Odmietanie jedného prsníka
Daniela 30.03.2024, 10:09
Dobrý deň, môj 5 týždňový synček začal zrazu odmietať ľavý prsník. Vždy som pri kojeni striedala prsníky nikdy som nepreferovala jeden z nich. Avšak je takmer vždy naliaty tvoria sa v ňom hrčky. Malý pri ňom plače hltavo pije až mu zabehne hneď ho musím dať odgrgnut a opäť to pokračuje tým hltavym satim a plačom. Dosť často sa mi stáva že mi z neho vyteká aj v noci mliečko kedy mám aj veľmi mokrú nočnú košeľu. Narozdiel od neho druhý prsník nikdy nie je naliaty je úplne voľný. Viete mi s tým nejako poradiť? Za odpoveď veľmi pekne ďakujem
Milá Daniela,
bábätká sa môžu takto správať, ak poklesne tok mlieka a je možné, aby bábätko získavalo menej mlieka z jedného prsníka. najčastejšou príčinou takéhoto správania na prsníku je reakcia na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako znížený. Ženy väčšinou mávajú odlišné množstvo mlieka v jednom a v druhom prsníku, pričom niekedy je tento rozdiel nepozorovateľný a niekedy je viac zjavný. Dôvody sú vo svojej podstate tie isté, ako keď dieťa začne odmietať dojčenie úplne – deti reagujú na tok mlieka. Dieťa môže postupne začať odmietať jednu stranu alebo hrýzť na jednom prsníku s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že sa v danom prsníku tvorí menej mlieka a tok mlieka z neho je pomalý. Jednou z príčin, prečo sa v prsníku začne tvoriť menej mlieka, môže byť napríklad aj skutočnosť, že matky k tomuto prsníku bábätká menej často prikladajú alebo bábätká na ňom menej pijú. To, že sa z prsníka neodoberá všetko dostupné mlieko, sa potom môže prejavovať aj vznikom hrčiek v prsníku. Niekedy sa preto zdá, že bábätko sa takto správa, pretože v tomto prsníku sa tvorí príliš veľa mlieka, zvlášť, ak sa potom na prsníku bábätko zadúša, pije hltavo, dokonca niekedy strieka mlieko, ak sa bábätko odpojí pri dojčení z tohto prsníka a takisto okrem hrčiek v prsníku často ženy hovoria, že z tohto prsníka mlieko vyteká. Všetky tieto príznaky však v skutočnosti väčšinou súvisia s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný a toto je možné odlíšiť v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY, ktorá vás naučí rozlíšiť pitie a satie bez pitia a vyhodnotíte s ohľadom na pitie toto správanie bábätka. Niekedy je možné, aby tieto rozdiely súviseli aj s rozdielmi v prsníkoch a niektoré ženy zažívajú to, že aj ďalšie deti sa radšej dojčia z jedného prsníka a postupne sa prestanú na jednom prsníku dojčiť úplne. Samozrejme, že je možné aj dlhodobé dojčenie z jedného prsníka, ale oplatí sa podniknúť kroky, aby sa dieťa dojčilo z oboch prsníkov. Pri praktickej realizácii krokov, ktoré by ste mohli podniknúť, aby ste túto situáciu zmenili, vám môže pomôcť laktačná poradkyňa osobne:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
Spoločne s laktačnou poradkyňou bude potom kľúčové urobiť tieto kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
2) Je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik, pretože negatívne ovplyvňujú schopnosť bábätka správne sa prisávať k prsníku.
3) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Okrem toho môže fungovať vytvárať príležitosti pre prisatie dieťatka aj k tomuto prsníku – napr.:
• Noste dieťa v nosiči (šatka, babyvak...).
• Spite s ním v posteli.
• Umožnite mu kontakt koža na kožu.
• Okúpte sa s ním.
• Uspávajte ho v náručí (napr. v nosiči).
• Vo vhodnej chvíli ponúknite dieťaťu menší prsník, ale nenúťte ho a neznechuťte mu dojčenie tým, že mu ho budete vnucovať. Môžete pritom experimentovať s rôznymi polohami a rôznymi situáciami, v ktorých prsník ponúknete – napr. sa pokúste dieťa prisať počas chôdze, skákaní na fitlopte atď.
• Vyhnite sa tomu, aby ste zo snahy o dojčenie z menšieho prsníka urobili boj a aby dieťa pri tom plakalo.
• Na dojčenie z menšieho prsníka sa snažte vystihnúť okamihy, keď dieťa nie je pri plnom vedomí (zaspávanie, prebúdzanie, noc).
• Pri pokusoch odstráňte rušivé elementy alebo podnety, o ktorých viete, že dieťa od dojčenia odvádzajú.
4) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.
5) Je pravdepodobné, že v tejto situácii bude dôležité urobiť kroky pre zvýšenie tvorby mlieka:
https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/
Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.
Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.