Krik/Plač po dojčení

Jana    27.07.2022, 12:15

Dobrý deň. Mám 6 týždňového synčeka, ktorý cca posledné 2-3 týždne mi zvykne robiť, že keď sa odtiahne od prsníka spustí veľký krik. Je potom aj celkom náročné ho utíšiť či znovu prisať. Dávam si veľký pozor ako sa prisáva, takisto sa snažím robiť všetko pre to, aby to nebolo z nedostatočného toku mlieka (čo niekedy mohol byť ten prípad), ale veľakrát krásne pije, sám od seba sa odtiahne na sekundu vyzerá spokojný a potom spustí krik. Nie je to tak vždy, ale min 50% prípadov za deň. Dojčím ho na požiadanie, cumlík má, ale obmedzujeme jeho používanie (no niekedy nám nepomáha ani tíšenie v rôznych polohách, až ked mu dáme cumlík do úst). Môže to byť refluxom? Dojčím ho prevažne v sede vo zvýšenej polohe, cez noc poležiačky. Ale je to pre mňa (a teda aj preňho) veľmi frustrujúce, keď končíme dojčenie krikom a frustráciou. Ďakujem za každú radu.

Milá Jana,

situácia, ktorú popisujete, najčastejšie súvisí s reakciou bábätka na tok mlieka. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Takáto situácia sa paradoxne často stáva ženám, ktorých bábätká vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú matky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka. Môže sa teda stať, že pozorujete pekné pitie bábätka a potom sa odtiahne. Aj preto vám odporúčame osobnú konzultáciu s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože tá vás naučí rozlíšiť pitie bábätka a jeho reakciu na tok mlieka. Často je v takýchto situáciách vidieť, že bábätko pije, ale odtiahne sa práve vtedy, keď sa na 1 – 2 satia tok mlieka spomalí. Toto je často možné jednoznačne vyhodnotiť až pri osobnom pozorovaní dojčenia. Ak by ste spoločne s laktačnou poradkyňou vyhodnotili, že ide o takúto situáciu, kľúčom k zlepšeniu je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli. Je pochopiteľné, že v tejto situácii môže byť náročné utíšiť bábätko a používate na to cumlík. Môže byť pre vás náročné predstaviť si, ako toto zmeniť. Aj preto vám odporúčame stretnutie s laktačnou poradkyňou osobne, pretože vám ukáže spôsoby, ako v čase, kedy bábätko zúfalo plače alebo je veľmi nespokojné, riešiť túto jeho nespokojnosť bez nutnosti použitia cumlíka. Možno to nepôjde hneď a zaraz, ale v spolupráci s laktačnou poradkyňou by sme vám odporúčali postupne hľadať spôsoby, ako cumlík prestať používať, pretože štúdie aj naše skúsenosti ukazujú, že takéto správanie bábätka súvisí s tým, akým spôsobom sa bábätko prisáva na prsník. Cumlík prisávanie bábätka mení na plytké a toto znižuje príjem mlieka zo strany bábätka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Krik/Plač po dojčení