Polycystické vaječníky

Katarína    26.04.2022, 15:56

Dobrý deň. Mám 19m syna dojčeneho na požiadanie. Plánovala som ho dojčiť kým on bude chcieť. Gynekológ mi povedal že mám polycystické vaječníky a tým menštruačný cyklus ktorú trvá aj mesiac. Prvú vec ktorú mi lekar povedal je, že mám prestať dojčiť, že po 6 mesiaci to nemá význam(viem že to nieje pravda).Plus chceli by sme aj ďalšie dieťa takže vravel že pri dojčení to nepôjde. Snažila som sa ho opýtať či keď odstavím malého tak prestanú moje komplikácie no nedostala som odpoveď. Od pôrodu som vedela ze sa budem snažiť dojčiť do samoodstavenia no v tejto situácii neviem čo mám robiť. Je to pre mňa ťažké rozhodnutie tak som vás chcela poprosiť o radu. Ďakujem za odpoveď

Milá Katarína,

v oblasti dojčenia sa ženy dozvedajú množstvo informácií, ktoré neodrážajú skutočné vedecké poznatky o dojčení. Mnohé z týchto informácií si navzájom odporujú a nedávajú zmysel – napr. z hľadiska informácie, že „dojčenie zabraňuje ovulácii“ si ženy tesne po pôrode často od gynekológa na prvej prehliadke po šestonedelí vypočujú, že musia začať užívať hormonálnu antikoncepciu, pretože „dojčenie nezabraňuje ovulácii“ a následne im často ten istý lekár bude po roku hovoriť, že ak nemôžu otehotnieť, príčinou je iste dojčenie, pretože „aj jedno dojčenie denne zabraňuje ovulácii“.

Ak aj nebudeme riešiť to, že bežným gynekologickým vyšetrením nie je možné jednoznačne dokázať, že žena má polycystické vaječníky a nehovoriac o tom, že menštruačný cyklus typicky trvá mesiac, takže toto samo o sebe nepredstavuje dôvod na obavy, ak by sme aj pripustili, že máte polycystické vaječníky, dojčenie nespôsobuje túto diagnózu ani ju nezhoršuje. Jediný hormón, ktorým by mohlo dojčenie ovplyvňovať plodnosť ženy, je prolaktín. Synček, ktorého dojčíte, má už viac ako 1,5 roka. Je dôležité z hľadiska plodnosti vedieť, že hladiny prolaktínu približne po roku po pôrode sa za fyziologických okolností nijako zásadne nelíšia u ženy, ktorá dojčí od tých, ktoré má žena, ktorá nedojčí. Prolaktín a dojčenie už teda vašu plodnosť vôbec nijako neovplyvňujú a dojčením nie je možné vysvetliť vašu situáciu (a preto ju ani nie je možné riešiť obmedzením dojčenia či akoukoľvek inou úpravou v dojčení). Preto dojčiace matky v období medzi 14-17 mesiacom najčastejšie dostávajú prvú menštruáciu po pôrode,  ale rozpätie je veľmi široké smerom nahor aj nadol. Inými slovami – veľká časť dojčiacich matiek 19 mesiacov po pôrode už má menštruáciu (väčšinou už má za sebou viacero cyklov) a tým pádom aj plodnosť.  A je to preto, že v tomto čase už dojčenie nijako ich plodnosť neovplyvňuje. Ak sa vám menštruácia vrátila, ale je nepravidelná alebo sa snažíte otehotnieť a nedarí sa to, ak existuje podozrenie na syndróm polycystických vaječníkov, môžete podstúpiť klasický spôsob liečby, aký by pripadal do úvahy pri iných ženách (hoci samotný ultrazvukový nález nemusí byť skutočným dôkazom tejto diagnózy a hormonálny profil by sa mal robiť v určitý konkrétny deň menštruačného cyklu, pri odbere v niektorý zmyslený deň sa získajú hodnoty, ktoré nie je možné interpretovať, pre diagnózu PCOS je dôležité hladín hormónov FSH a LH približne na tretí deň po menštruácii). Ak by ste skutočne mali PCOS potom je jedným z typických príznakov tohto stavu absencia ovulácie, ktorá prichádza len raz za určitý čas a tým pádom aj menštruácia sa vyskytuje v omnoho dlhších intervaloch, ako pri cykloch bežnej dĺžky. Tento stav nespôsobuje dojčenie a ani ho nezhoršuje dojčenie a aj preto ukončenie dojčenia nemá PCOS ako zlepšiť. Ak je to to, čo pozorujete aj teraz – počas dojčenia – menštruácia prišla, ale je nepravidelná, nastávajú medzi krvácaniami veľké intervaly, potom je otázka, či teraz chcete urobiť kroky pre to, aby ste v najbližšom čase otehotneli. Presná príčina PCOS sa nepozná, ale často sa situácia zlepší, ak sa urobia rôzne výživové opatrenia (vysadí sa cukor, lepok, mlieko, jedálniček sa viac zameria na bielkoviny a tuky a menej na sacharidy (pozor aj na ovocie, najmä pomaranče a banány) a dôsledne sa bude žena stravovať pravidelne v menších porciách) a opatrenia, ktoré sa týkajú životného štýlu (viac odpočinku, zamerať sa v podvečerných hodinách aspoň hodinu denne na aktivity, pri ktorých sa človek nahlas smeje, ľahké cvičenie v podvečerných hodinách a podobne). Tieto opatrenia stojí za to vyskúšať. Samotný fakt, že gynekológ povedal, že máte PCOS, neznamená, že budete mať aicky problém s otehotnením a znova: ukončenie dojčenia tieto šance nijako nezvýši. Ak by ste potrebovali čo najskôr znova otehotnieť a rozhodli ste sa pre klasické postupy medicíny, fakt, že dojčíte, nijako nemení postup, ktorý by ste mali použiť. V prípade snahy otehotnieť pri PCOS sa najčastejšie postupuje tak, že sa najskôr žene nasadia prípravky s obsahom progesterónu (Duphaston, Utrogestan) na dobu cca. 10 dní, po ktorých vysadení bude žena krvácať a ak sa zopakuje táto liečba napr. tri krát za sebou a imituje sa tak situácia, ako keby žena prešla troma menštruačnými cyklami, niekedy toto samo od seba spustí menštruačný cyklus. Túto liečbu nie je problém absolvovať počas dojčenia.

Ak by to bolo potrebné, je možné aj počas dojčenia používať Clostilbegyt na vyvolanie ovulácie. Tento liek sa často nesprávne považuje za nekompatibilný s dojčením, ale po prvé je potrebné si uvedomiť, že výrazne a zásadne znižuje tvorbu mlieka (do tej miery, že je prakticky nulová), takže dieťa nebude získavať žiadne liečivo, aj keby sa v materskom mlieku priamo nachádzalo a po druhé tento liek prechádza do materského mlieka v stopových zanedbateľných množstvách z viacerých dôvodov, ktoré súvisia s farmakoinetikou liečiva. Takže pre bábätko nepredstavuje žiadny problém. Niektorí lekári na stimuláciu ovulácie odporúčajú prípravok s názvom Letrozol – ak by tento liek bol vaša jediná voľba, potom nesmiete dojčiť pri jeho užívaní.

Dojčenie je pre vaše 1,5-ročné dieťatko naďalej mimoriadne dôležité. Nehovoriac o tom, že je dôležité aj pre vaše zdravie. Máte možnosť riešiť svoju situáciu aj pri zachovaní dojčenia. 



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Polycystické vaječníky