Vliv nocniho kojeni na jiz existujici kaz

Karolina Neumann    08.08.2023, 17:28

Dobrý den, ráda bych se informovala ohledně vlivu nočního kojení na již existující kazy na mléčném chrupu. Syn (25 měsíců) se kojí poměrně často ve dne i v noci, pravidelně docházíme na prevence ke stomatologovi, zuby čistíme důsledně 2x denně. Před rokem se mu poprvé ulomil kousek horní jedničky, poté se odsekla část ještě 2x. Nyní na je na ploše zlomu zjevné tmavší zabarvení. Zubní lékař konstatoval začínající kaz a doporučil zrušení nočního kojení, jakožto důvod vzniku kazu i jako prevenci před jeho šířením. Mj. syn odmítá pít čistou vodu, byť mu je neustále nabízena v průběhu dne. Nedostane-li alternativu (neslazený čaj/velmi silně ředěný džus či domácí sirup), je schopný nepít celý den. Protože nočním kojením získává značnou část denního příjmu tekutin, nechci s ním přestávat. Sladkosti nedostává, mimo ovoce pouze 1-2 týdně koláč a pribiňák. Na Vašich stránkách jsem se dočetla, že kojení nezpůsobuje vznik zubního kazu. Jaký je ale postoj u již vzniklému kazu, resp. může noční kojení/mateřské mléko svým složením způsobovat šíření již existujícího kazu? Není spíš na vině to sladké pití před den? Nemohu se vyrovnat s vidinou ukončení nočního kojení, ale nechci současně syna připravit o zuby. Čistíme opravdu co to dá. Předem děkuji za odpověď.

Milá Karolíno,

dojčenie nespôsobuje zubný kaz a v prípade existujúceho zubného kazu dojčenie kaz nezhoršuje. Existujúci kaz nie je indikáciou na ukončenie dojčenia, či obmedzenie nočného alebo denného dojčenia, nahrádzanie dojčenia vodou či inými tekutinami.

Pravdepodobne ste si už na našich stránkach prečítali vedecké informácie k tejto téme, pre istotu uvádzame všetky články, ktoré môžu byť pre vás v tejto situácii zaujímavé a vysvetľujú mnohé z toho, na čo sa pýtate:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/veda-zuby/

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/veda-kapsicky/

A prečítať si tiež môžete odborný článok, ktorý publikoval medicínsky tím o. z. MAMILA zložený okrem iného aj zo zubného lekára a zubnej lekárky:

https://www.stomateam.cz/cz/obecna-stomatologie/zpusobuje-kojeni-zubni-kaz

Odlamovanie zubnej skloviny, aké ste zažili u svojho dieťatka už pár mesiacov po prerezaní sa prvých zúbkov, nie je spôsobené dojčením. Hypopláziou zubnej skloviny, ktorá je zodpovedná za takéto problémy so zúbkami, trpí asi 30 % detí. Každá matka si predstavuje, že jej dieťatko bude mať zúbky ako perličky a trápia ju vyčítavé pohľady ľudí, ktorí sa dívajú na dieťa vždy, keď sa usmeje a dávajú jej pocítiť, že sa poriadne nestarala. Ale to tak nie je. Ona neurobila nič zlé. Bohužiaľ okrem neopodstatnených výčitiek sa matky v tejto situácii stretávajú s nevedeckými informáciami, ako napríklad s odporúčaním ukončenia dojčenia, či  neopodstatneným nesprávnym odporúčaním vytierať bábätku po dojčení ústa alebo mu vypláchnuť ústa vodou. Bradavka pri dojčení skutočne smeruje hlboko do horného podnebia dieťaťa a mlieko zuby neomýva. Toto platí pre dieťa pri nočnom dojčení, nehovoriac o tom, že mnohé deti veľkú časť dojčenia v noci nepijú žiadne mlieko, len monotónne sajú bez pitia. Každopádne materské mlieko ako také navyše nie je kariogénne. Dojčenie nie je príčinou hypoplázie zubnej skloviny, a ak niečo dojčenie či materské mlieko robí, tak je to zabíjanie baktérií zubného kazu, remineralizácia a odstraňovanie bolesti Ak dieťatko predčasne a zbytočne kvôli zúbkom odstaví, tak to bude len horšie nehovoriac o tom, čo to bude pre jeho noci znamenať. Nočné odstavenie ani žiadne iné odstavenie nepomôže v tom, aby sa kazenie zúbkov zastavilo. Vyplachovanie úst v noci nepomôže zlepšiť stav zúbkov a významne vám sťaží starostlivosť o dieťa, ktoré vždy po dojčení, ktoré ho má za cieľ uspať, zbytočne zobudíte. Možno pomôže vedieť nasledovné:

a) ak sa takto kazí sklovina, tak je to s najväčšou pravdepodobnosťou pre to, že bola oslabená (napríklad ochorenie matky v tehotenstve, iné externé faktory)

b) sklovina v detstve je veľmi jemná a keď je oslabená, tak veľmi rýchlo "zlezie" a neskôr sa po kúskoch odštiepi celý zúbok

c) v tomto prípade neplatí, že kedy sa zuby poriadne čistili, tak by sa to nestalo. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Vliv nocniho kojeni na jiz existujici kaz