Škôlka a dojčenie

Stále viac detí je dojčených v rozsahu rokov, a nie mesiacov. Nie je preto prekvapivé, že svoje dieťa dojčíte aj v škôlkarskom veku – deti, ktoré majú príležitosť sa dojčiť dovtedy, kým majú záujem, sa dojčia aj v tomto veku. Dojčenie treba podporovať tak dlho, ako trvá. Kedysi ľudia hovorili: „Neboj sa, kým pôjde do škôlky, tak sa dojčiť nebude.“ Ale teraz už vieme, že dojčenie dieťaťa, ktoré chodí do škôlky, má potenciál priniesť množstvo pozitív. Dojčenie teda môže pokračovať aj po tom, čo dieťa začne chodiť do škôlky.

Dojčenie počas toho, čo dieťa chodí do škôlky, mu môže zásadným spôsobom pomôcť z hľadiska imunity či zvládania chorôb, ktoré sa v detských kolektívoch a práve v tomto veku často vyskytujú. Rovnako má dojčenie významnú výživovú hodnotu, nehovoriac o tom, že dieťaťu pomáha v tejto novej situácii z hľadiska psychickej podpory.

Dojčenie pomôže aj vám vo veľmi fyzickom zblížení sa s dieťaťom, keď si po celom dni v škôlke a v práci môžete spoločne sadnúť či ľahnúť a odpočinúť si pri dojčení. Matky, ktoré pokračujú v dojčení aj po návrate do práce, hovoria, že im dojčenie pomáha túto situáciu jednoduchšie zvládnuť.

Z dôvodu nástupu do škôlky dieťa nemusíte vopred učiť zaspať samé alebo spať poobede bez dojčenia. Z dôvodu nástupu do škôlky nemusíte dieťa odstaviť.

Aké sú skúsenosti matiek s dojčením škôlkarov:

Lucia: „Keď mal syn dva a štvrť roka, nastúpila som do zamestnania. Malý bol intenzívne dojčený a zaspával na prsníku. Starala sa oňho babička, bez plaču, našli si svoj spôsob. Dojčila som ďalej podľa jeho potrieb, keď som bola s ním. Dnes má 3 roky, dojčenie sa obmedzilo už len na dobu po zobudení a keď je v škôlke, chce mliečko až doma.“

Šárka: „Môj syn išiel do škôlky v dvoch rokoch. A aj keď je dodnes na dojčení „závislák“, vyrovnával sa s množstvom pre neho nových vecí, hlavne s mojou neprítomnosťou a že musí v mnohých veciach dosiahnuť samostatnosť. Keď sa asi po mesiaci stabilizoval, nechala som ho tam po prvý raz aj spinkať a úplne bez problémov! Vzal si z domu obľúbenú hračku, ale ani si na ňu nespomenul – plný nových vnemov a dojmov zaspal hneď a spinkal dve hodiny. Zo skúsenosti by som teda odporúčala počkať, ako dieťa na túto situáciu zareaguje, a pokiaľ máte možnosť, zo začiatku dieťa brať zo škôlky pár týždňov po obede, aby sa dieťa adaptovalo a až potom ho tam nechať spinkať.“

Katka: „Naša Rebeka zvládla zaspávanie v škôlke na jednotku. Pritom doma zaspávala jedine na prsníku. Ale samozrejme dojčenie si vypýtala ráno pred vstupom do triedy a tiež poobede pred odchodom zo škôlky.“

Karolína: „Ja mám takmer 3-ročného syna. Do škôlky začal chodiť na pár hodín od asi jedného roka. Ako rástol, postupne som predlžovala čas, ktorý v škôlke strávil. Od 2,5 roka chodí do škôlky na celý deň a aj tam spáva. Veľmi som sa bála, ako zvládne hlavne spanie, keďže doma zásadne zaspáva a aj sa zobúdza na prsníku. Veľmi ma prekvapilo, keď mi učiteľky povedali, že syn tam bez problémov zaspí, nič nechce a je spokojný. On to v škôlke berie úplne inak ako doma, vie oddeliť, že matka tam nie je, a podľa toho sa zariadil. Takže to, že je v škôlke, nehrá vôbec žiadnu rolu, čo sa týka jeho dojčenia. Asi som ho vo veľa veciach podceňovala.“

Dana: „Z mojich skúseností sa dieťatko prispôsobí a netreba nič dopredu riešiť. Môj syn chodí do škôlky rok, dojčí sa ďalej a teraz zvládol 2 týždne bezo mňa, keď som bola na operácii, a dojčí sa ďalej.“

Michaela: „Nám dojčenie obrovsky pomáhalo pri nástupe do škôlky. Vždy, keď bolo ťažšie lúčenie, dcéra sa ešte nadojčila a potom to bolo jednoduchšie. Prvé dni – týždne sa nadojčila hneď, ako som pre ňu prišla. Bolo úžasné sledovať, ako si postupne zvykala a prestala dojčenie potrebovala, najprv pri odchode zo škôlky, neskôr aj ráno pri lúčení. Teraz sa už v škôlke nedojčí vôbec. Dcéra v škôlke nechcela spať, hovorila učiteľkám, že na zaspatie potrebuje maminku. V škôlke boli veľmi ústretoví a vnímaví a zhodli sa na tom, že to nemá zmysel siliť a proste v škôlke nespí. Ja by som určite odporúčala v dojčení zotrvať pri nástupe do škôlky.“

Kristína: „Moja dcérka chodí už rok do škôlky a stále ju dojčím. A začiatok znášala omnoho lepšie ako môj nedojčený syn.“

