Kapustné listy

Nadmernému naliatiu prsníkov na približne 3. alebo 4. deň po pôrode možno predísť správnym prisatím dieťaťa a efektívnym pitím hneď od začiatku (pozrite tiež videá na pomoc pri použití tohto návodu). Prevencia tohto stavu je mimoriadne dôležitá a spočíva v dobrom začiatku a dojčení bábätka. Je dôležité, aby sa bábätko dojčilo a taktiež skutočne pilo mlieko v prvých dňoch bezprostredne po pôrode, a to i v prípade cisárskeho rezu.

Ak sa vám veľmi nalejú prsníky, je dobré vedieť, že naliatie sa zmierni v priebehu 1 alebo 2 dní, dokonca aj bez akejkoľvek liečby. Pokračujte v dojčení bábätka a zabezpečte čo najlepšie pitie bábätka na prsníku. Ak je naliate veľmi silné pri jeho zmiernení vám môžu poskytnúť úľavu kapustné listy, ktoré sú lepšie ako ľad. V tejto situácii nie je dobré prsia nahrievať. V prípade potreby vám úľavu taktiež môže priniesť kvetinková masáž, ktorá tiež v tejto situácii môže pomôcť bábätku, aby sa prisalo. Tromi prstami každej ruky zatlačte na dvorec (hnedú časť prsníka) tak, aby sme mali bradavku umiestnenú v strede a všade okolo ste mali prsty. Dvorec držte stlačený približne minútu, potom stlačenie uvoľnite a skúste bábätko prisať. Ak nie ste schopná prisať bábätko, začnite používať kapustné listy, odstriekavať si mlieko a podávať odstriekané mlieko bábätku. Zároveň zavolajte laktačnej poradkyni, aby vám prišla s prisávaním pomôcť. Prečítajte si tiež náš článok o tom, čo robiť, keď sa bábätko na prsník vôbec neprisáva.

Ako použiť kapustné listy?

Kapustné listy používame pri prílišnom naliatí prsníkov približne na 3. či 4. deň po pôrode.

  1. Použite zelenú kapustu, ideálne z chladničky. Chladené kapustné listy zmiernia nepríjemné pocity z horúcich prsníkov.
  2. Niekedy môže pomôcť, ak rozvaľkáte kapustné listy valčekom na cesto (alebo rovnako dobre funguje aj 1,5-litrová plastová fľaša), vtedy sa môžu listy lepšie prispôsobiť tvaru vášho prsníka. Prípadne, ak listy nemáte možnosť rozvaľkať, natrhajte ich na menšie časti, ktoré priložíte na prsia.
  3. Obaľte prsník chladenými kapustnými listami a nechajte pôsobiť približne 20 minút. 20 minút dvakrát denne stačí.
  4. Prestaňte ich používať, hneď ako sa naliatie začne zmierňovať a začnete sa cítiť lepšie.
  5. Môžete užívať paracetamol (napríklad Paralen), ibuprofen (Ibalgin) alebo iný liek na zmiernenie bolesti, ak je to potrebné. Pri užívaní týchto liekov, nie je dôvod prestať pre to s dojčením, ako je to napokon pri takmer všetkých liekoch.
  6. Ak máte veľkú hrču v podpazuší na 3. alebo 4. deň po pôrode, môžete aj na tomto mieste použiť kapustné listy.
  7. Zároveň je dôležité, aby ste získali pomoc pri prisávaní bábätka a aby bábätko dobre a dostatočne pilo na prsníku. Pitie bábätka na prsníku je najlepší spôsob ako naliatie zmierniť.

Mnohé mamičky sa v tejto situácii cítia zúfalo. Preto je dobré vedieť, že naliatie prsníkov povolí samo od seba, väčšinou je už na ďalší deň ráno lepšie. Veľmi vám pomôže podpora od laktačnej poradkyne, ktorá vám ukáže kvetinkovú masáž, naučí vám odstriekavať mlieko a pomôže vám s prisatím bábätka. Keďže sú prsia v tejto situácii veľmi citlivé, je dôležité, aby odstriekavanie mlieka bolo šetrné a jemné.

Ak naliate trvá príliš dlho, môže niekedy viesť k zníženiu tvorby mlieka. Po tom, že naliatie prsníkov povolí, sledujte bábätko pri pití na prsníku a pozorujte, či získava dostatok mlieka. Ak na prsníku dudluje bez pitia, poraďte sa s laktačnou poradkyňou o tom, ako zvýšiť tvorbu mlieka.

Tento materiál sa môže kopírovať a šíriť bez predchádzajúceho dovolenia s podmienkou, že nie je použitý v žiadnom kontexte, ktorý by porušoval Medzinárodný kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka (1981) v znení následných rezolúcií WHA. Ak neviete, čo to presne znamená, napíšte nám na dojcenie@mamila.sk.

Pri použití článku uveďte: Prebraté z www.mamila.sk.