Ako dalej s upchatymi mliekovodmi

Nela    08.01.2022, 23:11

Dobrý deň, Mám za chvíľu dvojmesačné dieťa, ktoré som z počiatku len kojila. Dnes už sme takmer len na umelom mlieku kvôli pretrvávajúcim problémom. Dva dni po príchode z pôrodnice domov som prešla svojim prvým zápalom prsníka, ktorý som ale za jeden deň prekonala bez vážnejších problémov a pokračovala som ďalej v kojení, no musela som odsávať mlieko. Cca pred mesiacom som spozorovala na ľavom prsníku menšiu stuhnutú hrču. Okamžite som začala s nahrievaním, kojila som z prsníka a začala som užívať aj lecitín. Problém sa však nedarilo riešiť, až kým mi neprešiel do zápalu s ktorým som skončila u lekára a už som nebola schopná odsať ani 10ml mlieka a kojenie bolo stále náročnejšie lebo mi zatuhla aj oblasť bradavky. U lekára mi vzali vzorku mlieka, dali oxytocín a mám vraj pokračovať tak ako doteraz. Nastalo len veľmi mierne zlepšenie pri odsavaní či kojení. Zistili mi zlatého streptokoka a dali antb. Amoxiclav, asi tri dni pred dobratím začalo dieťa prsník úplne odmietať a moj stav stagnoval. Ostal krmený len na zdravom prsníku z ktorého však nemá dostatok mlieka lebo sa snažím nie príliš podporovať tvorbu mlieka aby sa mi stav nezhoršil tak dokrmujeme. Odsávam teda celé dni ale som v začarovanom kruhu aj po dobratí antibiotík. Doobeda odsajem už podstatne viac ale do večera je to takmer nič pričom aj to čo uvoľním sa mi znovu vráti a ja mám pocit, že sa toho už nikdy nezbavím a strašne nerada by som bola aby mi museli zastaviť laktáciu, nech môžem kojiť čo najdlhšie. Lecitín stále užívam, nahrievam, masírujem, odsávam...Skúšala som aj kapustný list a rôzne "babské" recepty ale nič zásadnejšie nezabralo. Dieťa skúšam prikladať, niekedy nechce vôbec inokedy naozaj len chvíľočku kým neostane plakať. Polohy dojčenia skúšam rôzne a s technikou nemáme problémy zo zdravého prsníka pije pekne. Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek ďalšiu radu, ktorá by mi mohla pomôcť.

Milá Nela,

zablokovanie mliekovodov vzniká ako dôsledok nerovnomerného odoberania mlieka z prsníka pri dojčení, čo je dôsledok nesprávneho prisatia bábätka. Súčasne nesprávne prisatie znižuje schopnosť bábätka získavať z prsníka dostatok mlieka. Z tohto kruhu existuje východisko. Je možné zvýšiť tvorbu mlieka a aj príjem mlieka z prsníka. V tejto situácii je veľmi pravdepodobné, že s dobrou pomocou profesionálnej laktačnej poradkyne MAMILY v osobnom kontakte sa vám podarí začať dojčiť z oboch prsníkov a časom sa vrátiť k výlučnému dojčeniu, vaše bábätko je stále veľmi maličké. Má určite zmysel pokúsiť sa urobiť kroky pre návrat k dojčeniu, pretože:

- vaše bábätko je maličké a je veľká šanca, že pri uplatnení správnych postupov sa prisaje hneď alebo v najbližších dňoch

- časom sa tvorba mlieka s uplatnením správnych postupov bude výrazne zvyšovať

Kým sa bábätko nezačne prisávať k obom prsníkom, je dôležité, aby ste začali mlieko odstriekavať alebo odsávať, aspoň 20 minút z každého prsníka 8-krát denne (z toho aspoň raz v noci). Pomôcť vám môže aj zvýšenie tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

- je možné dokrmovať bábätko aj bez použitia fľaše – ak by sa bolo ochotné prisať (a tieto šance je s dobrou pomocou možné významne zvýšiť), tak priamo na prsníku a bez ohľadu na to, koľko mlieka bude bábätko dostávať prostredníctvom dokrmovania – aj dokrmovanie na prsníku je dojčenie a aj toto je pre bábätko mimoriadne dôležité

Odporúčame vám v tejto situácii čo najskôr kontaktovať poradkyňu pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Poradkyňa vám ukáže, ako prilákať bábätko k prsníku a pomôcť mu správne asymetricky sa prisať. Potom spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, kedy sa bábätko neprisáva.

Jednotlivé kroky, ktoré by vám pomohla realizovať poradkyňa v osobnom kontakte a ktoré by mohli pomôcť sú:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Na týchto videách si tiež môžete pozrieť, ako správnou polohou môžete dosiahnuť správne prisatie a ako pri správnom prisatí bábätko pije, a môžete to skúsiť doma napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Pozrite si aj fotografie správneho prisatia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

2) Aby ste sa vyhli fľaši, potrebujete sa naučiť kŕmiť bábätko iným spôsobom, čo vám tiež ukáže poradkyňa. Ak by sa bábätko nebolo ochotné prisať, je dôležité nepoužiť na kŕmenie fľašu ale pohárik:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

Ak by sa bábätko bolo ochotné prisávať, bude potrebné teraz ho dokrmovať na prsníku. Významne pomôže zvýšiť šance, že sa bábätko začne prisávať to, ak s ním budete tráviť veľa času vo fyzickom kontakte, ideálne v kontakte koža na kožu. Je tiež možné, že vo vašom prípade bude vhodné pomôcť bábätku získať dobrý tok mlieka hneď zo začiatku dojčenia pomocou laktačnej pomôcky na prsníku, ktorej cievka sa priloží k prsníku hneď pri prisávaní bábätka, aby bolo motivované dobrým tokom mlieka k tomu, aby ostalo prisaté na prsníku. Tu je návod, ako sa pri tom vyhnúť použitiu fľaše:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Bábätká sa učia dojčeniu dojčením. Satie na prsníku je ďaleko viac než len príjem materského mlieka. Aj preto má zmysel snažiť sa o to, aby ste svoje bábätko znovu naučili sať na prsníku. Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo nielen fľašu, ale ani cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

Pri dokrmovaní priamo na prsníku s tým, že bábätko bude správne prisaté a budete mu pomáhať stláčaním prsníka, získa bábätko omnoho viac mlieka, než je možné získať odsávaním po dojčení. Budete tak môcť prestať odsávať a získate tak viac času.

3) V tejto situácii je kľúčové zvýšiť tvorbu mlieka bylinkami.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Trávte v kontakte, ideálne koža na kožu, s bábätkom čo najviac času počas dňa. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – ak by sa prisalo, nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a dokŕmte ho laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Ak by sa neprisalo, nakŕmte ho pohárikom a trávte veľa kontaktu koža na kožu.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc. Pozrite si ďalej čo robiť, keď sa bábätko neprisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ako dalej s upchatymi mliekovodmi