9 mesačný odmietá príkrmy, doktorka nás straší, že bude mat málo železa a že už teraz vyzerá anemicky

Markéta    01.02.2024, 17:54

Dobrý den, synovi jsem v 7 měsících začala představovat nové potraviny spíše formou hraček. Chtěla jsem, aby je spíše olizoval a objevoval chutě. Dostával už od 6m tvrdé velké kusy, které nemohl ukousnout- mrkev, celer, pórek, paprika, jablko. To se mu líbilo. Ocumlal a pak jsem mu to vzala. Když nás doktorka po absolvování prohlídky strašila, že ještě pořádně nepapá a vypadá chudokrevně, tak jsem se lekla a začala jsem s ním praktikovat BLW. Syn ještě nesedi, fyzioterapeutka nám rozumně vysvětlila, že sed je poslední meta PMV a že ho nemáme nijak posazovat. BLW jsme tedy praktikovali při hře na bříšku. I při BLW však nesnědl mnoho, vlastně jen ochutnal, ani bych nemluvila o nakrmení. Různě čtu, že miminko má jíst příkrmy až sedí. Ale podle fyzioterapeutky to sezení může přijít až ve 12m a déle. Mám momentálně krizi ve vztahu s mým partnerem, nedokážeme se na mnoha věcech dohodnout. Vadí mu metoda BLW a uvítal by spíše krmení kašičkami. Tak jsem to zkusila, dala jsem ho do lehačky, ale syn to odmítá jak lehačku tak jídlo, nechci ho nutit. Dokážu mu dát pár soust, ale nepřijímá je s radostí ale spíš s nelibostí, po chvilce se začne rozčilovat. Zkouším ho takto krmit jen 2x denně, protože na vícekrát mi to přijde být už o nervy jak moje tak synovy. Někdy úplně vynecháme a jsme jen na mléce. Nevím, jak dál. Odmítla jsem syna očkovat a podepsala revers. Doktorka nám ale očkování nabízí stále dál a zdá se mi, že je osobně na mě naštvaná, že odmítám a že ji také štve, že syna chci vést k vegetariánství (sama plánuji živit se jako odborný výživový poradce se zaměřením na rostlinnou stravu) a zdá se mi, že mě doktorka začíná citově vydírat zastrašováním a jelikož sama už teď mnoho vím, tak vím, že nemá pravdu. Nicméně nejsem úplně zaměřená svým vzděláním na dostatečnost mateřského mléka a info na webu mě nijak neutešuje, když všude čtu, ze v půl roce dítě nemá dostatek železa. Podle mě není syn chudokrevný, nemá žádné takové příznaky, je čilý a aktivní, sklerum dle mého nemá do modra. Zajímá mne tedy přirozený samoodstav a zda v tom přirozeném procesu je i něco jako že začne sám to jídlo chtít jíst. Jestli bude stačit, když mu v této době budu prostě jen nabizet kašičku na lžičce a když to odmítne, tak to sním vše za něj a nebudu to řešit. Jestli bude stačit, když mu to takto přes den nabídnu 5x a i kdyby snědl nulu, tak zda to mohu považovat, že je to v pořádku. Rodinné okolnosti u mě zpusobily problémy s kojením a proto mléko odsávám. Mám tedy přehled o tom, kolik mléka syn vypije a pohybujeme se okolo 1100 ml, občas pod 1100, ale občas i nad 1200 ml. Je na tom, co jsem popsala, něco alarmujícího? Mohu být v klidu? Co mohu očekávat v průběhu času v rámci toho snažení o příkrmy? předem moc děkuji za jakoukoliv radu Zdraví Markéta

Milá Markéto,

materské mlieko má byť hlavným zdrojom výživy počas veľmi dlhej doby života bábätka. 9-mesačné bábätko získava pri dojčení približne rovnaké množstvá mlieka ako počas výlučného dojčenia, pričom ani tam sa tvorba mlieka veľmi nezvyšuje, 5-mesačné výlučne dojčené, priberajúce a prospievajúce bábätko pije približne také isté množstvo ako mesačné výlučne dojčené dieťa. Materské mlieko je aj po skončení výlučného dojčenia ešte mnoho mesiacov hlavnou súčasťou výživy dieťaťa a ešte v druhom roku života pokrýva takmer všetky výživové požiadavky dieťaťa. Preto, ak sa dieťa prechodne chce znova len dojčiť a odmieta príkrmy, nie je potrebné sa obávať. Táto situácia sa často stáva napr., ak je bábätko choré. Choré deti často chcú byť len dojčené. Dojčenie im totiž pomáha prekonať bolesť, dodáva im imunitné látky a rôzne iné imunitné faktory a pomáha im, aby sa ľahšie a rýchlejšie uzdravili. A materské mlieko je počas choroby tá najlepšia potrava.

