Zapal

Veronika    30.04.2020, 22:37

Dobrý, deň, mám 9 mesačného syna, ktorý je dojceny a uz aj prikrmovany 3x denne. Pred 2 dnami som začala mať bolesti v ľavom prsníku, od pazuchy až ku bradavke, mam ho začervenany, flakaty. Na dotyk je bolestivý a aj keď z neho veľa dojcim, tak bolest neprechádza. Lekárka mi predpísala augmentin, ak sa stav nezlepší. Mala som aj horucky, tie už ustúpili, bolesti tela a zimnicu. Neviem ale ci je problém v zápale prsníka, kedze synček ma v ustach tzv. Zabku. Idu mu zuby, takze občas mi hryzie bradavky, mam na nich ranky. Dookola sú bradavky akoby zapalene, silno červené, bolestivé na dotyk ale dvorce mam akoby opuchnuté a biele. Prsník mam občas tiez ako opuchnuty. Mam si nasadiť antibiotika? Ako postupovať pri ošetrovaní bradaviek a prsníkov? Dojcim cez bolest, doteraz sme s tým problém nemali. Sú nejaké maste na upokojenie bradaviek? Mam aj synovi nasadiť nejakú liečbu? Keď ma soor tak vytierame robenou vodičkou z lekarne, čo mu vždy pomôže.

Milá Veronika,

nie, antibiotiká nie sú potrebné vo väčšine situácií, ako popisujete. A to ani v prípade, že matke sa zvýši telesná teplota a má horúčku. Prvý dôvod, pre ktorý antibiotiká väčšinou nie sú potrebné, je ten, že vo väčšine prípadov nejde v skutočnosti o zápal prsníka – pretože príznaky ako horúčka, začervenanie kože na prsníku, bolesť, pocit hrče v prsníku môžu sprevádzať nielen zápal prsníka, ale aj zablokovanie mliekovodu, čo je omnoho častejší dôvod vzniku týchto príznakov. A zablokovaný mliekovod väčšinou sám od seba prejde v priebehu 24 – 48 hodín, kedy začnú postupne príznaky postupne ustupovať a toto sa podľa vašich slov deje už aj vo vašom prípade, kedy vám ustúpili horúčky. Postupne by sa mali zmierňovať aj ďalšie príznaky. Aj to je druhý dôvod, pre ktorý väčšinou antibiotiká nie sú potrebné – pretože väčšinou sa situácia začne zlepšovať sama od seba.

Aj pri zablokovanom mliekovode môže byť horúčka vysoká. Jediný dôvod, pri ktorom by mohlo mať zmysel, aby matka konzultovala situáciu s lekárom a začala užívať antibiotiká, je v prípade, že po 48. hodinách príznaky nezačali ustupovať, alebo sa ešte dokonca zhoršujú. Toto sa ale nezdá byť váš prípad.

Do toho času je možné urobiť viaceré opatrenia, ktoré môžu začať situáciu zlepšovať:

- skúste prsník v oblasti, kde máte, hrču počas dojčenia masírovať/stláčať, aby ste pomohli jeho odblokovaniu, niekedy dokonca pomáha, ak by ste dané miesto masírovali opačnou stranou elektrickej kefky (alebo inak odvibrovali)

- jeden faktor, ktorý okrem iného súvisí so zablokovanými mliekovodmi, je váš odpočinok. Pokúste sa teraz získať pomoc rodiny alebo priateľov, aby ste mohli odpočívať v posteli a dojčiť. Pomôcť vám môže teplo, teda, ak chcete obklad, tak teplý obklad, nie studený.

- zablokované mliekovody sa spájajú s tým, že na danom miesto mlieko poriadne netečie a mliekovod sa preto upchá. Príčin je veľa, ale jednou z nich môže vo vašom prípade aj napríklad tlak na dané miesto. Ak by sa upchatý mliekovod spájal s "bielou bodkou" na bradavke, čiže maličkým pľuzgierikom v mieste vyústenia mliekovodu, môže vám pomôcť, ak toto miesto prepichnete sterilnou ihlou - toto má niekedy za výsledok okamžité uvoľnenie upchatia.

Okrem toho je vo vašom prípade potrebné začať túto situáciu riešiť komplexne. Príčinou vzniku zablokovaného mliekovodu je totiž nerovnomerné vyprázdňovanie prsníka počas dojčenia, čo je spôsobené nesprávnym prisatím bábätka. A nesprávne prisatie bábätka má potenciál poškodzovať bradavky a spôsobovať bolesť bradaviek. Navyše postupne môže znižovať tvorbu mlieka. Typickým prejavom reakcie na nižšiu tvorbu mlieka a poškodené bradavky pri staršom bábätku býva, že hryzie.

V tejto situácii je preto kľúčové stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Prvotná príčina bolestivých bradaviek je mechanické poškodenie tkaniva bradaviek nesprávnym prisatím. Preto by ste mali okrem potrebnej liečby spoločne s poradkyňou pri dojčení urobiť kroky pre zlepšenie dojčenia, medzi ktoré by mali patriť:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzuje tkanivo bradaviek. Bolesť, akú popisujete, je typická pre bolesť z nesprávneho prisatia.

Spoločne s poradkyňou pri dojčení by ste mali prejsť aj to, ako ďalej postupovať v liečbe bolestivých bradaviek.  Nepoužívajte rôzne maste. Obzvlášť masti s obsahom lanolínu podľa štúdií predstavujú rizikový faktor pre zhoršenie kvasinkovej infekcie na prsníku s poranenými bradavkami.  Spoločne s poradkyňou pri dojčení sa porozprávate o možnostiach liečby.

Okrem toho, ak potrebujte pomôcť pri tom, aby ste sa vôbec odvážili bábätko prisať, môžete si po celý dať nejaký liek od bolesti - ibuprofen či nejaký podobný liek, presne podľa dávkovania pre dospelých. Toto síce bolesť nevylieči, ale pomôže vám, aby sa dojčenie stalo znesiteľným, a dá vám to čas, aby ste mohli podniknúť ďalšie potrebné kroky.

 Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Prejdite spoločne s laktačnou poradkyňou aj ďalšie možnosti znižovania tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

a tie príčiny, ktoré zistíte, že platia pre vašu situáciu, sa pokúste spoločne odstrániť.

3) Je pravdepodobné, že v tejto situácii bude dôležité zvýšiť tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Noste bábätko, spite spoločne s ním. Ponúkajte mu prsník v čase, kedy je rozospaté alebo zaspáva.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok