Kojení po probuzení z umělého spánku

Lenka    18.02.2022, 13:37

Dobrý den, syn byl do 16 měsíců kojen, kojení miloval. Bohužel ale musel být uveden na 3 týdny do umělého spánku, bezprostředně po probuzení bylo kojení lékaři zakázáno zkoušet, protože byl ještě hodně tlumen léky. Když jsme ale kojit mohli zkusit po cca měsíci a půl, vůbec prso nechce, neví proč mu ho ukazuji. Logopedka říká, že ztratil sací reflex, že se to v takových případech stává a že to v jeho věku není už ani potřeba a hlavně, že už se to znovu nenaučí. Zatím mléko odstříkávám a dávám mu ho sondou do žaludku (ještě není plně schopen se najíst normálně, ale pomalu se to zlepšuje). Když jsem mu ho zkusila dát na lžičku, tak to taky nechce, jakoby mu nechutnalo. Je nějaká šance ho znovu naučit sát ode mne mléko? Moc Vám děkuji za odpověď. Lenka

Milá Lenko,

je nesmierne cenné, že v tejto situácii dostáva vaše bábätko odstriekané materské mlieko, choré bábätko to potrebuje ešte viac než zdravé. Materské mlieko práve v tomto veku bábätka obsahuje ešte viac imunitných faktorov a látok, ktoré pomáhajú bábätku aj z hľadiska odolnosti voči chorobám. Už len samotný fakt, že po 1,5 roku života bábätka materské mlieko typicky obsahuje dvakrát viac lyzozýmu (látky, ktorá plní úlohu v slizničnej imunite) než napríklad v prvom roku života, je odpoveďou na otázku, či 1,5-ročné dieťa už dojčenie nepotrebuje. Dojčenie má obrovský význam aj pre väčšie bábätko. Dôvod, pre ktorý sa dieťatko v takejto situácii prestalo prisávať, nie je ten, že by už dojčenie nepotrebovalo, alebo že by stratilo sací reflex. Dôvodom je jednoducho to, že zdravotný systém dojčenie skutočne nepodporuje a že vám zakázali bábätko dojčiť v čase, kedy by o dojčenie prejavovalo záujem. V tejto situácii je možné urobiť kroky pre návrat k dojčeniu, hoci to možno bude nejakú dobu trvať. Zamerať sa môžete na dve oblasti:

1. aby bábätko dostávalo vaše materské mlieko

Má zmysel urobiť kroky pre zvýšenie tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

Do zvýšenia tvorby materského mlieka sa určite oplatí investovať. Každá kvapka materského mlieka je pre predčasne narodené bábätko kľúčová pre to, aby sa jeho vývin približoval normálnemu správnemu rastu a vývinu. Iba vaše materské mlieko je "šité priamo na mieru" vášho konkrétneho bábätka a ideálnym spôsobom spĺňa jeho potrebu živín. V materskom mlieku sa nachádzajú stovky látok, ktoré sa nenachádzajú nikde inde a prispievajú k rozvoju mozgu, reči, zdraviu a správnemu fungovaniu celého tela. O vitamínoch, mineráloch a mnohých iných jedinečných látkach ani nehovoriac. Navyše obsahuje desiatky nenapodobiteľných látok a faktorov, ktoré zvyšujú jeho imunitu a plnia mnohé iné dôležité funkcie. Dojčenie je navyše omnoho viac než len prijímanie materského mlieka. To, že sa mení jeho vzhľad, je normálne a neznamená to, že bábätko menej zasýti. Materské mlieko je svojím zložením unikátne a dokonalé.

2. aby sa bábätko znova začalo dojčiť

Obdobie, kým bábätko odmieta dojčenie, môže nejakú dobu trvať, ale má zmysel vytrvať. Poznáme prípady, kedy sa bábätká začali dojčiť, aj keď sa predtým nikdy nedojčili. Nie je síce zaručené, že sa vaše bábätko prisaje, ale poznáme prípady, keď sa to podarilo. Toto dieťatko sa napr. začalo dojčiť v 2. rokoch po tom, čo už sa celé mesiace nedojčilo:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=411042938968541&set=a.411041608968674.92040.123305271075644&type=3&theater


To, ako sa to udeje, je veľmi individuálne, v tomto veku nie je nejaká jednoznačná spoľahlivá metóda, ako docieliť prisatie, ale skúste využiť tieto veci:

- prítomnosť iných detí ako príklad

- trpezlivosť a humor

- čas, keď sa dieťatko zobúdza, zaspáva, spí veľmi ľahkým spánkom

- čas, keď má dobrú náladu a ochotu skúšať

- rozprávanie rozprávok, ukazovanie dojčiacich sa zvieratiek, detí, bábätiek

- dojčenie ponúkajte, ale nevnucujte

- využite neobvyklé situácie ako napríklad spoločné kúpanie

- nezačnite používať fľašku

- nevzdávajte to po prvých pár razoch, chce to veľa času

- skúste začať navštevovať podpornú skupinu dojčenia vo vašom meste, kde bude mať vaše dieťatko možnosť vidieť staršie dojčené deti a možno sa inšpiruje

- využite poznanie svojho dieťatka na to, čo by mu mohlo najviac pomôcť na to, aby sa prisalo

Prečítajte si aj tieto tipy:

https://www.mamila.sk/sk/pre-zdravotnikov/materialy/strajk/



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojení po probuzení z umělého spánku