Candida

Laura    30.12.2021, 23:40

Dobrý deň, moje takmer 3 týždňové dievčatko je dojčené, ale kvôli mojim zdravotným problémom po pôrode (behanie po lekároch) je sem-tam dokrmovaná UM z fľašky. Niekoľkokrát som bojovala s ručnou odsávačkou, no vždy mi len popraskali a začervenali sa bradavky a výsledok žiadny alebo teda minimálny. Skúšala som odsávať aj v pondelok, pretože v utorok som mala ísť na celý deň preč z domu. V noci som pociťovala bolesti bradaviek pri prisávaní, popraskané však neboli. Len jemne začervenané. Dnes (štvrtok) som si všimla,že malá má na podnebí biele fliačiky, soor. Ako spoznám, že mám kvasinku aj ja na prsiach? Bradavky síce mám citlivejšie, ale malú si prikladám dosť často, nakoľko stále nemá režim a niekedy v návale hladu sa aj nesprávne prisaje. Pri dojčení však nepociťujem bolesti, dojčenie mi nie je nijako nepríjemné, nevšimla som si ani že by som mala nejaké biele fliačky alebo že by mi po dojčení bradavky obeleli. Je možné, že dieťatko má kvasinku a ja nie? Čo odporúčate použiť na bradavky a tiež dieťatku do úst? Je to dôvod na prerušenie dojčenia? Ďakujem

Milá Laura,

táto situácia určite nie je dôvodom na prerušenie dojčenia (nehovoriac o tom, že po prerušení dojčenia nemusí byť jednoduché sa k dojčeniu vrátiť a „prerušenie dojčenia“ sa často stane ukončením dojčenia). Samotný soór bábätka v ústočkách nie je potrebné riešiť, pokiaľ bábätko nemá nejaké ďalšie problémy. Väčšinou nie je bolestivý ani bábätku nespôsobuje iné problémy, a ak to tak je, tak prejde sám od seba. Nie je dôvod na používanie liekov na liečbu niečoho, čo prejde v drvivej väčšine prípadov samo od seba. Rovnako, ak by vám niekto odporúčal zošúchať biely povlak - netreba šúchať jazýček či zoškrabovať biely povlak - toto môže byť pre bábätko nepríjemné až bolestivé a k liečeniu to nijako neprospieva.

V situácii, ktorú popisujete, má zmysel urobiť kroky, ktoré by pomohli dojčeniu. Pre to, aby bábätko získavalo dostatok mlieka z prsníka, je kľúčové to, akým spôsobom sa na prsník prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Bábätko by malo mať doširoka otvorené ústa a malo by byť prisaté do prsníka tak hlboko, že mu nie je vidieť kútik úst a pery. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzuje tkanivo bradaviek (čo je primárnou príčinou prípadnej kvasinkovej či inej infekcie – tieto vždy vznikajú na poškodenom tkanive dvorcov či bradaviek v dôsledku nesprávneho prisatia bábätka).

Ak porovnáte to, ako má vyzerať správne prisatie bábätka na prsníku s tým, ako vyzerá pusinka bábätka pri prisatí sa na cumlík fľaše (alebo aj na bežný cumlík), je zrejmé, že toto je úplne iné prisatie. A ak sa bábätko následne takto prisáva k prsníku, jeho prisatie poškodzuje tkanivo bradaviek a dvorcov a dôsledky ste už začali pociťovať aj vy, keď spomínate bolesť (pre ktorú je typické, že sa vyskytuje najmä v noci). Fľaša ovplyvňuje dojčenie negatívne aj ďalšími spôsobmi:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/flasky/

Preto v situácii, ak vás ešte čakajú ďalšie návštevy u lekárov, má obrovský zmysel radšej vziať na tieto ošetrenia svoje bábätko a sprevádzajúcu osobu, ktorá vám s bábätkom pomôže. Riziká použitia fľaše na dojčenie sú reálne a významne vyššie, než riziká toho, že by bábätko absolvovalo tieto ošetrenia spoločne s vami.

Ak by ste sa napriek tomu rozhodli nechávať bábätko v týchto situáciách v starostlivosti inej osoby, je kľúčové urobiť aspoň tieto kroky:

1. Naučiť osobu, ktorá sa bude starať o vaše bábätko v čase neprítomnosti, ako nakŕmiť bábätko inak, než fľašou. Z hľadiska dojčenia je omnoho lepším spôsobom kŕmenia bábätka pohárikom:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/#I

2. Naučiť osobu, ktorá sa bude starať o vaše bábätko, ako utišovať bábätko nosením, hojdaním, chôdzou z bábätkom na rukách, namiesto toho, aby použila na jeho utíšenie cumlík.

3. Stretnúť sa s laktačnou poradkyňou, aby ste mohli vyhodnotiť, ako pomôcť teraz bábätku zlepšiť prisatie k prsníku. Ak je soor s pusinke bábätka dôsledkom používania fľaše, krokmi pre zlepšenie dojčenia sa situácia zlepší. Rovnako, ako použitie fľaše negatívne ovplyvnilo prisatie bábätka v zmysle bolesti, ktorú ste cítili, tak mohlo medzičasom negatívne ovplyvniť aj to, koľko mlieka získava bábätko z prsníka. Toto je niečo, čo rovnako ako bolesť pri dojčení, sa neukáže hneď, ale postupne môže začať situáciu komplikovať. S laktačnou poradkyňou vám odporúčame sa stretnúť, pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. To, že bábätko nemá "režim", je v poriadku. Pre bábätko je ako "režim" postačujúce to, že spí, dojčí sa, je hore a znovu ho uspíte. Toto sú body, ktoré bábätko rozoznáva a ktoré sú preňho smerodajné. Nehovoriac o tom, že "režim" bábätiek sa z mesiaca na mesiac mení, pretože v priebehu prvého roka života sa mení počet denných spánkov a podobne. Navyše je príliš veľa faktorov, ktoré menia "režim" - od rastu zúbkov cez rozvoj mozgu až po to, že bábätko si začína uvedomovať, že je samostatná bytosť a potrebuje uistenie o prítomnosti mamičky.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok