Pri prevencii rakoviny prsníka sa zabúda na ochranu dojčením

Americká herečka Angelina Jolie si dala preventívne odstrániť oba prsníky. Väčšina médií sa vtedy venovala tejto téme z rôznych pohľadov. Počas búrlivých diskusií na túto tému nebol spomenutý jeden mimoriadne dôležitý faktor – dojčenie.

Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie dokáže významne znížiť pravdepodobnosť ochorenia na rakovinu.

To však nie je všetko. Dojčenie je tiež významným faktorom prevencie rakoviny vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Nedojčenie ohrozuje aj zdravie matiek.

Dojčenie priamo vplýva na zdravie detí a ich matiek. Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, ochorení srdca a ciev, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov.

Dnešné matky chcú dojčiť a dojčenie je možné. Potrebujú však konkrétnu pomoc, presné a správne informácie, aby mohli dojčiť úspešne. Takúto pomoc prinášajú poradkyne pri dojčení. Ženy, ktoré po pôrode navštevujú podpornú skupinu dojčenia, majú významne vyššie šance, že budú môcť dojčiť dlhodobo a vykonať tak veľa aj pre zdravie svojich prsníkov do budúcna.

Mamila.sk > Články o dojčení > Pri prevencii rakoviny prsníka sa zabúda na ochranu dojčením