3 měsíční miminko nepřibírá

Lucia    22.03.2023, 10:50

Dobrý den, rada bych Vás poprosila o vaši radu . Dcery jsou 3 měsíce byli sme na kontrole u lékařky a ta nám řekla že malá je moc drobná váha 4500g což od posledního vážení v 2 měsících přibrala jenom 300g . Lékařka nám ji nechce očkovat kým nebude mít váhu 5kg . Kedže ji plně kojim tak mi lékařka řekla abych přidávala UM každé 2-3 kojení. Moc s tím nesouhlasíme kedže víme že nic není lepšího než mateřské mlíko . Jenže když malú přikládám častější tak už se od prsa odtahuje Alebo len dudle případně zvrací . Poprosím o váš názor Ďekuji

Milá Lucia,

kľúčom k zodpovedaniu vašich otázok by malo byť pozorovanie dojčenia, aby ste mohli vyhodnotiť, či bábätko získava na prsníku dostatok mlieka. Priberanie bábätiek by sa malo vyhodnocovať vždy s ohľadom na dojčenie. Ak by bábätko na prsníku nezískavalo dostatok mlieka, dokrmovanie nie je jediná možnosť, ako zvýšiť jeho príjem mlieka. Odporúčame vám preto stretnúť sa osobne s laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože je možné pozorovaním dojčenia naučiť sa vyhodnotiť pitie bábätka a jeho výdatnosť a laktačná poradkyňa vás toto učí správne vyhodnotiť. Súčasne s laktačnou poradkyňou vyhodnotíte nespokojnosť bábätka, ktorú popisujete, ak sa snažíte bábätko dojčiť častejšie.

Ak by ste spoločne s laktačnou poradkyňou pri pozorovaní dojčenia vyhodnotili, že bábätko potrebuje prijímať viac mlieka, existujú spôsoby, ako zlepšiť dojčenie a zvýšiť tak príjem mlieka. V takom prípade môže zmeniť veľa zmeniť úprava polohy a prisatia v spolupráci s laktačnou poradkyňou, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Preto bude dôležité v takom prípade urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > 3 měsíční miminko nepřibírá