Trhanie 8čky a lokalnou anestezou a nasledne dojčenie

Erika    08.02.2023, 18:17

Dobrý deň prajem, dnes som mala bolesti zuba a tak som bola u zubára, ktorý mi vythol 8čku ale predtým mi ju umŕtvil. Syn má 2 mesiace a je plne kojený. Mám si prvé mlieko po anestéze odstriekat alebo ho hneď môžem kojiť? Ďakujem

Milá Erika,

z hľadiska dojčenia môžete pokračovať v dojčení bez obmedzení, pozrite si napríklad aj túto otázky v poradni dojčenia o. z. MAMILA, v ktorej žene odporučil lekár po umŕtvení pokračovať v dojčení:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=7811

Nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste nemohli počas dojčenia dostať lokálnu anestéziu. Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach Preto sa mnohé matky stretnú s nelogickými odporúčaniami, kedy jeden lekár matke urobí potrebné ošetrenie zuba a iný lekár odmietne vybrať potenciálne nebezpečné znamienko a potrebnú liečbu podmieňuje odstavením. Z hľadiska dojčenia je pre vaše zdravie a zdravie vášho dieťatka bezpečnejšie pokračovať v dojčení. A to bez ohľadu na to, koľko injekcií pre lokálne umŕtvenie dostanete, lokálna anestézia ostáva v mieste vpichu. Do krvi (a tým pádom do materského mlieka) sa nedostáva nič.  Anestézia (aj celková) sa predsa podáva aj tehotným matkám počas napríklad cisárskeho rezu – toto celé je otázka pohľadu na dojčenie – lekári sú presvedčení o tom, že pre čerstvo narodené bábätko je dojčenie dôležité – preto matkám po cisárskom reze dojčenie nezakazujú. Akonáhle potrebuje matka napríklad celkovú anestéziu kvôli kyretáži neskôr po pôrode, už zrazu dojčenie dôležité nie je. A znova: vy ste nepodstúpili ani celkovú anestéziu (hoci aj po tej by ste mohli dojčiť hneď), lokálna anestézia ostáva v mieste aplikácie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Trhanie 8čky a lokalnou anestezou a nasledne dojčenie