Odmietanie prsníka

Zuzana    13.10.2023, 14:44

Dcérka 10 týždňov 5,26 kg, 61 cm. Doteraz výlučne kojená začala odmietať prsník. Nepriberá dostatočne. Pri kojení jej niekedy stačil jeden prsník. Druhý nechcela. Zrazu prestala chcieť kojit v jednej polohe z jedného prsnika tak som ju kojila v druhej ale z oboch prsnikov. Zrazu nechce ani jeden. Plače. Vykrúca si hlavu mimo mňa. Božechráň, aby sa o mňa oprela hlávkou keď mám holý prsník. Na druhý deň dostala horúčku. Má covid. Môže to mať súvis? Celkovo menej je. Dávam jej moje odsaté mlieko ale nemám ho bohviekoľko ibaže jej stále vystačí. Nevyžaduje viac.

Milá Zuzana,

správanie vášho bábätka nie je možné jednoznačne vyhodnotiť prostredníctvom internetu. Zo skúseností, ktoré máme, ak ženy opisujú správanie bábätka tak, ako vy vo vašej otázke, najčastejšie ide o to, že bábätko reaguje na tok mlieka, ktorý vníma ako nedostatočný a ak sa k takejto situácii pridruží napríklad choroba, môže to situáciu zhoršiť, napríklad, ak má bábätko upchatý noštek, zle sa cíti, je o to menej ochotné tolerovať tok mlieka, ktorý mu nevyhovuje. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje (tok mlieka reaguje na tvorbu mlieka) - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Je pomerne typické, že bábätká sa v takejto situácii dojčia najmä v polospánku, pri zaspávaní, zobúdzaní a v noci. Aj preto ako prvú pomoc vám odporúčame začať vystihovať momenty, v ktorých by sa bábätko bolo ochotné prisať, často snahe o prisatie pomáha aj ponúknutie prsníka v nosiči či šatke, alebo pri chôdzi s bábätkom na rukách. Typicky sa tiež zo začiatku začína t akéto nespokojné správanie objavovať v čase, kedy je bábätko už z celého dňa unavené a predráždené, teda najmä večer. Typickým časom, v ktorom sa začne takéto správanie bábätka objavovať, býva 2 – 3 mesiac života.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Odporúčame vám vyhodnotiť situáciu, ktorú pozorujete, osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Ak by nebolo možné teraz sa stretnúť kvôli kovidu, nájdite si laktačnú poradkyňu, ktorá s vami bude konzultovať túto situáciu online hovorom, tak ako sme uskutočňovali mnoho iných poradenstiev v čase pandémie koronavírusu. Ak by sa potvrdilo, že bábätko takto reaguje na tok mlieka, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať. Je pochopiteľné, že situácia, v ktorej bábätko dojčenie odmieta a je pri ňom nespokojné, je náročná aj fyzicky, aj psychicky. Laktačná poradkyňa vám odporučí kroky, ktoré začnú postupne situáciu zlepšovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmietanie prsníka