E.coli v mlieku

Laura    28.03.2023, 13:54

Dobrý deň, Pred 8 tyzdnami som porodila v 29.tyzdni pre predcasny odtok plodovej vody. Uz sme doma, dcerka ma aktualne 2400g. Z nemocnici mi z mieka opakovane vykultivovali E.coli. Preto dostavala materske mlieko z banky. Ja som si odsavala a vylievala. Stale to robim a dochadzaju mi sily… Pri prepusteni som dostala instrukciu iba ze mam v tom pokracovat, kym nebudem mat mlieko negativne. Prosim vas, aka je E.coli pre dieta nebezpecna? Neda sa nejak preliecit??? Dakujem!

Milá Laura,

E. coli môže byť normálnou súčasťou mikroflóry materského mlieka a tento nález nepredstavuje dôvod pre to, aby bábätko nemohlo dostávať matkino odsaté mlieko, nehovoriac o tom, že ak mal niekto (neopodstatnenú) obavu ohľadom tejto baktérie, mohlo sa vaše mlieko pasterizovať a podávať dieťatku. Pasterizácia však v takomto prípade nemá vedecké opodstatnenie. Je možné, aby kultivácia materského mlieka bola pozitívna na túto baktériu, rovnako, ako sa v materskom mlieku môže a má nachádzať ďalších vyše 700 druhov rôznych baktérií a mikroorganizmov. Materské mlieko má obsahovať rôzne mikroorganizmy.

Môžete preto začať dcérke podávať svoje odsaté materské mlieko. Veríme, že muselo byť náročné mlieko odsávať a následne zbytočne vylievať. Jeden pozitívny faktor však je, že ak sa vám vďaka tomu podarilo udržať dostatočnú tvorbu mlieka, čo je dôležitý faktor pri snahe o to, aby sa dcérka začala dojčiť. Odporúčame vám čo najskôr sa spojiť s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože pri snahe prisať vaše bábätko môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Spoločne s laktačnou poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky, ktoré pomôžu bábätku začať sa prisávať a pomôžu tomu, aby bábätko pri dojčení získavalo dostatok mlieka:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá sa pri predčasne narodených bábätkách často vyskytuje a môže komplikovať spôsob, akým sa bábätko prisáva.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu s návratom k dojčeniu zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je možné nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Ak by sa bábätko teraz odmietlo prisať, laktačná poradkyňa vám ukáže, čo môžete robiť do času, kým sa bábätko začne prisávať:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/neprisava-sa/

3) Ak zatiaľ nedojčíte, je kľúčové udržať výbornú tvorbu mlieka. Mali by ste si odstriekavať/odsávať mlieko, a to pravidelne, ideálne 8-krát denne, z toho 1-krát v noci, tak, aby čo do množstva pokrývalo potreby svojho bábätka. Ak je potrebné zvýšiť tvorbu mlieka, tak potom môže postupovať podľa návodu na zvýšenie tvorby mlieka , laktačná poradkyňa vám pomôže s prostriedkami, ktoré zvyšujú tvorbu mlieka. Dostatočná tvorba mlieka bude pre dojčenie kľúčová. Skúste sa stretnúť s poradkyňou pri dojčení ohľadom toho, čo by sa dalo urobiť pre to, aby sa zvýšila tvorba mlieka a aby sa vám darilo odsávať efektívnejšie.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > E.coli v mlieku