Problém s kojenim/odsávanim v noci

Alena    26.03.2024, 14:09

Dobrý deň. Syn má 11 mesiacov (korigo 10). Je čiastočne kojený a čiastočne dokrmovaný MM (do 2mesiacov plne kojený). Prekonal nekroticku kolitidu, niekoľko operácií čreva, ma ABMK a ďalších x alergii na potraviny. Som preto na prísnej eliminacnej diéte od jeho 4mesiacov, netoleruje ani žiadne umelé mlieko pre alergikov. Posledné 3tyzdne sa mi začalo stavať, že mi nejde nakojiť v noci. Najskôr len kojenie o 3.30, potom sa pridali aj kojenia 20.30, 0.15. Občas aj 6.15. Nejde mi ani nič poriadne odsať odsavackou, pritom prsia sú plné a pri potiahnutí, vystrekne mlieko. Ale nespustí sa pri saní. Vypije Max 5-10ml po pol hodine tahania. Už skoro vôbec nespím, nakoľko sa to vždy zhorší po zaspani. Dnes som zaspala na 30min pred kojenim o 9 a nespustilo sa mi už ani vtedy. Podotýkam, že sa to vždy odsavackou snazim udržať, ale musím odsavat už aj vyše hodiny pre 80-100ml. Keď sa mi výnimočné mlieko po dlhej snahe spustí, syn vypije aj 80ml za 5 min, problém je však s tým spustením. Akoby sa zablokovalo v tme/v noci alebo aj keď zaspím predtým ceď deň. Nedáva mi to zmysel, vždy po spánku to šlo lepšie. Zrejme to nejak súvisí s melatonínom alebo nejakými hormónmi v tme. Už som zúfalá, nemôžem o mlieko prísť, syn toleruje asi 5potravin v prikrmoch a celkovo nezje viac ako 50g prikrmu 2xdenne, mlieko je pre neho kľúčové a ešte dlho bude. Doktori nám hrozia hospitalizáciou, čo však nie je riešenie. Vopred ďakujem za radu alebo aspoň nasmerovanie, na koho sa mám obrátiť.

Milá Alena,

pri kŕmení bábätka odsatým materským mliekom existujú postupy, ktorými je možné podporiť udržanie dostatočnej tvorby mlieka:

1) Je možné navýšiť množstvo mlieka, ktoré odsajete. Základným princípom je odsávať pomerne pravidelne, minimálne 8-krát denne, aspoň 20 minút každý prsník a z toho aspoň jedno odsávanie by malo byť v noci. 

2) Pri odsávaní, keď po určitom čase prestane mlieko tiecť, môžete vystriedať prsníky a začať odsávať druhý prsník a potom sa znovu vrátiť k prvému. Takéto opakované vystriedanie prsníkov môže pomôcť zvýšiť množstvo odsatého mlieka. Je tiež možné, že by vám mohla pomôcť odsávačka, ktorá zároveň odsáva obe prsia naraz, existujú aj odsávačky, ktoré môžete vložiť do podprsenky a nemusia byť pripojené do elektrickej siete. Žena tak môže odsávať popri starostlivosti o bábätko či iných aktivitách.

3) Pri odsávaní môžete zároveň stláčať prsník, toto môže zvýšiť množstvo odsatého mlieka. Niečo podobné robia aj matky pri dojčení, môžete použiť rovnaký spôsob na stláčanie prsníka: https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

4) Po odsávaní môžete skúsiť mlieko odstriekavať ručne, ručné odstriekavanie môže byť pri správnom spôsobe odstriekavania efektívnejšie ako odsávanie. Odstriekavaním sú ženy často schopné získať mlieko, ktoré by odsávaním nezískali.

5) Môžete skúsiť odsávať v kontakte koža na kožu s bábätkom, toto má potenciál zvýšiť tvorbu mlieka ako aj množstvo odsatého mlieka.

6) Môžete skúsiť odsávať bez toho, aby ste pozorovali, či mlieko v danom okamihu práve tečie alebo nie. Niekedy prílišné pozorovanie procesu odsávania neprospieva získavaniu mlieka. Spúšťanie a tok mlieka fungujú lepšie, ak sa žena necíti byť pozorovaná (ani sama sebou) a ak svoju pozornosť upriami na niečo iné (môžete si napríklad čítať alebo niečo pozerať). Spúšťanie mlieka je proces uvoľnenia, takže do tej miery, do ktorej sa to dá, skúste pri odsávaní odpútať svoju pozornosť od toho, že odsávate.

7) Ľahkosť a rýchlosť, s akou odsajete určité množstvo mlieka, do istej miery závisí od množstva mlieka, ktoré sa tvorí. Ak sa vám napriek pravidelnému a intenzívnemu odsávaniu nedarí odsávať potrebné množstvá, môžete skúsiť navýšiť tvorbu mlieka podpornými prostriedkami na zvýšenie tvorby mlieka: https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

8) Pri odsávaní skúste prisunúť nástavec odsávačky čo najviac do prsníka tak, aby nikde nevnikal vzduch. Môže vám pomôcť, ak sa pri odsávaní mierne predkloníte. Odsávačku držte prisunutú do prsníka počas celej doby odsávania. Je možné skontrolovať, či odsávačku dávate na prsia správne a vychytať drobnosti, ktoré by zlepšili spôsob odsávania a následne aj množstvo odsatého mlieka.

9) Niektorým ženám fungujú niektoré typy či značky odsávačiek lepšie ako iné a neexistuje univerzálne pravidlo pre to, ktorej žene bude ktorá odsávačka lepšie vyhovovať či fungovať. Niekedy zvýšeniu množstva odsatého mlieka môže pomôcť použitie inej odsávačky.

10) Ak ste odsávačku kúpili z druhej ruky alebo už odsávačku používate dlhší čas, pokúste sa vylúčiť technické príčiny ako netesniace súčasti alebo znížený výkon odsávačky.

Odporúčame vám celú situáciu prekonzultovať aj s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

vďaka čomu bude možné zistiť aj ďalšie potrebné detaily vašej situácie. Napríklad, keď píšete o tom, že vám „nejde nakojiť v noci“, znamená to, že bábätko sa odmietne prisávať? Ak áno a postupne sa pridávajú aj ďalšie takéto nočné ponúknutia dojčenia, ktoré neskončia prisatím bábätka, potom spoločne s laktačnou poradkyňou prejdite tieto kroky:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problém s kojenim/odsávanim v noci