Kojenie po narkóze

Mari    07.08.2023, 15:16

Dobrý deň, som 7 týždňov po pôrode, doma mám malé bábätko. O pár dní ma čaká hysteroskopia. Chcem sa spýtať - kedy môžem opäť dojčiť po narkóze? Dcérka je plne kojena. Pýtala som sa dvoch dr.kazdy mi povedal niečo iné - jeden že môžem kojiť hneď po prvom odstriekani a druhý že kojiť až po 24 - 48hod. Tak to je obrovský rozptyl a rozdiel. Poraďte mi, prosím, nechcem nič zanedbať ale ani zas ju pripraviť zbytočne o kojenie. Ďakujem

Milá Mari,

môžete dojčiť do momentu vyšetrenia a potom po hysteroskopii, hoci aj v celkovej anestézii hneď, ako sa preberiete a budete mať chuť dojčiť. Kontroverzné odporúčania, s ktorými ste sa stretli, neodrážajú reálne vedecké postupy a štúdie, ale predstavy, ktoré majú ľudia o význame dojčenia. Vo všeobecnosti sa rady o dojčení riadia princípom „čo keby“ a radšej „pre istotu“ zakazujú všetko, čo môže k normálnemu životu s dojčeným dieťaťom patriť - od cvičenia a chudnutia cez normálnu stravu a liečbu matky, ktorá to potrebuje, až po kávu. Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach. Toto celé je otázka pohľadu na dojčenie – lekári sú presvedčení o tom, že pre čerstvo narodené bábätko je dojčenie dôležité – preto napríklad ženám po cisárskom reze, hoci aj po celkovej anestézii, dojčenie nezakazujú. Akonáhle ide o tú istú situáciu neskôr, zrazu sa ženám hovoria rozporuplné informácie. Skutočne nie je potrebné, aby ste po anestézii čakali alebo aby ste najskôr odstriekali mlieko a až potom dojčili. Účinok anestézy odznieva veľmi rýchlo (preto sa človek prebudí). Po anestézii nie je potrebné čakať. Hneď po operácii, môžete dojčiť. Rovnako môžete dojčiť až do doby tesne pred anestéziou. V prípade, že by po hysteroskopii bola potrebná liečba, môžete sa na nás obrátiť prostredníctvom emailu dojcenie@mamila.sk



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojenie po narkóze