Normy dojčeného dieťaťa po prvých dňoch

dr. Jack Newman

Po pôrode, ak je všetko tak, ako má byť, po štyroch dňoch mamičku aj dieťa prepustia domov a nastane ďalšia etapa spoločného života. Dieťatko sa zaradí do života rodiny. Po návrate z pôrodnice budete v úzkom kontakte s pediatrom, ktorého vám odporúčame vybrať si ešte pred pôrodom. Cestou z pôrodnice je vhodné mu zavolať a dohodnúť sa na prvej návšteve, najlepšie u vás doma. Okrem iného by počas prvej návštevy mal skontrolovať dojčenie, teda samotná otázka či dojčíte by mala byť doplnená pozorovaním.

Pediater vám navrhne termín ďalšej kontroly, obvykle o mesiac, v niektorých prípadoch aj skôr. Ak sa prvá , návšteva koná v ambulancii pediatra, obvykle dieťa odvážia. To je správny postup, pretože odteraz sa bude dieťatko vážiť na tejto váhe. Prospievanie dieťaťa, bábätka teda hmotnostné prírastky, sú jedným z parametrov, ktoré pediater počas pravidelného sledovania zaznamenáva. Detská váha nepatrí do základnej výbavy domácnosti a ani to nie je potrebné. Naďalej platí, že správna poloha a asymetrické prisatie, sledovanie pauzy v brade- prehĺtania a stláčanie prsníka pomôžu dieťaťu vypiť viac mlieka. Výmena prsníka je vhodná vtedy, keď to dieťa vyžaduje, teda keď už neprehĺta, ale ešte saje. Čo je teda vhodné sledovať po prvých dňoch?

Frekvencia a dĺžka kŕmenia

Zabudnite na časovanie. Sledujte pitie pomocou sledovania pauzy v brade. Pauza v pohybe brady, keď bábätko otvorí ústa na maximum pred tým, než ich zatvorí, poukazuje na to, že sa mu ústočká plnia mliekom. Čím dlhšia pauza je, tým viac mlieka bábätko pije. „Dopite“ jednu stranu pomocou stláčania prsníka a ak dieťa chce viac, ponúknite druhú. Nezobúdzajte dieťa na kŕmenie, radšej sa uistite, že dieťa sa dobre kŕmi, keď je bdelé. Nenúťte bábätko na prsník, aby ho nezačalo odmietať. Dieťa ktoré sa dobre dojčí, sa zobudí, keď bude hladné.

Produkcia moču po prvých pár dňoch

Po tom, čo sa dojčenie ustáli, by dieťa malo mať premočených 6 a viac plienok denne, pravdepodobne už na konci prvého týždňa. 6 ocikaných plienok nestačí. Pri papierových plienkach je to však veľmi ťažké zistiť, pretože nie je cítiť, že sú mokré. Plienky by mali byť ťažké. Veľa matiek však nevie, ako vyzerá ťažká plienka. Porovnajte ju v rukách s čistou plienkou. Sledujte pitie bábätka.

Stolica po prvých pár dňoch

Po prvých pár dňoch by výlučne dojčené deti mali mať najmenej 2 až 3 výdatné stolice za deň. Väčšinou je to viac, k tomu ešte pár menších pošpinení. Toto však rozhodne neplatí pre 4- alebo 5-dňové deti, alebo približne 3- týždňové. Napríklad ak 10-dňové dieťa, 2 dni nemalo stolicu, väčšinou je to nedostatkom príjmu materského mlieka, ale sú aj výnimky. Je potrebné pozorovať dojčenie. Skúšať vážiť dieťa pred a po dojčení nie je riešením. Napravte dojčenie! Nezačnite automaticky dokrmovať. A ak sa naozaj dieťa dojčí dobre, naďalej sa má sledovať. Niekedy to môže byť v poriadku dokonca aj v tomto veku. Ale nedá sa povedať, že je to v poriadku bez toho, aby ste vyhodnotili podľa páuz v brade pri dojčení to, ako výdatne sa dieťa dojčí!

Treba pozorovať dieťa na prsníku a napraviť dojčenie, ak je to potrebné. Použitie stáčania prsníka pred výmenou prsníka, môže pomôcť zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka. A čo farba stolice? Horčicová, žltá, pomarančová a zelená sú všetko normálne farby stolice po 3. až 4. dni života. Zelená stolica u výlučne dojčeného dieťaťa, ktoré je spokojné a dobre priberá nie je problém! Ak nie je pokojné a priberá dobre, problém nie je vo farbe stolice. Čo znamenajú stolice zelenej farby? Len to, že cez črevá dieťaťa prešla potrava rýchlo.

