Slabé priberanie bábätka

Ženy majú niekedy obavy, či má bábätko skutočne dosť mlieka, obzvlášť, ak bábätko veľa plače. Návšteva laktačnej poradkyne MAMILY vám môže pomôcť a upokojiť vás vďaka tomu, že laktačná poradkyňa vás bude vedieť naučiť, ako poznáte, či bábätko naozaj z prsníka pije mlieko a či je jeho pitie dostatočne výdatné. Pri pozorovaní dojčenia je možné zhodnotiť, aký je príjem mlieka bábätka, a to už počas dojčenia. Príklad bábätiek, ktoré pijú dobre, a ich porovnanie s bábätkami, ktoré pijú len málo mlieka z prsníka, nájdete v našich inštruktážnych videách. Pozorovanie dojčenia a sledovanie "pauzy v brade" je spoľahlivý ukazovateľ výdatnosti dojčenia. Výdatnosť dojčenia nie je možné posúdiť len podľa pocikaných či pokakaných plienok alebo podľa plaču bábätka. Aj prírastok na hmotnosti je len pomocný ukazovateľ popri pozorovaní dojčenia, a toto platí o to viac, o čo mladšie je bábätko. Pozorovanie dojčenia je kľúčové pre zhodnotenie situácie dojčeného bábätka.

Existuje slabé mlieko?

Často sa vyskytujú dohady, či materské mlieko niektorej ženy nie je "slabé". Takéto obavy nie sú opodstatnené a žiadne vedecké poznatky o materskom mlieku nepotvrdzujú, že by niečo ako "slabé" mlieko existovalo. Nie je dôvod mať obavy týkajúce sa kvality či výživnosti mlieka. Je dobré vedieť, že materské mlieko má inú farbu a iný vzhľad ako kravské mlieko. Nemusí mať bielu farbu, môže mať rôzne farby. Vysoký obsah srvátky v materskom mlieku mu dáva iný vzhľad oproti kravskému mlieku. Nie je dôvod porovnávať vzhľad materského mlieka s kravským mliekom a nie je dôvod očakávať, že tieto dva rôzne druhy mlieka budú vyzerať identicky. Ak bábätko pije dostatočné množstvo materského mlieka, bude priberať. Neprospievanie bábätka nespôsobuje "slabé mlieko", ale nedostatočný príjem materského mlieka.

Je problém v tom, že bábätko nezískava "zadné mlieko"?

Rozdelenie materského mlieka na "predné" či "zadné" mlieko nie je užitočné, pretože rozhodujúce je niečo úplne iné: to, aby bábätko skutočne pilo mlieko z prsníka a aby pilo výdatne. Ak bábätko bude piť dostatočné množstvo mlieka, tak bude priberať a získavať živiny ako aj tuk v potrebnom množstve. Navyše: Ak si predstavíme bábätko, ktoré pije z pravého prsníka a potom sa prisaje a pije z ľavého prsníka a hneď na to matka prsníky ešte niekoľkokrát vystrieda a potom bábätko prisaje na pravý prsník a bábätko tam bude piť, aké mlieko bude piť? Predné či zadné? Na tomto príklade je vidno, že toto rozdelenie nie je nápomocné. Celá otázka stojí inak: Pije bábätko z prsníka a pije postačujúce množstvá? Je jedno, kedy sa bábätko na prsník prisaje, vždy bude piť výživné materské mlieko.

Ako často sa má bábätko dojčiť?

Myšlienka, že bábätko sa má dojčiť v určitom intervale (či už raz za 3 hodiny, alebo raz za 2 hodiny, alebo akýkoľvek interval), bráni ženám, aby bábätko dojčili kedykoľvek, keď bábätko prejaví záujem o dojčenie. Dojčenie nie je to isté ako kŕmenie umelým mliekom z fľaše. Pri dojčení neplatí to, že bábätko sa nadojčí a tým je kŕmenie ukončené a najbližšie sa bábätko bude dojčiť až neskôr pri nejakom ďalšom kŕmení. Nie je dôvod váhať s opätovným prisatím bábätka na prsník kedykoľvek i bezprostredne po dojčení, akokoľvek často. Nie je potrebné čakať, kým sa mlieko "dotvorí". Bábätká dávajú signály záujmu o dojčenie a majú byť dojčené podľa ich potrieb. Medzi potreby bábätka nepatrí len potreba napiť sa materského mlieka, ale aj množstvo ďalších potrieb, vrátane potreby kontaktu s matkou, potreby zohriať sa, potreby zaspať, potreby upokojiť sa a podobne. Toto isté platí o dojčení v noci - bábätko má byť dojčené podľa svojich potrieb a dojčenie umožňuje bábätku znovu zaspať po zobudení a uľahčuje mu prechod medzi jednotlivými spánkovými cyklami.

Striedanie prsníkov pri dojčení, viacnásobné vystriedanie prsníkov pri jednom dojčení, pomáha zvyšovaniu tvorby mlieka a vypitiu väčšieho množstva mlieka. Z predstavy, že pri kŕmení bábätka z fľašky sa používa na nakŕmenie jedna fľaška, sa vyvinula predstava, že aj pri dojčení stačí dať bábätku jeden prsník. Ale dojčenie funguje inak ako kŕmenie z fľaše. A niekedy je jednoduchou príčinou nedostatočného priberania bábätka to, že nemá možnosť dojčiť sa opakovane z oboch prsníkov.

