Nepriberanie na vahe

Martina    07.05.2022, 15:49

Dobrý deň. Mám dieťa, ktoré má 3,5 mesiaca. Pri narodení vážil 3480 g, teraz na poslednej poradni vážil 4480 g. Pred mesiacom mal 4680 g tzn že 200 g ešte schudol. Výlučne len kojim, on sa pekne prisaje, napapať,odgrgne,spokojný, vydrží aj 5 hodín spinkať, nebudila som dávala som papať na požiadanie . Teraz mi dr povedala aby papal každé 2-3 hodiny keďže schudol. Tak som ho začala budiť, znova sa napapať, spokojný, usmieva sa ale stále nepriberá. Po jedení som si odsala 20 ml mlieka a dala som mu ešte z fľašky . Spapal a na váhe mal plus 10 g. Keď ho nakojim a odvážim pred papanim a po tak má stále rovnako na váhe. Papa takto každé 2 hodiny od včera cez deň aj v noci. Dokonca mu dávam aj za pol hodinku keď je hore a nespí. Rada by som kojila ďalej ale s prvým synom som pre toto nepriberanie skončila v nemocnici, pretože už mal zle výsledky pečene. Prosím o radu ako zlepšiť kojenie alebo dosiahnuť aby priberal? Ďakujem pekne

Milá Martina,

v tejto situácii vám odporúčame čo najskôr stretnúť sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste spoločne vyhodnotili všetky faktory, ktoré v tejto situácii môžu byť príčinou nepriberania bábätka. Medzi tieto faktory patrí:

a) pauzy v brade pri pozorovaní dojčenia - inými slovami, ako vyzerá pitie bábätka a ako výdatne pije. Toto môžete porovnať s našimi videami:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

b) okrem toho je mimoriadne dôležité, ako sa bábätko pri dojčení správa

c) prečítajte si tento dokument a skontrolujte, či žiadne z vymenovaných dôvodov pre zníženie tvorby mlieka nenastali vo vašom prípade:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Ak by bábätko skutočne nepriberalo dostatočne, či dokonca chudne, toto má príčinu. Najčastejšou príčinou nedostatočného hmotnostného prírastku výlučne dojčených detí je nedostatočný príjem materského mlieka. Preto prvou voľbou riešenia takejto situácie by mali byť kroky, ktoré pomôžu zvýšiť príjem materského mlieka zo strany bábätka. Aj preto je kľúčové skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou, pretože v prípade, že by toto bolo indikované, dokáže vám s týmto pomôcť. Ak bude bábätko získavať dostatok materského mlieka, bude dostatočne priberať.

Medzi kroky, ktoré by pomohli zvýšiť príjem mlieka patrí:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nepriberanie na vahe