Tvrdnouci prsa

Martina K    21.08.2023, 12:08

Zdravim, nase tydenni miminko je krmeno vyhradne materskym mlekem. Od druheho dne mi krasne sal a me se rychle zacalo tvorit mleko. Ale treti den me zacaly tvrdnout prsa a on z nich prestal chtit pit. Az po pul dni boju jsem pochopila pres laktacni konzultace proc to tak je, ze mam nalita az tvrdnouci prsa a bradavky plus nema tolik sily a proto jsem zacala odsavat a krmit ho ze strikacky. Uz se mi podarilo se proodsavat k mekcim prsum z nichz zas pije. Ale ted se chci zeptat, moje prsa stale tvori vic mleka nez vypije a proto kdyz i po kojeni neodsaju tak mam zas tvrde bulky. Kvuli vaze a zloutence krmime v 2-3h intervalech. Jaky mzpusobem bych se mohla odpoutat od odsavacky a zaroven se uz nemuset bat, ze mam po 2-3h zas v prsou hrče? Dekuju.

Milá Martino K,

o tom, koľko mlieka bude bábätko získavať z prsníka, rozhoduje najmä to, akým spôsobom je bábätko prisaté k prsníku, čo je prevencia proti vzniku zablokovaného mliekovodu alebo zápalu prsníka. A správne prisatie pomáha tiež, aby bábätko vyprázdňovalo rovnomerne všetky časti prsníka. V tejto situácii vám preto dokáže významne pomôcť osobná konzultácia s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Preto spoločne s laktačnou poradkyňou bude kľúčová urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a rovnomerné vyprázdňovanie prsníkov pri dojčení. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Stláčanie prsníkov a výmena prsníkov pomôžu bábätku získať všetko dostupné mlieko, budete tak môcť prestať odsávať mlieko. Úprava prisatia bábätka a stláčanie prsníka pomôžu bábätku získavať dostatočný tok mlieka, čo je prevencia proti tomu, aby bábätko na prsníku nezaspalo predčasne, kým nezíska dosť mlieka. Je to teda krok, ktorý pomáha, aby bábätko nebolo spavé a nezískavalo málo mlieka preto, že je spavé. Vďaka týmto krokom bábätko získa dostatok mlieka, bude teda dostatočne priberať.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, striekačku, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Tvrdnouci prsa