Nemusíte odsávať mlieko - dá sa to aj inak!

Pomáha zvyšovaniu tvorby mlieka odsávanie alebo odstriekavanie materského mlieka? Odsávanie či odstriekavanie mlieka nie je dobrá stratégia, pretože odstriekavanie (či odsávanie) si vyžaduje veľa času a práce a v situácii nedostatočného priberania zvyčajne neprináša nejaké zásadné množstvo odstriekaného mlieka a skôr má opačný efekt: presvedčí ženu, že má mlieka málo. Dobrá správa je, že namiesto prácneho odsávania či odstriekavania je možné použiť oveľa jednoduchšiu stratégiu - stláčanie prsníka počas dojčenia. Stláčanie prsníka počas dojčenia pomáha bábätku vypiť viac mlieka, pričom sa to deje priamo pri dojčení a stláčanie prsníka je oveľa jednoduchšie ako odsávanie či odstriekavanie mlieka.

Jednoduchý dôvod, pre ktorý bábätká nezískavajú dostatočné množstvo mlieka

Mnoho bábätiek nezískava dostatok mlieka len preto, že nie sú prisaté správne. Správne prisatie je rozhodujúce pre dostatočný príjem mlieka. Pri správnom prisatí je bábätko prisaté asymetricky - brada je zaborená do prsníka a medzi nosom a prsníkom je medzera. Správne prisatie súvisí s polohou matky a bábätka pri dojčení. Správnu polohu a správne prisatie vám pomôže dosiahnuť laktačná poradkyňa MAMILY a tiež si môžete pozrieť naše inštruktážne videá dosiahnutia správneho prisatia v rozličných polohách:

Čo pomáha zlepšiť priberanie bábätka a zvýšiť príjem materského mlieka zo strany bábätka?

1) Kontakt koža na kožu - čo najviac času využívajte na to, aby ste trávili čas s bábätkom vyzlečeným do plienky na vašej odkrytej hrudi. Kontakt koža na kožu podporuje záujem bábätka o dojčenie, ochotu prisávať sa na prsník ako aj samotnú tvorbu mlieka a množstvo mlieka, ktoré bábätko z prsníka vypije. Dojčeniu a pitiu mlieka pomáha, ak bábätko vyberiete zo zavinovačky a vyzlečiete ho. Nosenie bábätka v nosiči alebo v šatke môže zjednodušiť využívanie kontaktu koža na kožu a tiež zjednodušiť a zlepšiť dojčenie.

2) Správne prisatie a správna vzájomná poloha matky a bábätka pri dojčení. Ak ste unavená, ľahnite si s bábätkom, dojčite ho v posteli poležiačky (a naučte sa, ako vyzerá správna poloha a správne prisatie v polohe poležiačky) a môžete spoločne s bábätkom zaspať. Spoločné spanie môže pomôcť zvýšiť príjem materského mlieka.

3) Stláčanie prsníka pomôže bábätku získať viac mlieka priamo z prsníka.

4) Striedanie prsníkov. Keď bábätko ani pri stláčaní prsníka nepije, vymeňte prsník a nechajte bábätko piť z druhého prsníka. Prsníky môžete v priebehu dojčenia vystriedať toľko krát, koľko má bábätko záujem. Umožnite bábätku, aby sa dojčilo, kedykoľvek má o dojčenie záujem. Neobmedzujte čas, ktorý bábätko strávi na prsníku. Medzi dojčeniami nie je potrebné vytvárať prestávku na to, aby sa mlieko "stihlo" dotvoriť. 

5) Stretnite sa s laktačnou poradkyňou, aby ste sa naučili vyhodnotiť príjem mlieka z prsníka. Preskúmajte spolu aj rozličné dôvody, pre ktoré bábätká môžu byť nespokojné alebo môžu plakať. Naučte sa, ako bábätko upokojiť a ako ho uspať.

6) Ďalšie kroky sa odvíjajú od vyhodnotenia príjmu mlieka z prsníka po úpravách prisatia a po zlepšení dojčenia. Ak je príjem mlieka bábätka nedostatočný, pomôže zvýšenie tvorby mlieka. Bylinky ako senovka grécka a benedikt lekársky, podobne ako mnohé iné bylinky, majú potenciál zvýšiť tvorbu mlieka a zlepšiť tok mlieka, často do 24 - 48 hodín od začiatku užívania.

7) Ak príjem materského mlieka nie je dostatočný a je potrebné bábätko dokrmovať, používajte na dokrmovanie laktačnú pomôcku. Laktačná pomôcka pomáha okrem iného stimulovať tvorbu mlieka a vytvára príležitosť, aby bábätko zároveň pilo aj mlieko z prsníka. Je zaujímavé vedieť, že umelé mlieko nie je jediná možnosť v prípade nutnosti dokrmovania. Okrem toho môžete preskúmať možnosť darcovského materského mlieka, napríklad z banky mlieka.

 

Prečítajte si aj detailný článok pre zdravotníkov o tom, ako zvýšiť prísun materského mlieka bábätku.