Rozbehnutie mliecka

Katarina    02.12.2023, 21:54

Dobry den, rodila som urgentnou sekciou 33+3 pred 7dnami. Malinka je zatial na jis v inkubatore a ja som na cca 3den dostala silny zapal(crp 188) a liecili ma infuziami atb a od dnes aj tabletkami. Od zaciatku sa snazim odsavat a robit oxitocin masaz cca kazde 3hod. Zapozicali mi aj profi odsavacku medela. Z laveho prsnika mam par kvapiek po odsavani a aj to hnedej farby a z praveho cca 1ml farby biela kava, co malinkej zatial nechcu davat. Kupila som si aj benedikt lekaraky a senovku. Zacinam byt uz zufala, lebo vsetkym mamkam sa mliecko rozbehlo a ja dnes 7den od sekcie a skoro nic. Som z toho velmi smutna a unavena. Neviem ci je to tym silnym zapalom ale stracam danej ze by mala papala moje mliecko. Dakujem

Milá Katarína,

v tejto situácii existuje viacero krokov, ktoré pomôžu, aby ste pre svoje bábätko začali získavať viac mlieka a časom ste mohli dcérku aj dojčiť. Odporúčame vám skontaktovať sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste získali psychickú podporu, povzbudenie a tiež odpovede na otázky podľa toho, ako sa bude ďalej situácia vyvíjať a tiež praktickú pomoc, keď už bude váš zdravotný stav dovoľovať, aby ste sa o bábätko mohli starať a dojčiť ho. Kým sa s laktačnou poradkyňou spojíte, pokračujte v odsávaní materského mlieka. Nemusíte sa obávať farby mlieka, to, čo popisujete, je jedna z možností, ako môže normálne materské mlieko vyzerať. Materské mlieko nemá vyzerať ako kravské homogenizované mlieko alebo ako zarobené umelé mlieko. Toto porovnávanie spôsobuje, že bábätku sa materské mlieko, ktoré skutočne môže mať rôzne farby „radšej nedá“, hoci ide o tekuté zlato. Toto mlieko môže vaše bábätko dostávať aj, keď teraz dostávate potrebnú liečbu, prečítajte si k tomu aj tento článok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

Skúste čas, kým ešte nebudete s bábätkom, využiť na to, aby ste postupne zvyšovali množstvo odsatého mlieka. S laktačnou poradkyňou sa poraďte o dávkovaní byliniek, ktoré ste si kúpili pre zvýšenie tvorby mlieka. Zvážte, či by vám na odsávanie nemohla pomôcť elektrická odsávačka na dve prsia zároveň. Pri odsávaní môžete tiež používať stláčanie prsníka, aby ste získali viac mlieka. Spoločne s laktačnou poradkyňou vyskúšajte ručné odstriekavanie. Môže byť účinnejšie než odsávanie a nepoškodzujú sa pri ňom bradavky.

Ponúkame vám hrubý náčrt krokov, ktoré je potrebné podniknúť na to, aby sa udržala tvorba mlieka a aby bábätko neskôr mohlo byť dojčené:

a) ak sa bábätko neprisáva/nepije na prsníku, matka by si mala odstriekavať/odsávať mlieko, a to pravidelne, oba prsníky, každý 20 minút, ideálne 8-krát denne, z toho minimálne 1-krát v noci, tak, aby čo do množstva pokrývala potreby svojho bábätka. Ak by ste pociťovali nalievanie prsníkov a hrče v prsníkoch, môže mať zmysel odstriekavať častejšie. Nepoužívajte oxytocínové kvapky, nepomáhajú túto situáciu zlepšovať a pre mnohé ženy znamenajú, že sa tvorba mlieka zníži.

Spoločne s laktačnou poradkyňou prejdete prakticky, ako vypracovať plán odsávania počas dňa tak, aby sa začalo množstvo mlieka, ktoré získate, zvyšovať. Posielajte svoje mlieko bábätku.

b) pre dojčenie je potrebný dlhodobý kontakt koža na kožu, to znamená bábätko vyzlečené do plienky položené na hruď matky, ktorá je tiež vyzlečená na do pol pása. Toto umožní bábätku, aby sa dobre vyspalo a aby malo záujem sa prisávať a dojčiť sa. Bábätká sa majú schopnosť začať dojčiť už od 28 gestačného týždňa, hoci toto nie je niečo, čo typicky v slovenských pôrodniciach podporujú. Tieto články sa zaoberajú dôležitými aspektmi pre dojčenie predčasne narodeného bábätka: 

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/predcasniatka/

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/klokankovanie/

c) pre predčasne narodené bábätká platia rovnaké princípy ako pre akékoľvek iné bábätká: kŕmenie bábätka z fľaše spôsobuje problémy s dojčením rovnako ako používanie cumlíkov (a často sa následné neprisávanie bábätka potom „zhodí“ na „vpáčené“ bradavky. Obom sa treba vyhnúť. Aj pre predčasne narodené bábätko je jednoduchšie piť z prsníka ako piť z fľaše, ale dôvod pre ktorý sa tieto bábätká neprisávajú alebo nepijú dostatočné množstvá mlieka, je rovnaký ako pri všetkých ostatných bábätkách: zmätenie fľašou, nedostatočná pomoc pri dojčení, nedostatočný/neexistujúci kontakt koža na kožu s matkou, a pod. Takáto situácia si vyžaduje aktívnu pomoc poradkyne, ktorá má skúsenosti s predčasne narodenými bábätkami.

d) Tieto videá sú takisto dôležité pre pochopenie dojčenia:
 http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Na týchto videách je vidieť ako poznať, či bábätko skutočne dobre papá a pije mlieko. Navyše k videám si môžete pozrieť návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Taktiež odporúčame pozrieť si aj fotky správneho prisatia, pretože správne prisatie zvyšuje množstvo mlieka, ktoré bábätko vypije:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Ohľadne prisávania môže pomôcť, keď si prečítate tento návod pre riešenie situácie, keď sa bábätko neprisáva.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Rozbehnutie mliecka