Modelka Martina Krnáč Valková: Dojčenie mi otvorilo nový obzor

Ako si vnímala dojčenie predtým, než si sa stala prvýkrát matkou?

Dcéra Juliana bola vytúžené dieťa, tehotenstvo som mala veľmi komplikované. Dva mesiace som strávila v nemocnici. Na pôrod som sa zodpovedne pripravovala, absolvovala som rôzne kurzy, no dojčenie som brala ako samozrejmosť. Predstavovala som si, že sa mi narodí dieťa a keďže každá matka dojčí, prečo by to u mňa malo byť iné? Keď to hodnotím spätne, dojčenie som podcenila. Myslela som si, že si bábätko priložím a bude to fungovať. To sa však nestalo.

Ako prebehol pôrod a prvé dojčenie?

Dcéra sa narodila akútnou sekciou v 37. týždni tehotenstva vo Viedni. Bola však donosená a úplne zdravá. Manžela som mala pri sebe na sále, bábätko mi dali do kontaktu koža na kožu, dve hodiny sme boli len my traja na popôrodnej sále. Na prvú noc mi ju však zobrali a bez môjho vedomia ju začali kŕmiť umelým mliekom fľaškou. Prisávala som ju k prsníku, no nie dosť často, keďže ma nikto v nemocnici neinštruoval ani mi s dojčením nepomohol.

Ako pokračovalo dojčenie po príchode domov?

Juliana sa neprisávala, čo v nemocnici riešili len klobúčikmi, mala aj výrazné uzdičky, ktorými sa v pôrodnici vo Viedni nijako nezaoberali. Doma nám pediatrička povedala, že keď nemám dosť mlieka, mám po dojčení dokrmovať fľaškou. To rýchlo viedlo ku koncu dojčenia. Tvorba mlieka mi klesala, dcéra bola zvyknutá na tok mlieka z fľaše. Asi dva mesiace som si skúšala mlieko odsávať, ale bolo to veľmi frustrujúce a časovo náročné. Odsaté množstvo nestačilo, napriek tomu, že som skúsila všetko. Keď sa však na to pozerám spätne, vidím, že som neskúsila všetko.

Obrátila si sa v tej dobe na laktačnú poradkyňu?

Áno, dokonca na niekoľko, ale keď mi ukázali, ako kŕmiť dieťa laktačnou pomôckou a pohárikom, zľakla som sa toho. Prišlo mi to ako úplné sci-fi, nikdy predtým som sa s tým nestretla. Fľašku som poznala, tá je v našej spoločnosti bežná. Zamerala som sa aspoň na to, aby dcéra dostávala fľaškou darcovské mlieko, hoci sa nedojčila. Do jej šiesteho mesiaca som zháňala mlieko z laktárií po celom Slovensku, posielala som poň kuriérov do Popradu, Banskej Bystrice a iných miest.

Čo ťa motivovalo zháňať darcovské materské mlieko a nepoužívať umelú výživu?

Výživa dieťaťa na začiatku života – materské mlieko považujem za absolútny a prirodzený základ zdravia. Darcovské mlieko bolo finančne veľmi nákladné, no zhodli sme sa s manželom, že túto investíciu urobíme. Vtedy som nevedela o iných možnostiach, ako získať darcovské mlieko priamo od darkýň. Snažila som sa to vyriešiť najlepšie, ako som vedela.

Ako si prežívala druhé tehotenstvo?

Bála som sa, že sa problémy s dojčením zopakujú. Absolvovala som prípravu na dojčenie s laktačnou poradkyňou z MAMILY. Tehotenstvo, na rozdiel od prvého tehotenstva, bolo bezproblémové.. Pôrod však opäť skomplikovali myómy na maternici. Po dvojdňovej snahe porodiť prirodzene som nakoniec porodila sekciou na Slovensku a „vydupala“ som si kontakt koža na kožu po pôrode, hoci si ho nepamätám. Bola som v celkovej anestéze, syna si najprv vzal do kontaktu koža na kožu môj manžel a potom ho dali na mňa. Hoci som bola uspatá, vraj som ho inštinktívne objala. 

Ako prebiehalo dojčenie v nemocnici?

Po pôrode ma previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde ležali ženy po rôznych zákrokoch, nielen po pôrodoch. To ma prekvapilo. Keď som sa prebrala, pýtala som sa na dieťa, ale nedoniesli mi ho. Celú noc som nespala. Ráno mi Joníka priniesli na chvíľku ukázať, ale ja som ho už nepustila z rúk. Prisal sa na prsník, previezli nás na nadštandardnú izbu, kde bol so mnou ubytovaný manžel, ktorý mi pomáhal. Syn bol rád prisatý, no prsia nevyprázdňoval dobre, pretože nebol prisatý správne. Naliali sa mi veľmi prsia, bolo to bolestivé, samotné prisatie ma bolelo.

