Bolí to

Bolestivé bradavky

Dojčenie nemá byť sprevádzané bolesťou bradaviek ani prsníkov. Ak dojčenie bolí, riešením nie je zaťať zuby a vydržať to a vravieť si, že hlavné je, že bábätko pije. Bolestivému dojčeniu je dôležité predchádzať a už pri prvých náznakoch akejkoľvek bolestivosti to riešiť.

PREVENCIA

V rámci prevencie urobte tieto kroky:

a) Získajte potrebné informácie o dojčení ešte pred pôrodom. Zúčastnite sa predpôrodnej prípravy na dojčenie, ktorú vedie laktačná poradkyňa. Pozorujte, ako sa bábätká dojčia - napríklad na podporných skupinách dojčiacich matiek, ktoré môžete začať navštevovať ešte pred pôrodom.
b) Bezprostredne po pôrode je dôležitý nepretržitý kontakt koža na kožu matka a bábätka. Položte si bábätko ihneď po narodení na hruď a vychutnajte si tieto nezabudnuteľné okamihy
c) Naučte sa poznať, ako vyzerá správne prisatie. Správne prisatie je základom prevencie bolestivých bradaviek.

Bradavky nebolia preto, že sa bábätko dojčí "príliš dlho", dojčenie nie je potrebné "preventívne" obmedzovať na 10 či 20 minút. Bradavky by sa nemali pri dojčení poškodzovať, a to ani v prvých dňoch po pôrode. Preventívne nie je potrebné bradavky ničím natierať (žiadne krémy či maste) ani nechávať zaschnúť na bradavke materské mlieko (toto sa deje automaticky).

Prečo začnú bradavky bolieť?

Často ide o viacero faktorov, ale základnou príčinou býva otázka správneho prisatia bábätka. Preto je úprava prisatia a zlepšenie dojčenia základnou podmienkou riešenia bolestivých bradaviek. Okrem toho môže prisatie bábätka negatívne ovplyvňovať aj prirastená, tuhá, krátka uzdička pod jazykom bábätka. Ak pri dojčení začnete pociťovať akúkoľvek bolesť, získajte pomoc pri prisávaní a dojčení bábätka.

Bolesť bradaviek nie je vhodné riešiť klobúčikmi na bradavky. Klobúčiky neriešia skutočnú príčinu, zhoršujú prisávanie bábätka, z dlhodobého hľadiska znižujú tvorbu mlieka a ich používanie môže znamenať, že nemusí byť jednoduché vrátiť sa k dojčeniu priamo z prsníka. Na prekonanie bolesti bradaviek pri prisávaní sa používajú iné riešenia než klobúčik.

"Prerušiť" dojčenie na to, aby sa bradavky mohli vyliečiť, nie je odporúčania hodné riešenie, pretože pri prerušení dojčenia sa môže prisávanie zhoršiť, môže sa znížiť tvorba mlieka (a to môže zhoršiť bolestivosť bradaviek), bábätko sa po vyliečení nemusí chcieť prisať alebo sa pri opätovnom prisávaní môže bolestivosť bradaviek vrátiť, pretože sa nevyriešila pôvodná príčina bolesti. Namiesto prerušenia dojčenia treba hľadať spôsob, ako bolesť zmierniť.

Bolesť bradaviek alebo rany na bradavkách môžu byť aj dôvodom pre prenášanú bolesť, ktorú pociťujete v prsníku. Táto bolesť sa môže prenášať až do podpazušia či chrbta alebo okolia hrudnej kosti. Okrem toho existujú aj stavy, pri ktorých bolia samotné prsníky alebo sa v prsníku nachádza hrčka.

Bolestivosť bradaviek priamo či nepriamo zhoršujú alebo spôsobujú aj tieto faktory:

1) Používanie fľašky.
2) Používanie cumlíka.
3) Používanie zavinovačky (pretože pri jej použití je problematické dosiahnuť správne prisatie a polohu pri dojčení). Niekedy správnemu prisatiu bráni aj oblečenie bábätka (obzvlášť podbradníky, šnúrky z čiapočky, oblečenie naskladané pod bradou bábätka).
4) Plač bábätka pri prisávaní, neskoré reagovanie na záujem bábätka o dojčenie.
5) Používanie striekačky na dokrmovanie bábätka (toto nie je vhodný spôsob dokrmovania).
6) Používanie klobúčika.
7) Používanie vložiek (jednorazových ako aj látkových) do podprsenky. Taktiež nepoužívajte podprsenky alebo oblečenie, ktoré sa tesne prilepí na bradavku.
8) Používanie odsávačky.

Všetky tieto prostriedky uvedené v bodoch 1 - 7 nezačínajte používať, a ak ich už používate, tak prestaňte.

Čo urobiť v prípade, že vás bradavky už začali bolieť?

Odstránenie príčiny bolesti je mimoriadne dôležité. Bradavky môžu bolieť aj v prípade, že pri pohľade na ne nie je vidieť poranenie. Stretnite sa s laktačnou poradkyňou, a to urgentne, ešte predtým, než sa situácia zhorší. Nečakajte na to, že sa to možno zlepší samo od seba. Čím skôr sa prisatie upraví, tým je väčšia šanca, že sa bolestivosť nebude zhoršovať. Je potrebné pozorovať a vyhodnotiť:

a) Pitie bábätka - výdatnosť pitia bábätka a bolestivosť bradaviek sú prepojené.
b) Uzdičku pod jazykom bábätka.
c) Vazospazmus, a či je tento fenomén súčasťou bolesti bradaviek.

