Miminku nechutná mateřské mléko

Hana    11.08.2023, 08:15

Moje čtrnáctitýdenní holčička odmítá pít mateřské mléko jak z prsa, tak z flašky. Když jí bylo 6 týdnů začala mi klesat laktace, malá začala dostávat Nutrilon z flašky, ale s pomocí laktační poradkyně jsem se zase rozkojila a kojila jsem až do dceřiných 11 týdnů, Nutrilon dostávala malá vyjímečně, protože se mi třeba jednou do týdne stalo, že mléko nebylo. Potom začala být po kojení velmi nespokojená, myslela jsem si, že mám zase málo mléka, ale když jsem odsávala, bylo mléka dost. Teď vždy zkusím dát malou na prso, tam se vzteká, párkrát si cucne a začne řvat, někdy nechce dát prso vůbec do pusy. Potom jí dám z flašky moje odsáté mléko, párkrát si cucne, začne ho plivat a řvát. Potom jí dám ze stejné flašky Nutrilon a vypije třeba 120ml na jeden zátah. Potom svoje mléko odsaju. Myslím si, že jí moje mléko nechutná, já jsem ho ochutnala a překvapilo mě, že z každého prsa to chutná jinak, ale kdybych si měla vybrat, taky si vyberu Nutrilon. Dá se něco dělat s chutí mého mléka? Snažím se jíst zdravě, postupně do jídelníčku přidávám alergeny a nadýmavé potraviny. Bradavky nemám bolestivé, myslím si, že polohu máme správnou. Předem děkuji, Hanka

Milá Hanko,

je možné, aby dieťa preferovalo nielen konkrétny spôsob kŕmenia, ale aj konkrétnu chuť niektorého mlieka. Navyše odsaté mlieko môže chutiť inak, ako mlieko priamo z prsníka. Môžete ho skúsiť hneď po odsatí priviesť k bodu varu a potom schladiť. Toto by tiež mohlo urobiť rozdiel v zachovaní chute mlieka. Okrem toho vám odporúčame urobiť kroky, ktoré pomôžu bábätku vnímať znova dojčenie ako príjemné, aby sa začalo ochotne prisávať. Keďže píšete, že ste boli v kontakte s laktačnou poradkyňou, ak išlo o poradkyňu MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

odporúčame vám znova sa s ňou skontaktovať. Prejdite znova kroky, ktoré pomôžu bábätku získavať viac mlieka z prsníka, aby bolo spokojnejšie pri dojčení. Laktačná poradkyňa vás naučí, ako rozlíšiť, kedy bábätko na prsníku pije a kedy saje bez pitia a čo robiť, ak sa zdá, že bábätko vypilo málo mlieka. Odporúčame vám s laktačnou poradkyňou prejsť tieto kroky:

1) Upraviť prisatie bábätka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

Správne prisaté bábätko dokáže z prsníka získať podstatne viac mlieka, než dokážeme získať odsávaním či odstriekavaním. Aj preto odsávanie nemá výpovednú hodnotu o tom, koľko mlieka sa vám tvorí a ani o tom, koľko mlieka získa bábätko pri dojčení z prsníka.

Pozrite si aj fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a dokŕmte ho laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ktorú vám odporúčame mať pripravenú na prsníku už pri prisávaní bábätka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Miminku nechutná mateřské mléko