdravé a prospešné a pre mňa tak veľmi pozitívne ako cvičenie by malo negatívne ovplyvniť dojčenie. Nenašla som žiaden relevantný článok, ktorý by hovoril o tom, že sa cvičiť nesmie, a tak som neváhala a už 4 týždne po pôrode som nabehla do „fitka“. Prvé svalovice boli hrozné, bolelo ma celé telo a Adelka pila mliečko úplne rovnako s chuťou ako kedykoľvek pred tým. Dokonca mám pocit, že odkedy cvičím začala lepšie spávať.

Zmenili ste počas dojčenia stravovanie?

Nie. Stravujem sa už dlhodobo zdravo a vyvážene, takže som kvôli dojčeniu nemenila nič a jem úplne všetko, čo pred tým. Kto trošku sleduje moju stránku na Facebooku, pozná trochu aj moju kuchyňu. Uverejňujem často moje jedlá aj s receptami. 

 

Ako vnímate situáciu, keď po tom, čo opakovane uverejňujete fotografie vášho vyšportovaného tela bez akýchkoľvek problémov, sa zrazu vám vyčíta, že ste uverejnili fotografie dojčenia?

K fotke, ktorú som uverejnila som čakala rôzne reakcie. Moja stránka nie je len o cvičení, ale celkovo o mojom životnom štýle a odkedy som mamou aj o mojej dcérke a o tom, čo do môjho života patrí. Preto som cítila potrebu doplniť informáciu, že dojčím! Text som podporila aj fotkami zo súkromného albumu, ktoré neboli urobené pre tento účel, ale mali podporiť celú moju myšlienku. Fotky mali povzbudiť ženy, ktoré váhajú či začať cvičiť, keď dojčia, alebo majú predsudky voči dojčeniu na verejnosti, alebo sú len ostýchavé, alebo ich tlačí okolie. Bola to taká moja misia, taký odkaz... Dostávala som denne otázky, či dcérku dojčím, keď toľko cvičím, a tak som chcela odpovedať a odpovedala som... asi ale príliš nahlas.

Na vašu koláž fotografií dojčenia 4-mesačnej dcérky ste dostali veľké množstvo reakcií, z toho niektoré neboli povzbudzujúce. Čo si myslíte o negatívnych komentároch?

Fotka rozprúdila obrovskú diskusiu. Objavilo sa veľké množstvo pozitívnych komentárov, ale prekvapilo ma aj dosť negatívnych niektorých až pomýlených, ktoré prirovnávajú dojčenie k sexu, menštruácii, či k pornografii! A prekvapili ma aj komentáre niekoľkých žien, dokonca aj matiek, ktoré komentovali fotku s tým že je podľa nich hnusná.

Dostala som veľa pozitívnych správ aj mailov, kde mi ľudia ďakovali za taký otvorený post a povzbudili ma. Také tie primitívne negatívne o tom, ako vyťahujem „cecky“, som proste ignorovala. Potom bolo veľa takých, čo asi nepochopili, o čo mi išlo a vypisovali, ako sa potrebujem ukazovať, a potom kopu od žien, ktoré istotne nikdy nedojčili, ale mali plno „zlepšovákov“, ako sa dá zakryť uterákom, ako sa dá ísť na záchod a podobne. Mne išlo však predovšetkým o to, aby som povzbudila ženy, dala im motiváciu a podporila ich rozhodnutie dojčiť kdekoľvek a kedykoľvek, keď to tak cítia. Každá mamička má právo rozhodnúť sama, ako a kedy bude dojčiť, nemala by o tom rozhodovať verejnosť.

Čo hovoríte na názor, že sa otec vášho dieťaťa musí teraz „deliť“ o prsia s dcérkou?

Tento názor je pomýlený a tí, čo takéto niečo tvrdia, by sa mali zamyslieť, či nechýbali v škole na biológii. Prsia majú prvotný význam pre dojčenie dieťaťa, rovnako ako u ostatných cicavcov. Príroda to tak zariadila a to len vývoj spoločnosti poplietol hodnotu ženských pŕs.