Mnohé deti v prvých mesiacoch, kedy sa učia papať, nezjedia reálne veľké množstvá jedla. Je to tak v poriadku. Bábätká sa spočiatku ešte len učia jesť jedlo a je normálne, že dojčenie tvorí drvivú časť ich celkového príjmu potravy. Podávajte teda dieťatko naďalej materské mlieko a nechajte ho učiť sa  jesť postupne, nenúťte ho do jedla, dajte mu jedlo ochutnávať, brať do ruky, oblizovať, nechajte ho vyberať si z vášho taniera to, na čo má chuť. Čas, v ktorom deti začnú jesť väčšie množstvá jedla, je rozličný pre rozličné deti. Omnoho dôležitejšie než presné množstvo a druh zjedeného jedla je to, aby bábätku chutilo a aby malo z jedla radosť. V tomto bode nie je úlohou rodiča dostať do bábätka čo najväčšie množstvá jedla. Ak zje pár lyžičiek, je to v poriadku, ak má chuť zjesť viac, dajte mu viac. Dávajte mu toľko jedla, koľko chce. Podmienky okolo jedenia si vytvorte také, aké vám vyhovujú. Niektorí rodičia zisťujú, že ich bábätká jedia viac a lepšie, keď sú niečím zaujaté. Je tiež dobré, ak dieťatko často zoberiete so sebou k stolu, keď vy jete, a umožníte mu, aby sa natiahlo za tým jedlom, o ktoré má záujem a jedlo ho. Ak má chuť na chlebík, nechajte ho jesť chlebík. Bábätká majú záujem o skutočné jedlo, ktoré jedia rodičia. Umožnite mu, aby vaše jedlo bralo do rúk, samo sa ním kŕmilo, namáčalo si ručičku do jedla a oblizovalo ju. Bábätko môže jesť bežné zdravé rodinné jedlá, o ktoré prejaví záujem.

O tom, ako postupovať pri príkrmoch a o tom, ako sa bábätká učia jesť, si môžete vypočuť našu komplexnú prednášku.

Hlavná otázka vo vašej situácii je, či vaše dieťatko priberá a prospieva. Pretože väčšina detí, ktoré sú v prvých mesiacoch, kedy sa učia jesť dobre dojčené resp. kŕmené materským mliekom a zároveň jedia trošku jedla, prospieva dobre a postupne sa neskôr rozpapajú viac. Nie je vhodné ich do jedla nútiť ani sa nemusíte trápiť. Preto je dôležité vo vašej situácii vyhodnotiť spolu s poradkyňou pri dojčení pitie na prsníku a ďalšie okolnosti súvisiace s dojčením. Profesionálnu laktačnú poradkyňu si môžete vybrať z tohto zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Ak by ste spolu s poradkyňou vyhodnotili, že vaše bábätko na prsníku dostatočne nepije, je možné aj v tejto dobe zvýšiť príjem mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

čo je prvá stratégia pred tým, než by sa hľadali iné možnosti.

Samotná táto situácia neznamená aicky, že bábätko bude mať málo železa. Ak má lekárka obavy o to, či má bábätko dostatok železa, môže urobiť potrebné vyšetrenia. Niekedy to, že bábätká odmietajú jedlo a súčasne s tým nepriberajú, môže súvisieť s nižšou hladinou železa alebo zinku. Ak by sa ukázalo, že bábätko má nedostatok železa, je o to dôležitejšie, že dostáva materské mlieko, pretože to obsahuje železo, ktoré sa vynikajúco vstrebáva. K tomu môže dostávať primárne potraviny, ktoré sú bohaté na železo a takéto je možné nájsť aj v rastlinách. A ak by to bolo potrebné, bábätko môže dostávať potrebné lieky.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > 9 mesačný odmietá príkrmy, doktorka nás straší, že bude mat málo železa a že už teraz vyzerá anemicky