Kojení po abscesu v prsu

Anna    24.01.2024, 10:04

Dobrý den, mám dotaz, synovi je 5 týdnů, kojila jsem ho do jednoho měsíce ale v jeho 14 dnech jsem dostala hnisavý zánět do prsu. Bojovala jsem s ním 3 týdny, mezi tím jsem malého stále kojila. S kojením jsem celkově od začátku měla problémy, měla jsem ragady, poraněné bradavky do krve. zánět vyústil v absces prsu, který jsem byla odsát několikrát chodila jsem na proplachy. Byla jsem z toho hodně psychicky špatná. Všichni doktoři do mě tlačili že mám kojení zastavit, že ta rána co se tam vytvořila se jinak nezahojí, protože mi přes tu ránu teklo mléko. Že si mám vybrat jestli budu kojit nebo tu budu jako matka pro malého. Vzala jsem si tedy dostinex na zastavení laktace. Už je to pár dní ale laktace stále pokračuje. Ránu v prsu ještě nemám zahojenou ale hojí se krásně už mi přes ni neteče mléko, akorát ještě dobiram antibiotika. Chci se tedy zeptat. Doktoři říkali že mám laktaci zastavit i proto že se ten zánět rád vrací a že jsem neměla horečky vysoké tak mají strach z toho jak bude mé tělo reagovat. Mi to je teď líto že jsem to s kojením vzdala. Chtěla bych se zkusit rozkojit aspoň na druhé prso dokud se mi pořádně nezahojí rána na prsu kde jsem měla absces. Je to možné? Aby se mi nezačalo nalévat i nemocné prso?

Milá Anno,

zápaly prsníka respektíve zablokovania mliekovodov sa pri niektorých ženách v prvých týždňoch po pôrode opakujú preto, že sa neodstráni primárna príčina, pre ktorú sa vyskytujú. Absces prsníka potom vzniká ako následok toho, že telo nezvládlo túto situáciu imunitne úplne najlepšie a vytvorí sa vačok hnisu, ktorý sa snaží vyprázdniť sa cez kožu prsníka. V prípade abscesu sa ženám často ponúka nesprávne riešenie chirurgickým rezom, ktoré veľmi komplikuje následné hojenie prsníka. Rez sa často robí z estetického hľadiska tak, že sa rana váhou prsníka otvára, vyteká z nej mlieko a komplikuje to hojenie.

Odporúčame vám skontaktovať sa teraz s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste prešli, ako aktuálne vyzerá vaša situácia, získali personalizované rady a tiež podporu a povzbudenie v tomto čase, ktorý je pre vás iste veľmi náročný.

Pri prevencii vzniku zablokovania mliekovodov, zápalu prsníka, ale tiež ragád a poškodenia tkaniva bradaviek môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY v osobnom kontakte zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Môžete sa teda pokúsiť spoločne prisať bábätko minimálne na zdravý prsník a prejsť spolu aj možnosti návratu dojčenia z prsníka s abscesom. Ak by toto nebolo možné, je možné aj dojčenie z jedného prsníka, hoci pre prsník s abscesom je odoberanie mlieka z prsníka a teda pokračovanie v dojčení kľúčovým nástrojom liečby. Pri dojčení je potom dôležité zamerať sa na tieto kroky

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a rovnomerné odoberanie mlieka z prsníka sa deje práve vďaka správnemu prisatiu. Pri rovnomernom odoberaní mlieka z prsníka neostáva mlieko v niektorej časti prsníka, to znamená nevzniká prostredie pre zahusťovanie mlieka, vznik hrče, ktorá môže skončiť zablokovaním mliekovodu, zápalom prsníka alebo až abscesom. A súčasne správne prisatie umiestňuje bradavku do horného podnebia bábätka, v ktorom je chránená a nepoškodzuje sa. Správne prisatie je preto kľúčové v prevencii vzniku raniek a ragád na bradavkách a súčasne, ak už má žena poškodené bradavky, je kľúčové v liečbe, pretože len zastavením poškodzovania bradaviek je možné začať bradavky liečiť. Ak máte teraz poranené bradavky, s laktačnou poradkyňou prejdite tiež možnosti liečby bolestivých bradaviek. Nepoužívajte na ošetrovanie bradaviek krémy s obsahom lanolínu či vazelíny, pretože zvyšujú riziko vzniku ďalších rán na bradavkách z dlhodobého hľadiska. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Je možné, že vzhľadom na podanie liekov na zastavenie tvorby mlieka a tiež na udalosti z posledných týždňov, sa ukáže, že bábätko nezískava na prsníku momentálne dostatok mlieka a je potrebné dokrmovanie. V takom prípade je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

čo vám ukáže laktačná poradkyňa priamo v osobnom kontakte.

Laktačná poradkyňa by vám ukázala tiež, ako postupovať, ak by sa teraz bábätko dočasne odmietalo prisávať úplne:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/neprisava-sa/

3) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.  Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojení po abscesu v prsu