Ako prvú pomoc do času, keď sa stretnete s poradkyňou pri dojčení, môžete ďalej:
1) Vystaviť bradavky pôsobeniu vzduchu a zabezpečiť, aby sa na ne nič neprilepovalo (podprsenka, vložky do podprsenky, tričko či iné oblečenie, šatka pri nosení bábätka).
2) Neumývať bradavky, neutierať ich pred dojčením.
3) Môžete na bradavku po každom dojčení použiť výťažok z grapefruitového semienka (priamo na bradavku ako kvapky, prípadne zriedené kvapky), ktorý sa dá kúpiť bez predpisu, a po zaschnutí kvapiek na bradavky naniesť malé množstvo olivového oleja.
4) Môžete raz za deň na bradavku použiť genciánovú violeť (dostupná v lekárni bez predpisu).
5) Ak je bolesť neúnosná, môžete použiť niektorý z voľnopredajných liekov proti bolesti, aby ste zvládli ďalej dojčiť (buď tabletky alebo ako gél).
6) Pred dojčením ako aj po dojčení môžete na zmiernenie vnímania bolesti použiť masáž svalov okolo prsníka (pektorálna masáž). Tieto svaly môžete masírovať rukou pomerne intenzívne a toto samo o sebe môže významne znížiť mieru bolestivosti.

Bolesť bradaviek dojčiacich matiek je jedna z najpodceňovanejších a pritom najzávažnejších bolestí, aké v medicíne existujú. Táto bolesť a rany na bradavkách (ragády) sa často banalizujú („ide len o popraskané bradavky“) a popiera, napriek tomu, že ju matky často opisujú ako „horšiu ako pôrod“. Ide pritom o bolesť, ktorú matka v takejto intenzite podstupuje mnohokrát za deň. Navyše, ak sa bradavky efektívne neliečia, tak sa bolesť stupňuje a rozsah poškodenia bradaviek sa zväčšuje. Preto si bolestivé bradavky vyžadujú účinnú liečbu, ktorej súčasťou okrem odstránenia príčiny bolesti, zlepšenia prisatia a zlepšenia dojčenia môže patriť lekárom predpísaná masť. Detailné vysvetlenie liečby je uvedené napríklad v článku publikovanom v Slov. Gynek. Pôrod., 21, 2014, s. 132 – 137 s názvom Ako rýchlo a účinne pomôcť dojčiacej matke s bolestivými a poškodenými bradavkami.

V praxi sa často stretávame s tým, že matka skúša jednu mastičku za druhou a jej stav sa len zhoršuje. Obzvlášť masti s obsahom lanolínu podľa štúdií predstavujú rizikový faktor pre zhoršenie kvasinkovej infekcie na prsníku s poranenými bradavkami. Realita je taká, že ak matky nedostanú adekvátnu liečbu bolesti bradaviek, tak prejdú na kŕmenie umelým mliekom z fľaše. Toto je faktor, ktorý je opomínaný. To, že má matka prestať pri bolestivých bradavkách dojčiť, je veľmi časté odporúčanie, hoci existujú aj iné riešenia. 

Pri bolestivých bradavkách ide o kombináciu príčin a bolestivé bradavky sa reálne liečia oveľa horšie ako mnohé iné rany na tele vzhľadom na to, že sa dieťa z prsníka mnohokrát za deň dojčí, čo predlžuje dobu liečby aj pri ideálnej liečbeĎalší dôvod, pre ktorý matka potrebuje efektívne riešenie je:
- bolesť bradavky a prsníka je mimoriadne závažná a zásadná, a často nedoceňovaná
- bolesť bradavky si vyžaduje rýchle a efektívne riešenie, pretože je akútna a reálne hrozí, že matka prestane dojčiť z dôvodu neznesiteľnej bolesti
- liečba bradaviek je veľmi náročná, a ak nie je efektívna, môže byť veľmi zdĺhavá a trvá 6 – 8 týždňov.

Liečba bradaviek sa musí zamerať na všetky aspekty, ktoré sú potrebné na riešenie rozličných príčin bolesti bradaviek alebo faktorov, ktoré bolesť bradaviek zhoršujú. Matka s bolestivými bradavkami (ktoré vedia skutočne doviesť bolesť za hranicu únosnosti) nemá čas, aby skúšala rozličné možnosti a krémy. Potrebuje niečo, čo skutočne zaberie, v opačnom prípade je reálne riziko, že prestane dojčiť. Riziká nedojčenia sú síce často nedocenené, ale sú skutočné, a to nielen pre bábätko, ale aj pre matku.

Samozrejme, že je prvoradé predchádzať bolesti bradaviek, a ak k bolesti dôjde, upraviť najprv polohu a prisatie, čo často odstráni, bolesť. Úprava polohy a prisatia musí vždy byť súčasťou riešenia bolestivých bradaviek. 

Ďalšie kroky vám poradí pri osobnom stretnutí laktačná poradkyňa.

Prečítajte si aj detailný článok pre zdravotníkov o bolestivých bradavkách, ragádach a o tom, ako pomôcť, aby sa zahojili a bolesť ustúpila.

Tento materiál sa môže kopírovať a šíriť bez predchádzajúceho dovolenia s podmienkou, že nie je použitý v žiadnom kontexte, ktorý by porušoval Medzinárodný kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka (1981) v znení následných rezolúcií WHA. Ak neviete, čo to presne znamená, napíšte nám na dojcenie@mamila.sk.

Pri použití článku uveďte: Prebraté z www.mamila.sk.