Alternatíva pre cumeľ

Lucia    24.11.2018, 10:08

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako mám postupovať, keď svoje 2,5 mesačné bábätko dojčím od narodenia, cumlík nepoužívame, ale mám problém ísť s ňou von bez toho aby sme nešli so silným plačom (pri obliekaní, pri dávaní čiapky ..), používam kočiar, máte nejakú inú radu okrem nosenia, lebo ani nosená veľmi byť nechce a niekedy mi to situácia nedovoľuje. Viem, že vačšina žien používa v takých prípadoch cumeľ, čo mám robiť keď sa mu chcem vyhnuť? Ďakujem.

Milá Lucia,

bábätko v tomto veku má intenzívnu potrebu fyzického kontaktu s matkou. Okrem iného aj preto, že momentálne ešte stále nedokáže dostatočne regulovať niektoré svoje fyziologické funkcie a pri regulácii srdcovej činnosti, dýchania, telesnej teploty, spánkových cyklov, príjmu potravy a ďalších funkcií na 80 % spolieha na pomoc matky vyplývajúcu z fyzického kontaktu. Preto bábätko pochopiteľne nechce tráviť čas mimo kontaktu s vami a pre toto spôsoby starostlivosti, ktoré sa zameriavajú na oddelenie matky a dieťaťa, museli prísť s „pomôckami“, ktoré nahrádzajú niektoré časti materskej starostlivosti: cumlík, ako umelá náhrada bradavky, fľaša, ako umelá náhrada prsníka, kočík, ako umelá náhrada pohybujúcej sa matky, zavinovačka ako umelá náhrada matkinej náruče. Je správne, že sa chcete vyhnúť použitiu cumlíka, pretože vzhľadom na to, že ide o umelú náhradu prsníka, používanie cumlíka má negatívne dôsledky na dojčenie. Ako riešiť túto situáciu do veľkej miery závisí od temperamentu bábätka. Existujú deti, s ktorými môžete ísť na prechádzku v kočíku aj bez cumlíka. Je otázne, či takéto bude vaše bábätko. Odporúčali by sme vám situáciu riešiť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení a mamičkami, ktoré musia tieto situácie tiež denne riešiť, ideálne by to bolo na podpornej skupine dojčiacich matiek:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

Nosenie je skutočne najjednoduchšou odpoveďou na vaše problémy. Je možné, že ste nosenie skúšali a nevyhovovalo vám, ale odporúčame vám túto možnosť starostlivosti o bábätko nezavrhnúť hneď teraz. Poraďte sa na podpornej skupine o rôznych spôsoboch nosenia, vaše bábätko už je väčšie, môže sa dať nosiť v šatke, ring slingu, nosiči, babyvaku, možno vám bude vyhovovať niektorý konkrétny typ nosiča. Z našich skúseností toto súvisí aj so zručnosťou používania nosiča a zručnosť sa nedá získať za pár pokusov. A okrem toho existujú rôzne spôsoby, ako nosiť, viazať a je možné, že niektorý vám bude plne vyhovovať. Poradkyňa pri dojčení vám môže ukázať napríklad úväz v šatke, ktorý nájdete medzi videami v tejto sekcii našich stránok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Výhodou tohto úväzu je, že bábätko hneď v prvých chvíľach viazania dostáva prsník, čo ho upokojí a máte čas s pokojným bábätkom úväz dokončiť. Nosenie v týchto dňoch môže byť aj odpoveďou na plač bábätka, ktorému sa nepáči dlhá manipulácia pri obliekaní. Do nosiča alebo šatky mu na von bude stačiť len svetrík, pretože bude oblečené v šatke a vašej bunde. A čiapočku mu môžete nasadiť pokojne až vonku, kedy ho už zaujmú iné podnety. Tieto situácie môžu mať rôzne riešenie, na ktoré nemusíte sama ani pomyslieť, ale iné mamičky budú mať množstvo tipov, ako túto situáciu riešili a veríme, že medzi nimi nájdete aj tipy, ktoré budú zvládnuteľné pre vás a vaše bábätko.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Alternatíva pre cumeľ