Problem s kojenim

Katarína    07.08.2023, 15:06

Potrebujem poradit mám mesačnú dcérku snažim sa ju kojiť prešli sme si už asi všetkými problemami zápl bradaviek, upchaty mliekovod,zápal prsníka a teraz aj niečo talzevané belave bradavky otázka znie čo robím zle alebo čo mám spraviť aby som mala bezproblemové kojenie idem od bolesti k bolesti už to nezvládam dosť že som sa musela naučit kojiť s plochými bradavkami ešte aj všetke tieto problémi naozaj začinam rozmýšlat že prejdem na umelé mlieko neviem ako ďalej skúšala som už všetko krém na citlive bradavky teple obklady bylinkove zabaly kapustové listy jedna bolesť prejde a vzapeti sa objavi druha v ľavom prsníku sa mi už prestáva tvoriť mlieko kedže mi ho mala už nechce ani chytiť. ďakujem

Milá Katarína,

všetky situácie, ktorými ste si prešli a naďalej ich prežívate, majú spoločného menovateľa a tým je to, akým spôsobom je prisaté bábätko pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka, rovnomerné vyprázdňovanie prsníka (čo je prevencia zablokovaných mliekovodov a zápalu prsníka) a pri správnom prisatí sa nepoškodzujú bradavky. To, akým spôsobom sa bábätko prisáva, ovplyvňujú aj uzdičky bábätka. Napríklad syndróm bielej bradavky (vazospazmus na bradavke, niekedy nazývaný aj Raynaudov fenomén) vzniká ako následok poškodenia bradaviek nesprávnym prisatím bábätka. Dobrá správa je, že prisatie bábätka je možné upraviť a zlepšiť v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Stláčanie prsníka zrýchli tok mlieka a to pomôže bábätku prisať sa hlbšie do prsníka. Pri bolestivých bradavkách sa často situácia komplikuje tým, že nesprávne prisatie bábätka postupne znižuje tvorbu mlieka. A zníženie toku mlieka sa typicky spätne prejavuje plytším, bolestivejším prisatím, navyše mnohé bábätká často v reakcii na zníženie toku mlieka začnú bradavku pri dojčení naťahovať a byť nespokojné, čo ešte viac zhoršuje bolesť bradaviek. Preto v tejto situácii je kľúčové urobiť kroky pre zvýšenie tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Nepoužívajte krémy a maste s obsahom lanolínu či vazelíny, pretože z dlhodobého hľadiska vytvárajú ideálne podmienky pre množenie kvasiniek, ktoré sú hlavnou príčinou nehojacich sa rán. A častokrát nepomôžu uľaviť od bolesti a liečiť bradavky ani z krátkodobého hľadiska, tak, ako to popisujete aj vy. Pred dojčením môžete bradavku jemne premastiť troškou olivového oleja, tak, aby sa prsník bábätku nešmýkal, ale aby prípadná chrastička na bradavke zmäkla a nenatrhla sa pri dojčení. Spoločne s laktačnou poradkyňou prejdite, aké máte v tejto situácii možnosti liečby bolestivých bradaviek.

Okrem toho, ak potrebujte pomôcť pri tom, aby ste sa vôbec odvážili bábätko prisať, môžete si po celý dať nejaký liek od bolesti - ibuprofen či nejaký podobný liek, presne podľa dávkovania pre dospelých. Toto síce bolesť nevyliečiť, ale pomôže vám, aby sa dojčenie stalo znesiteľným, a dá vám to čas, aby ste mohli podniknúť ďalšie potrebné kroky.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problem s kojenim