Je potrebné napraviť dojčenie! A čo konzistencia? Nevšímajte si ju. Prestaňte byť posadnutí ohľadom stolice. Vodnatá, pastovitá, so zrazeninami alebo bez nich, čiastočne mäkká, čiastočne vodnatá, to všetko neznamená nič, ak je inak dieťa v poriadku a dobre priberá. Tvrdá alebo formovaná stolica u výlučne dojčeného dieťaťa nikdy nie je normálna. Osobne som o tomto nikdy nepočul.

Stolica po 3-6 týždňoch

Niektoré deti nemusia mať stolicu niekoľko dní. Bežná je 3-dňová pauza, nie je zriedkavá ani 10-dňová. Poznám dve deti, ktoré nemali stolicu 31 dní, jedno z poslednej doby 32 dní. To sú extrémne prípady, kedy v našich podmienkach dieťa býva odoslané na odborné vyšetrenia.

Hmotnostný prírastok

Je dobré vidieť, že dieťa na 4. alebo 5. deň priberá, ale ak sa nekŕmi, treba napraviť dojčenie.

Rozhodovať sa treba podľa pozorovania kŕmenia, nie podľa váh. Je dobré vidieť dieťa, ktoré v 10. dni života dosiahlo pôrodnú hmotnosť, ale toto nie je akési magické číslo, najmä ak sa dieťa neváži na tej istej váhe, ako po narodení.

Ak je problém, napravte dojčenie. To znamená:

  1. Zabezpečiť čo najlepšie prisatie.
  2. Sledovať, či dieťa pije.
  3. Aby dieťa naďalej pilo, použiť stláčanie prsníka.
  4. Ak dieťa nepije aj napriek stláčaniu, preložiť ho na druhý prsník.
  5. Neobmedzovať čas strávený na prsníku.
  6. Začať užívať senovku grécku a benedikt lekársky na podporu tvorby mlieka.

Ak tento postup nepomôže, je vhodné použiť laktačnú pomôcku na dokŕmenie odstriekaným mliekom, v nevyhnutnom prípade sa môže použiť materské mlieko z banky mlieka.

Ako dlho je žltačka normálna?

Pokiaľ je dieťa výlučne dojčené, hoci počas niekoľkých týždňov sa zvykne znížiť a pri väčšine detí už nie je pozorovateľná koncom 4 – 8 týždňov (ale často je ešte aj vtedy bábätko dožlta). Toto je normálne. Normálne nie je, ak je dieťa kŕmené umelým mliekom a nemá žltačku. Ak sa dieťa dobre dojčí a dobre priberá a neexistuje dôkaz o hemolýze alebo inej patologickej príčine, alebo o ochorení pečene (hnedý moč, vysoký priamy bilirubín), je to normálne. Ak dieťa nepriberá, nie je to normálne, ale vysoký bilirubín je len príznak, takže napravte dojčenie a neprestávajte dojčiť! Prerušiť dojčenie je nevhodné. Ak je dieťa veľmi žlté, ale je v poriadku, dobre priberá, nie je dôkaz o patologickej príčine žltačky, treba ho nechať tak. Neprestávajte dojčiť, aby ste si „overili“, či ide o diagnózu „žltačka z materského mlieka“. Ázijčania, Afričania a pôvodní obyvatelia Austrálie mávajú vyššie hladiny bilirubínu po dlhšiu dobu než európske deti (alebo tie, ktoré sú európskeho pôvodu). 

Mýty a povery

Nedajte sa chytiť do pasce mýtov a povier ohľadom dojčenia. Možno sa dopočujete, že dieťa nemusí byť na prsníku dlho, lebo vypije 90% mlieka za 10 minút. Ktokoľvek, kto pozoroval správne sa dojčiace dieťa, vie, že dieťa dokáže za 10 minút vypiť veľa mlieka. Ale matka môže mať aj po omnoho viac než 10 minútach vypudzovacie reflexy. Sledujte pauzu v brade! Sledovať počet prehltnutí alebo satí tiež nie je podstatné. Množstvo, ktoré dieťa prijme, je viac-menej úmerné dĺžke pauzy v brade. Skúška dojčenia je skvelý príklad ako pseudoveda ovláda zdravý rozum. Vykoná sa odvážením dieťaťa tesne pred a tesne po dojčení. Aký je normálny príjem dojčeného dieťaťa na jedno kŕmenie na 10. deň, na 20. deň, na 30. deň? Nie sú o tom vedecké dôkazy. Je to príklad mentality kŕmenia z fľaše. A ako sme si istí správnym nastavením váh? Môže dôjsť k navýšeniu alebo naopak k podhodnoteniu až o 30 ml. Nejedna mamička sa pri opakovanom vážení prekvapí, že dieťa váži po dojčení menej ako pred dojčením.

Mamila.sk > Články o dojčení > Normy pre dojčené bábätko po prvých dňoch (koľko ciká, kaká a pod.)