Často sa objavuje názor, že dojčenie je intímne, že fotografie dojčenia patria do súkromného albumu a nie na sociálnu sieť, čo si o tom myslíte?

Podľa mňa je to len a len o odvahe jednotlivca. Sú takí, čo zdieľajú na sociálnej sieti všetko a sú takí, čo radi len sledujú iných. Nevidím na tom nič zlé, každý má právo sa rozhodnúť, čo kde uverejní. Dnešná doba je viac odhalená a my vidíme aj súkromie tých, ktorí nás možno ani nezaujímajú. Ale o tom je predsa voľba. Každý má právo sa rozhodnúť, čo bude zdieľať, ale aj čo bude sledovať. Moja fotka bola zverejnená s určitým účelom a kto chcel, ju pochopil, kto sa potreboval len silou mocou vyjadriť, sa vyjadril. Je pre mňa skôr smutné že je dojčenie vnímané ako kontroverzná téma. Pritom malo by to byť všetkým úplne normálne hľadieť na dieťa, ktoré sa kŕmi. 

Stretli ste sa s negatívnymi komentármi na vaše dojčenie aj mimo sociálnej siete – na verejnosti?

Áno raz ma jedna pani vyhadzovala z terasy v reštaurácii, lebo som si dovolila ju poprosiť, aby tú cigaretku odložila, kým nakojím svoje dieťa vedľa pri stole. Len spresním že dieťa mi tichučko ležalo zahalené v šatke, čiže ja som ju svojim nahým prsníkom neobťažovala. Vyhlásila, že keď sú tam popolníky, je to priestor jej určený a ja mám so svojím dieťaťom odísť.

Prečo dojčíte na verejnosti?

Už som asi odpovedala vyššie. Som veľmi spoločenský a rozlietaný človek, stretávam sa rada s priateľmi, chodím rada do  spoločnosti a chcem k tomu viesť  aj moje dieťa, preto som rada že moje okolie dojčenie na verejnosti úplne akceptuje a môžem sa mu venovať kdekoľvek je to potrebné. Nikdy som nechcela byť väzňom svojho dieťaťa vo vlastnom byte, preto som zahodila zábrany a vyšla s malou von. Dojčenie na verejnosti by mala byť normálna vec a nie niečo o čom treba diskutovať. 

Denne absolvujte náročný tréning. Ako zvládate skĺbiť svoju prácu a dojčenie?

Momentálne som plnohodnotne na materskej dovolenke. Náročné tréningy sú moja dobrovoľná činnosť. Skĺbiť sa dá všetko, čo človek chce. Mala som klientky maminy, dvoj- aj trojnásobné, ktoré dojčili svoje deti a zvládali niekoľkokrát do týždňa cvičiť. Je to podľa mňa o prioritách. 

Pred tehotenstvom ste pili kávu? Čo počas dojčenia?

Pila som veľa kávy a mala som dobrú toleranciu na kofeín. Dávam si kávu aj teraz, maximálne ale dve za deň. Mám aj celkom nízky tlak, takže mi to robí dobre. Na malinkej som nepozorovala zmeny, či som kávu pila alebo nie. Spinká veľmi dobre aj cez deň aj v noci.

Ako plánujete s dojčením pokračovať ďalej?

Neplánujem, robím to tak, ako cítim. Dojčenie momentálne dokonale uspokojuje aj mňa, aj moju dcéru, takže nateraz to nechcem meniť. Uvidíme, čo príde časom... 

Máte vo svojom okolí iné dojčiace ženy? Kto vás povzbudzuje v dojčení?

Mám okolo seba veľa mamičiek, blízke kamarátky a už aj sestru, ktorá ma niekoľkodňové bábätko. Som obklopená toleranciou a priateľstvom a preto si vzájomne pomáhame a povzbudzujeme sa. Nejedna letná grilovačka bola spojená s "hromadným" dojčením malých detí. Som rada že mám vo svojom okolí aj v rodine takú podporu. 

Ďakujeme za rozhovor!

Mamila.sk > Články o dojčení > Fitneska Denisa Lipovská: Dojčenie a tréningy sa dajú krásne prepojiť