Pláč po kojeni

Veronika    06.01.2023, 12:03

Dobrý den, dcera 28tydnu plné kojena. Od začátku vidím při kojeni problém, rychle polykala, dusila se mlékem, hodně odbrkavala, někdy i dvě hodiny po jídle. Od prsa se odtahuje od začátku jako kdyby potřebovala pauzu se nadechnout polknout. Začala se odrazovat více a plakat i při kojení, myslela jsem té mám nedostatek mleka ale moje doktorka mi řekla ze jak slysi jak hlta tak ze mám spis nadbytek mleka. Doporučila aby malá při kojeni skoro seděla ze se nebude tolik dusit a lépe to zpracuje v bříško ze ji to trápilo. Je to přes týden co kojim a malá skoro sedí, už se tolik nedusi, ale pořad se často odtahuje, jakoby v prsu nic nebylo a poté co už je odtahováni časté ze už vidím ze nepije jen jakoby dumla ji chci dat na odbrknuti a nastane řev. Pomůže jen uklidnit dudlikem. Někdy má prdiky ze u nich zaplace ale málo kdy. Otázka tedy zní proč je pořad nespokojena ikdyz je “asi” napapana?

Milá Veroniko,

situácia, akú opisujete, najčastejšie súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. A toto je možné napriek tomu, že keď bábätko pije mlieko, je počuť ako ho prehĺta, alebo dokonca by ste mohli vidieť, že po pustení prsníka strieka z prsníka mlieko. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Situáciu, ktorú popisujete, je potrebné vidieť v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Jedine osobné pozorovanie dojčenia vám dokáže dať odpoveď na to, čo presne sa deje, a prečo sa bábätko správa tak, ako popisujete. Niekedy toto ľudia vyhodnotia ako „prílišný tok mlieka“ na základe toho, že ženy vidia v takejto situácii, že im napríklad po tom, čo sa bábätko odtiahne od prsníka, strieka z prsníka mlieko alebo že vidia, že bábätko vyteká mlieko s ústočiek, či dokonca niektoré bábätká začnú grckať viac mlieka, ako keď boli maličkí novorodenci. Jedna otázka, ktorú si je dôležité položiť znie? Správalo sa bábätko takto, ako popisujete celý ten mesiac a pol predtým? Lebo ak je toto nové správanie, tak potom je otázka, prečo by predtým bábätko rýchly tok mlieka zvládalo, keď bolo mladšie, a teraz už nie? Väčšinou teda ide o reakciu na spomalený tok mlieka. Osobné pozorovanie dojčenia by túto teóriu jednoznačne potvrdilo. Ak by sa ukázalo, že ide o reakciu na zníženie toku mlieka, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/           

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie. Môže pomôcť aj hľadať nové polohy pre dojčenie, ktoré bábätko doteraz nevyužívalo, preto vám pomohlo začať dojčiť bábätko posediačky. Túto polohu si bábätko zatiaľ nezačalo spájať s nespokojnosťou pri dojčení. Okrem toho je však dôležité urobiť tieto kroky:

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Stláčaním prsníka môžete predísť odťahovaniu sa od prsníka v situácii, kedy sa bábätko začína bežne odťahovať od prsníka.

Okrem toho by bolo dobré preštudovať si tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

ktorý popisuje možné príčiny poklesu tvorby mlieka a ak niektorá z týchto príčin môže byť príčinou poklesu tvorby mlieka vo vašom prípade, spolu s poradkyňou pri dojčení môžete pracovať na jej odstránení. Cumlík síce bábätko v tomto prípade upokojí, ale situáciu ďalej zhoršuje, pretože učí bábätko plytkému prisatiu a toto bude ešte viac znižovať tvorbu mlieka. Preto kľúčové pre zlepšenie je zvýšenie tvorby mlieka a vystihovanie momentov, v ktorých by bolo bábätko pri dojčení spokojné, ponúkať mu prsník v polospánku, pri ďalších podnetoch (chôdza, spoločný kúpeľ, nosenie, hojdanie, poskakovanie na fitlopte (míči).



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Pláč po kojeni