Štrajk a nočné budenie

Adriana    03.10.2021, 09:16

Dobrý deň. Dcéra má 3 a pol mesiaca je plne dojčená a cca dva týždne štrajkuje pri kŕmení. Väčšinou sa nakoniec prichytí a napapá a preto zatiaľ aj pekne priberá. Mám pocit , že štrajk je spôsobený zmenšenou tvorbou mlieka, preto som začala brať aj bylinky benedikt a senovku. Chcela by som sa opýtať ohľadom noci, nakoľko dcéra dokáže prespať aj celú nic, je potrebné ju budiť, aby sa mliečko nestrácalo? Ako často by mala v noci papať? ( cez deň sa kŕmi cca každé dve hodiny). Ďakujem za odpoveď

Milá Adriana,

v tejto situácii je kľúčové spolupracovať s laktačnou poradkyňou v osobnom kontakte:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Príčinou nespokojnosti bábätka pri dojčení je reakcia na tok mlieka a preto súčasťou opatrení by malo byť aj zvyšovanie tvorby mlieka. Ale okrem toho, že by sme vám odporúčali s laktačnou poradkyňou vyhodnotiť, či bylinky užívate v správnom dávkovaní, vám odporúčame stretnutie s laktačnou poradkyňou preto, že je kľúčové odstrániť príčiny, pre ktoré sa tvorba mlieka znížila a urobiť kroky pre zlepšenie dojčenia.  Pretože, akýmikoľvek prostriedkami by ste tvorbu mlieka zvyšovali, z hľadiska zvýšenia tvorby mlieka odporúčame pre zvýšenie tvorby mlieka urobiť aj ďalšie kroky. Pretože cieľom nie je len zvýšiť tvorbu mlieka, ale zlepšiť dojčenie. A pre zlepšenie dojčenia nestačí zvýšiť tvorbu mlieka a pokračovať v dojčení bez odstránenia príčiny, pre ktorú tvorba mlieka klesá. Za normálnych okolností totiž bábätko počas celej doby dojčenia pije približne rovnaké množstvá mlieka, takže ak máte pocit, že potrebujete zvýšiť tvorbu mlieka, kľúčová je otázka – čo sa deje, prečo máte pocit, že je potrebné zvýšiť tvorbu mlieka. 

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Okrem zvýšenia tvorby mlieka je v tejto situácii kľúčové urobiť kroky, ktoré opisuje tento materiál:

https://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.

Tieto kroky pomôžu bábätku získať maximum mlieka počas dňa. V noci spite spoločne s bábätkom a ak sa napriek spoločnému kontaktu a úpravám v dojčení počas dňa bábätko v noci nezobudí, nechajte ho spinkať a odsajte alebo odstriekajte si aspoň raz v noci mlieko.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Štrajk a nočné budenie