Bylinky na zvyšovanie tvorby mlieka

Prečítajte si návod na to, čo je potrebné na zvýšenie tvorby materského mlieka urobiť.

Keďže tieto kroky si vyžadujú zručnosti a skúsenosti, pomôže vám, ak ich urobíte spoločne s poradkyňou pri dojčení. V tomto článku si môžete prečítať, aké kroky s poradkyňou urobíte na zvýšenie tvorby mlieka.

Pre zvýšenie tvorby mlieka treba urobiť viac než len užívať bylinky, zlepšenie dojčenia závisí od krokov, ktoré sú uvedené v týchto materiáloch:

Popri dôkladnom podniknutí spomínaných krokov, je možné, že niektoré bylinné prostriedky pomáhajú zvyšovať tvorbu mlieka. Existuje viacero liečiv, ktoré zjavne zvyšujú tvorbu mlieka, a teda je možné usudzovať, že niektoré rastliny a bylinky môžu obsahovať podobné farmakologicky účinné látky. Takmer každá krajina má nejakú bylinku, rastlinu alebo potravinu či nápoj, o ktorých sa traduje, že zvyšujú tvorbu mlieka. Aj bylinky môžu mať vedľajšie, dokonca aj závažné, účinky. Liečivá z prírodných zdrojov sú stále len liečivá a neexistuje 100 % bezpečný liek. Našťastie, dieťa dostáva iba nepatrné percento matkinej dávky tak, ako je tomu pri väčšine liekov. A tak je vysoko nepravdepodobné, že by bábätko malo akékoľvek vedľajšie účinky v dôsledku toho, že matka užíva bylinky. Dve z byliniek, ktoré môžu zvyšovať tvorbu mlieka, sú senovka grécka a benedikt lekársky, v týchto dávkach:

Senovka grécka: 3 kapsule 3-krát denne
Benedikt lekársky: 3 kapsule 3-krát denne

Kde si môžete bylinky kúpiť?

Ohľadne toho, či skutočne tieto bylinky potrebujete užívať, sa poraďte s laktačnou poradkyňou, ktorá vám tiež bude vedieť povedať, na ktorých miestach vo vašom meste kapsule s bylinkami predávajú (napríklad v lekárňach či obchodoch so zdravou výživou). Tieto kapsule vyrába viacero firiem, niektoré z nich majú na obale napísané, že ich nesmú užívať dojčiace matky, iné majú uvedené, že sa užívajú na zvyšovanie tvorby materského mlieka počas dojčenia. Všetky druhy môžete počas dojčenia užívať. Veta na obale, ktorá kapsule dojčiacim matkám neodporúča je v prvom rade ochrana výrobcu, ale do materského mlieka sa z týchto byliniek dostáva len nepatrné množstvo, a preto ich môžu užívať aj dojčiace matky. Niektorí výrobcovia na obale udávajú nižšie dávkovanie - dôvodom je, že bežné dávkovanie je určené na iné účely použitia byliniek, na použitie na zvýšenie tvorby mlieka, užívajte 3 kapsule 3-krát denne.

Ak si budete kupovať kapsule senovky gréckej a benediktu lekárskeho, kupujte si kapsule, v ktorých je samostatne senovka grécka a samostatne benedikt lekársky. Kapsule, ktoré kombinujú rozličné bylinky v kombinácii so senovkou a benediktom, majú zväčša oveľa nižšiu účinnosť.

  • Senovka grécka a benedikt lekársky pravdepodobne fungujú lepšie, ak ich užívate naraz, nie iba jedno z nich.
  • Senovka grécka a benedikt lekársky účinkujú rýchlo. Ak budú naozaj fungovať, účinok zvyčajne pocítite do 12 až 24 hodín od začiatku užívania. Ak nie, tak pravdepodobne nezaúčinkovali alebo neužívate dostatočné množstvo a je potrebné zvýšiť dávkovanie. Ako poznáte, či užívate dostatočné množstvo senovky? Senovka má špecifickú vôňu. Ak ju na sebe necítite, neužívate jej dosť, aj keď beriete 3 kapsule 3-krát denne. 
  • Senovka grécka a benedikt lekársky pravdepodobne účinkujú lepšie v prvých pár týždňoch po pôrode ako neskôr, naozaj najlepšie účinkujú v prvom týždni po pôrode. Niektorým mamičkám však zabrali aj mnoho mesiacov po pôrode.
  • Ako dlho máte senovku grécku a benedikt lekársky užívať? Poraďte sa s laktačnou poradkyňou. Najlepší ukazovateľ je zlepšenie dojčenia, pitie bábätka, jeho prospievanie a všeobecná spokojnosť bábätka. Ak bábätko dobre pije a všetko je v poriadku, môžete bylinky vysadiť. Môžete prestať hneď, ako sa dojčenie zlepšilo, alebo môžete s užívaním prestať postupne s tým, že každý deň vysadíte jednu kapsulu.

Ďalšia bylinka, ktorú môžete vyskúšať je moringa olejová. Taktiež sa predáva v kapsuliach a môžete ju užíva podľa odporúčania na obale alebo v dávke 3 kapsule 3-krát denne.

Medzi ďalšie bylinky, ktoré sa používajú na zvýšenie tvorby mlieka, patria napríklad lucerna (alfalfa), spirulina, jastrabina, malinový list, fenikel, pivovarské kvasnice, žihľava, šatavari a pravdepodobne celý rad ďalších. Niektoré čaje pre podporu dojčenia môžu niektorým matkám pomáhať, hoci nie sú známe empirické dôkazy, ktoré by podporovali ich používanie. Niektoré matky vravia, že im pomohli.

Tento materiál sa môže kopírovať a šíriť bez predchádzajúceho dovolenia s podmienkou, že nie je použitý v žiadnom kontexte, ktorý by porušoval Medzinárodný kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka (1981) v znení následných rezolúcií WHA. Ak neviete, čo to presne znamená, napíšte nám na dojcenie@mamila.sk.

Pri použití článku uveďte: Prebraté z www.mamila.sk.