Hypoglykémia – nízke hladiny cukru v krvi

Ohľadne nízkej hladiny cukru v krvi vysvetľuje dr. Jack Newman nasledovné fakty:

1. Robiť rutinné testy na zistenie hladiny cukru v krvi pri každom novorodencovi po pôrode je jedným z príkladov, ako strach spôsobuje poškodenie bábätiek, vedie k nepotrebnému používaniu umelého mlieka, vytvára zbytočnú nervozitu rodičov a vyúsťuje do nepotrebnej „liečby“. Napriek tomu mnohé nemocnice robia tieto testy. Zaujímavé je, že väčšina pediatrov a neonatológov nevie, čo je vlastne normálne. Pozrú sa na výsledky a povedia: „Dajte umelé mlieko.“

2. V skutočnosti sa nikto nevie zhodnúť na tom, aká by mala byť normálna hladina cukru v krvi novorodencov. Každý používa iné hodnoty, ktoré považujú za „príliš nízke“.

3. Hladina cukru v krvi bábätka je približne taká, akú má počas pôrodu matka, a potom počas prvej jednej hodiny či dvoch hodín po pôrode poklesne, pri niektorých deťoch na úroveň, ktorú mnohí považujú za „príliš nízku“. Ale tento pokles hladín cukru v krvi je normálny! A hladina cukru krvi v nasledujúcej hodine či dvoch zase stúpa, a to dokonca aj, ak bábätko neprijíma potravu. Takto sa to vyvíja nielen pri ľuďoch, ale taktiež pri iných cicavcoch, keď sa robili takéto štúdie. Liečiť „nízku hladinu cukru v krvi“ v takomto prípade znamená liečiť niečo normálne a tisícky detí sú zbytočne dokrmované umelým mliekom, pričom majú normálnu hladinu cukru v krvi. Toto prináša tiež nedôveru v dojčenie ako také.

4. Kontakt koža na kožu s matkou udržiava vyššie hladiny cukru v krvi v porovnaní so situáciou, keď je matka od dieťaťa oddelená. Kontakt koža na kožu bábätku takisto ponúka príležitosť dojčiť sa na prsníku.

5. Na prevenciu a liečbu nízkej hladiny cukru v krvi je pre novorodencov dôležité, aby pri dojčení získali materské mlieko vlastnej matky a druhou možnosťou je materské mlieko z banky materského mlieka. Z tohto dôvodu odporúčame matkám, ktorých deti sú vysoko rizikové z hľadiska potenciálne nízkej hladiny cukru v krvi, aby si začali od 35. – 36. týždňa tehotenstva odstrekovať a skladovať mlieko, aby bábätku mohli podať materské mlieko namiesto umelého mlieka. Neexistujú dôkazy, že ručné odstriekavanie mlieka v tomto štádiu tehotenstva zvyšuje riziko predčasného pôrodu. (Viac o odstrekovaní materského mlieka pred pôrodom si môžete prečítať v našom článku.)

6. Existujú dôkazy, že deti, ktoré sú dojčené hneď po pôrode, s nižšou pravdepodobnosťou budú mať hypoglykémiu, a v skutočnosti majú vyššie hladiny cukru v krvi než deti kŕmené umelým mliekom.

7. Neexistuje dôkaz, že deti, ktoré sa narodia veľké (v niektorých nemocniciach je pravidlom 4 kg alebo viac), majú zvýšené riziko nízkej hladiny cukru v krvi, ak ich matka nie je diabetička. Naopak, takéto deti majú nižšie riziko hypoglykémie, pretože majú veľa telesného tuku, ktorý môže ich telo využiť na vznik látok, ktoré sa volajú ketolátky.

8. Ketolátky chránia mozog dieťaťa pred následkami nízkych hladín cukru v krvi a ketolátky sa vyskytujú v omnoho vyšších koncentráciách v krvi dojčených detí (alebo detí kŕmených materským mliekom). Deti, ktoré sú kŕmené materským mliekom a popritom aj umelým mliekom, majú horšiu reakciu.

9. Deti, ktoré majú riziko, že budú mať nízku hladinu cukru v krvi (deti diabetických matiek, aj pri cukrovke I. a II. typu), nemusia automaticky dostávať špeciálnu starostlivosť. Mali by ostať s matkou, v kontakte koža na kožu, byť dojčené na podľa ich potrieb, byť dojčené okamžite po narodení a zdravotnícky personál by mal pomôcť a zabezpečiť, že dieťa sa na prsníku výdatne dojčí. Materské mlieko odstriekané počas tehotenstva by sa dieťaťu malo podať pohárikom alebo laktačnou pomôckou na prsníku, prípade by malo byť vmasírované do vnútornej líčka bábätka.

10. Sčítané a podčiarknuté – hystéria, ktorá sa okolo tejto záležitosti deje, je skôr „hysteroglykémia“ a „liečba“ spôsobuje, že mnohé bábätká sú zbytočne dokrmované umelým mliekom, často z fľaše. Deje sa to veľmi často bez toho, aby ženy dostali reálnu pomoc s dojčením. 

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Hypoglykémia