Keď sa bábätko neprisáva

Určitá skupina bábätiek sa od narodenia neprisáva na prsník. Novorodenci sa môžu neprisávať z viacerých príčin, týkajúcich sa priebehu pôrodu alebo bezprostredného popôrodného obdobia. Najdôležitejšie je mať s neprisávajúcim sa bábätkom trpezlivosť, neponáhľať sa a nenútiť násilne bábätko na prsník a čo najskôr sa stretnúť s laktačnou poradkyňou MAMILY, aby ste získali praktickú pomoc s prisávaním a ostatnými aspektami tvorby mlieka. Taktiež je dôležité vyhnúť sa použitiu výrobkov, ktoré môžu neprisávanie spôsobiť alebo zhoršiť:

1) Klobúčiky (Klobúčiky nie sú riešenie pre neprisávajúce sa bábätko. Nemajú sa používať ani v situácii, keď žene nesprávne povedia, že vraj má "vpáčené" alebo "ploché" bradavky.)

2) Fľašky (do tejto kategórie patrí aj používanie striekačky na kŕmenie bábätka, ktorá má podobný efekt na prisávanie bábätka ako fľaška)

3) Cumlík

4) Zavinovačky

Klobúčiky, fľašky, cumlíky a striekačky majú iný tvar ako prsník a bradavka, majú inú tvrdosť ako prsník a bradavka, majú inú dĺžku ako prsník a bradavka a spôsob, akým bábätko pri ich používaní saje, sa líši od spôsobu, akým bábätko pije z prsníka.

Jednou zo základných podmienok, ktoré vytvárajú príležitosť pre prisatie bábätka po pôrode, je vzájomný kontakt bábätka s matkou koža na kožu. Kontakt koža na kožu stimuluje bábätko, aby hľadalo prsník, snažilo sa prisať a aby sa dojčilo. Kontakt koža na kožu znamená, že si žena položí bábätko vyzlečené do plienky na svoj vyzlečený hrudník a nechá ho na svojom tele odpočívať alebo spať. Môže pritom ako pomôcku použiť niektorú pomôcku na nosenie, aby mohla využívať kontakt koža na kožu a zároveň popri tom niečo robiť alebo odpočívať. Ideálne je tráviť s bábätkom v kontakte koža na kožu maximum času a poskytnúť tak bábätku možnosti, aby sa samo prisalo. 

Rozhodujúce faktory pre to, či sa bábätko prisaje alebo neprisaje na prsník, sú:

a) tvorba mlieka - čím vyššia tvorba mlieka, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa bábätko prisaje,

b) spôsob kŕmenia v čase, keď sa bábätko ešte neprisáva - ideálnou metódou kŕmenia neprisávajúceho sa bábätka je pohárik, ktorý vás laktačná poradkyňa MAMILY naučí v priebehu stretnutia používať.

Niektoré jednoduché príčiny neprisávania, ktoré môžete s pomocou laktačnej poradkyne identifikovať a odstrániť:

a) Prebaľovanie pred dojčením, ktoré spôsobuje, že bábätko plače. Plač spôsobuje, že sa bábätko môže ťažko prisávať, hoci by sa inak vedelo prisať. Ideálne je snažiť sa bábätko začať dojčiť ihneď po prebudení alebo v čase, keď sa bábätko ešte len prebúdza.

b) Bábätko vydáva signály záujmu o dojčenie a čím skôr má možnosť sa prisať na prsník, tým je vyššia pravdepodobnosť, že sa prisaje. Reagujte na záujem bábätka o dojčenie čím skôr po prebudení, ešte predtým, ako bábätko plače. Snažte sa bábätko dojčiť, keď nie je ešte úplne zúfalo hladné.

c) Je dôležité, aby medzi kŕmeniami bábätka alebo ponúkaním prsníka bábätku neboli dlhé intervaly a aby bábätko malo šancu prisávať sa na prsník v krátkych intervaloch v priebehu dňa. Niektoré bábätká sa oveľa ľahšie prisajú v noci alebo počas spoločného kúpania matky a bábätka. 

d) Nájsť spôsoby na upokojovanie bábätká, ktoré čo najviac znižujú plač bábätka. Pozrite si naše video, ako jednu z možností ako upokojiť bábätko.

e) Prílišné naliatie prsníkov na 3. - 5. deň po pôrode

Medzi časté príčiny neprisávania patrí prirastená uzdička pod jazykom bábätka.

Okrem toho je dôležité naučiť sa:

1) Odstriekavať alebo odsávať materské mlieko a zvýšiť tvorbu mlieka do takej miery, aby pokrývala potreby bábätka - teda všetko mlieko, ktoré bábätko vypije. V prípade neprisávajúceho sa bábätka je ideálne odstriekavať alebo odsávať materské mlieko aspoň 8-krát denne, z toho aspoň 1-krát v noci. Ak sa bábätko neprisáva bezprostredne po pôrode, je potrebné, aby ste si začali odstriekavať mlieko čo najskôr, ideálne do jednej hodiny po pôrode. V prvých dňoch po pôrode je výhodné odstriekavať materské mlieko ručne do skúmavky a z tejto skúmavky bábätko aj následne kŕmiť podobne, ako by sa to dialo pohárikom.

2) Pripraviť bábätko na prisatie na prsník a prilákať bábätko na prsník kŕmením cievkou po prste. Po krátkom nakŕmení bábätka cievkou po prste, ktoré trvá pár sekúnd, vám laktačná poradkyňa ukáže, ako použiť cievku, ktorá sa použila na prste, ako laktačnú pomôcku na prsníku, aby sa bábätko prisalo na prsník. Na kŕmenie po prste používame cievku ponorenú do nádoby s mliekom, nie cievku napojenu na striekačku ani nie striekačku priloženú na prste. Na kŕmenie po prste používame ukazovák, ktorý do ústočiek bábätka spolu s cievkou vložíme pomerne hlboko, nielen prvý článok ukazováka.

3) Naučiť sa, ako bábätko pri pokusoch o prisatie držať a ako mu pomôcť s prisatím. S praktickými pokusmi o prisatie bábätka vám môžu pomôcť naše inštruktážne videá a pomoc laktačnej poradkyne.

4) Prisatiu bábätka na prsník môže pomôcť použitie laktačnej pomôcky na prsníku. Zároveň môže laktačná pomôcka pomôcť udržať bábätko po prisatí na prsníku dlhšie. 

5) Bezprostredne po prisatí pomôže aj to, ak sa ihneď po prisatí stlačí prsník, aby bábätko dostalo odmenu v podobe rýchleho toku mlieka.

Čo nerobiť v situácii, keď sa bábätko neprisáva?

a) Nenechávajte bábätko vyplakať. Plačom sa bábätko nič neučí.

b) Nenúťte bábätko na prsník, vyhnite sa tomu, aby bábätko bolo na prsník tlačené. 

c) Nebojte sa požiadať o pomoc. 

d) Nedajte sa zdeprimovať ľuďmi, ktorí vám hovoria, že to nestojí za to a že to máte vzdať. Máme rozsiahle skúsenosti s bábätkami, ktoré sa neprisávali a následne sa im podarilo sa prisať a potom boli dlhodobo dojčené.

Prečítajte si príbehy žien, ktoré to zvládli a ktorých bábätká sa začali prisávať po tom, čo sa po pôrode neprisávali.

Prečítajte si aj detailný článok pre zdravotníkov o tom, čo robiť, ak sa bábätko neprisáva na prsník, a ako mu pomôcť, aby sa prisalo.