Ako si riešila situáciu?

Váha bábätka klesala, zavolala som si laktačnú poradkyňu z MAMILY a začali sme dokrmovať laktačnou pomôckou. Sama som si zohnala darcovské mlieko, pretože nemocnica, napriek tomu, že mala titul baby-friendly hospital, dokrmovala novorodencov len fľašou a umelým mliekom.

Čo sa dialo s dojčením doma?

Doma mi laktačná poradkyňa MAMILY Lucia Vérffy a Soňa Ondrušová pomohli zostrojiť laktačnú pomôcku a dali mi praktické tipy, ako ju používať. Poradili mi, ako pomôcť synovi dojčiť sa dostatočne často, keďže bol spavý a mne tá spavosť celkom vyhovovala, lebo som si potrebovala oddýchnuť. Brala som bylinky, dojčila som častejšie aj v noci a tvorba mlieka sa zvyšovala.

Čo ti pomáhalo vydržať?

Prakticky každodenné návštevy laktačnej poradkyne a to, že som videla, ako sa situácia zlepšuje. Dodávalo mi to veľa energie. V noci sme laktačnú pomôcku po čase nemuseli používať, spali sme spolu, v noci Joník neplakal, hneď ako sa začal hmýriť, dala som mu prsník. Za tú drinu to bola obrovská satisfakcia, že som ho dokázala prsníkom upokojiť. Prvý mesiac som si doslova vydrela, takmer som nebola vonku. Muž mi po návrate z práce hovorieval: ráno som odchádzal, sedela si v kresle a dojčila, teraz som prišiel a zase rovnako sedíš a dojčíš.

Ako sa dojčenie menilo, keď tvoj syn rástol?

Keď sme si konečne našli systém fungovania s laktačnou pomôckou, Joník začal odmietať dojčenie. Pri dojčení sa prisal, o chvíľu sa pustil, rozplakal sa a odmietal sa prisať. Musela som ho dostať do stavu, že bol veľmi unavený alebo veľmi hladný, potom sa napil.

Ako si túto situáciu prekonala?

Fungoval nosič a šatka v ktorom som sa s ním prechádzala. Monotónny pohyb ho uspával a v polospánku sa vedel nadojčiť. Priatelia mi hovorili: daj mu normálne fľašu, budeš môcť chodiť von a normálne fungovať. Prestala som to riešiť  s okolím, viac mi pomáhal kontakt s ostatnými matkami, ktoré mali podobné problémy.

Prešla si si dlhú cestu k dojčeniu. Ako si na tom dnes?

Momentálne denne dokrmujem laktačnou pomôckou asi 300 ml darcovského mlieka, rozdelených do menších dávok počas dňa. V noci dokrm nepotrebujeme.

Joníkovi teraz idú zuby, je oveľa nervóznejší, v noci sa budí veľmi často, ale nepočítam koľkokrát, len mu dám prsník a upokojí sa dojčením.

Posunula som si hranicu toho, čo zvládnem. Z dojčenia s laktačnou pomôckou na dojčenie s laktačnou pomôckou a štrajkom. Stále som otvorená tomu, čo príde.

Máš dve deti – jedno nedojčené a druhé dojčené. Vidíš nejaký rozdiel v ich správaní a prežívaní?

Julianka bola oveľa menej kontaktná, do šiesteho mesiaca sa nechcela nosiť, zaspávala tak, že som ju držala za ruku.

Jonathan je oveľa kontaktnejší, väčšinu dňa sa nosí. Keď ho vezmem do rúk, vie, že som ho zobrala ja a nie niekto iný. Jediný spôsob, ako ho utíšiť, som ja. Nedá sa ma zastúpiť. Pri Julianke som mohla vybehnúť z domu, niekto iný jej mohol dať fľašku. Hoci to bol istý komfort, nemenila by som. Dieťa je malé len chvíľu, nechcem, aby sa oň staral niekto iný.

Dojčenie mi otvorilo úplne iný obzor. Celé materstvo je teraz iné ako s Juliankou. Nie že by to bolo predtým horšie, ale bolo ochudobnené o pocity, ktoré pri dojčení zažívam. Dojčenie nie je len jedlo, ten kontakt je veľmi silný, nedá sa to dobre opísať niekomu, kto to nezažil. Som na seba veľmi hrdá, že hoci prvé dojčenie nevyšlo, toto druhé vyšlo napriek problémom.

Ďakujeme za rozhovor!

Mamila.sk > Články o dojčení > Modelka Martina Krnáč Valková: Dojčenie mi otvorilo nový obzor