Simona: „Mne začal syn chodiť do škôlky, keď mal 3,5 roka. Mala som veľké obavy, nebol veľmi spoločenský, veľa toho nenahovoril, dosť bol na mňa naviazaný a na obed inak ako na prsníku nezaspal. Asi za dva týždne sa zadaptoval a na rozdiel od mnohých detí ráno vôbec neplakal, veľmi si to tam obľúbil a dokonca bez problémov spí.“

Andrea: „Obe deti som dojčila, keď chodili do škôlky. Dcéra sa dojčila v prvom roku škôlky hneď, ako prišla, teraz v druhej triede? Ani si nespomenie. A choroby, okrem soplíkov, sa nám vyhýbajú.“

Lucia: „Nástup a adaptácia do škôlky boli vďaka dojčeniu jednoduchšie u oboch mojich detí. Deti, ktoré doma spávali len so mnou a len pri dojčení, v škôlke spávali samé a zaspávali rýchlo. A nebývajú choré, nepoznajú antibiotiká.“

Zlatka: "Náš chlapec začal chodiť do škôlky ako štvorročný, dovtedy dojčený podľa potrieb. Žiaden problém, práve naopak. Chodím aj do práce a niekedy sa kvôli tomu nevidíme celý deň. Chvíle odlúčenia zase dobehneme počas našich chvíľ. Stále rád zaspáva a prebúdza sa pri dojčení. Teraz bol chorý, horúčky, ale aj vďaka dojčeniu sme to zvládli výborne."

Zuzana: "Škôlka nám išla s dojčením bez problémov. Odstavila sa sama v druhom ročníku škôlky. Problémy treba vidieť a riešiť tam, kde sú, je ich naozaj dosť aj bez toho, aby sme si ich umelo vytvárali."

Martina: "Môj syn išiel do škôlky ako 3-ročný. Pred škôlkou som ho nadojčila a keď som preňho prišla do škôlky, priamo na chodbe si vypýtal. Sadla som si na lavicu, nadojčil sa a nebol žiaden problém. A aj to len pár týždňov, potom si pýtal už až doma. Všetko sa dá, bez stresov."

Lucie: "Syn se kojil do svých 6 let, takže si dokážete představit kolikrát jsem čelila "odborným" radám jak ze strany pánů doktorů tak i vychovatelek ze školky. A navíc během druhého těhotenství a tandemového kojení. Děti to zvládají lépěji pokud mají přístav (kojení není jen o výživě)."

Lucia: "Starši syn nastúpil v septembri do škôlky, v tom čase bol ešte dojčený. Bol na mňa strašne naviazaný. Na naše prekvapenie to zvládol lepšie, ako iné deti a hneď si zvykol."

Lenka: "Obe moje deti sa dojčili v čase nástupu do škôlky, mali takmer 3 roky. Nebol s tým absolútne žiaden problém. Dcérka už na druhý deň v škôlke aj spala. Načo pridávať dieťatku ďalší stres z odstavenia, ak ho čaká taká veľká zmena, akou je škôlka? Dojčenie môže skôr pomôcť. Určite minimálne pomôže s imunitou. Mne sa potvrdilo, že problém, ktorý nevznikol, netreba riešiť."

Miroslava: "Moja dcérka bola vždy dojčená podľa svojich potrieb. V septembri nastúpila do škôlky, teraz, v októbri si mliečko dá ráno a potom až po príchode domov. V škôlke sa pekne naje. Sama zaspí bez problémov. Je spokojná, usmievavá, s adaptáciou nebol ani najmenší problém."

Eva: "Keď je pri mne, dojčenie potrebuje. Keď je v škôlke, nepotrebuje ho. Inak sa dojčí ráno, potom keď príde zo škôlky, večer a v noci. Starší tiež tak fungoval."

Sisa: "Ráno si dá, keď príde zo škôlky, tak povie, že si chce oddýchnuť na cecku a večer na uspanie."

Lucia: "Starší syn nastupoval do škôlky minulý rok ako trojročný. Nadojčil sa vždy ráno na odvahu a po príchode domov na spracovanie dňa. Veľmi rýchlo si zvykol, na naše prekvapenie. Podľa mňa aj vďaka dojčeniu mal pocit istoty, že mama je tu stále."

Martina: "Ja som sa nástupu do škôlky bála, ale malý to zvláda úžasne. Ráno, keď vstane, dá si a potom niekedy po príchode zo škôlky a niekedy až večer pri zaspávaní."

Ľubomíra: "Môj syn nastupoval do škôlky ako 4,5-ročný. Dovtedy sa dojčil už len raz nad ránom a cez deň vôbec, alebo občas jedenkrát cez deň a večer pred spaním. Po nástupe do škôlky sa v noci začal dojčiť 3-krát a vždy po návrate zo škôlky. Ale trvalo to len asi 2 týždne a potom sa vrátil do starých koľají."

Veronika: "Môj 3-ročný syn sa už dlhšiu dobu dojčil len ráno, na uspatie na obed a večer. Po nástupe do škôlky sa začal dojčiť oveľa častejšie, keď bol so mnou. Dokonca aj v noci, hoci predtým sa už od dvoch rokov nebudil. Určite toho veľa spracováva a dojčenie mu to uľahčuje. Teraz po mesiaci v škôlke je intenzita dojčenia opäť nižšia a zas spí celú noc."

Ivana: "Adaptácia v škôlke prebehla úplne úžasne, bez jedinej slzičky, pripravená na kolektív. Mliečko v škôlke jej nechýbalo a po príchode domov sa nadojčila. Boli to naše krásne chvíle po dlhom dni."

Prečítajte si aj túto zaujímavú diskusiu na našom Facebooku.

Mamila.sk > Články o dojčení > Škôlka a dojčenie