Znovu rozkojení 4 měsíčního miminka po užití dostinexu

Anna    19.04.2024, 16:46

chtěla bych Vás poprosit o konzultaci našeho problému s kojením. Kojila jsem cca něco přes měsíc, kojení jsme měli hodně vybojované. Malý se narodil akutním císařským řezem, ale i přes to jsem byla schopná ho do dvou dnů plně kojit. Bojovala jsem s bolestí, ragády, prasklinami, ucpaným mlékovodem a poté i s hnisavým zánětem prsa. I když jsem si prošla kurzem kojení před porodem a i laktační poradkyně v nemocnici mi říkala, že mě nemá co naučit, že polohy i správné přisátí znám správně. Vše jsem řešila s nemocnicí ve Frýdku-Místku, kde mi domů poslali porodní asistentku. Ta mi řekla, že mám ploché bradavky, a že proto se mi bradavky tak moc zranili. Malý ma lehkou uzdičku, to by neměl být problém, ale malou bradu takže při kojení nasával hodně vzduchu. U Prsa jsem měla anitibiotika, ale bohužel se to i přes konzultací s doktory rozjelo tak, až se mi v prsu udělala tekutina - hnis. První mě strašili s hospitalizací jelikož jsem měla hodně vysoké CRP ale nakonec mě propustili domů. Udělali mi do prsa díru, přes kterou jsem chodila na odsávání a proplachy prsa. Přes to všechno jsem malého stále kojila a zvládala ho odkojit, jen ve chvíli kdy jsem měla v prsu díru mi začalo přes tu díru téct mléko. Doktorem mi bylo řečeno, že se mi v prsu udělala píštěl a, že mi doporučuje laktaci zastavit, jelikož se mi díra nebude schopná uzdravit a bude dále hnisat. Bohužel přes všechnu bolest a lehký nátlak doktorů jsem podlehla a nechala jsem si předepsat dostinex, ten jsem brala dle doktora a laktace se mi zastavila. Prso se mi krásně zahojilo, malý přijal UM proto jsem to dále neřešila. Dnes jsou malému 4 měsíce a byla mu zjištěna alergie na kravskou bílkovinu (nejspíše). A to mě vede k otázce, myslíte že je možné se i po zastavení laktace znovu rozkojit? Chtěla bych to vyzkoušet kvůli malému protože speciální mléko mu nechutná a bojuje s tím. Moc Vám předem děkuji za odpověď už jsem trošku zoufalá.

Milá Anno,

vaša otázka poukazuje na to, s akými náročnými situáciami ohľadom dojčenia si musia v našej spoločnosti ženy poradiť samy a ako veľmi chýba skutočná a funkčná pomoc zo strany zdravotného systému. Jedna vec je, že keďže má bábätko 4 mesiace, je možné začať nahrádzať umelú komerčnú výživu jedlom. Keď bábätko bude ochotné jesť pestrú, čerstvú stravu, je preň bezpečnejšie a zdravšie jesť normálne jedlo a umelé mlieko používať len do času, kým takto bábätko nezačne jesť. Používať umelú komerčnú výživu v prípade, že by bábätko bolo ochotné jesť dostatočné množstvá čerstvého jedla, je zbytočné a podľa WHO to vedieť k zvýšenému príjmu bielkovín a zníženému príjmu esenciálnych mastných kyselín, železa, zinku a vitamínov skupiny B v porovnaní s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie pre primeraný rast a vývin dojčiat a detí. Preto jedna línia riešenia tejto situácie by mohla byť, že by ste bábätko začali kŕmiť jedlom, v tomto veku môže dobre fungovať podávanie rozmixovanej stravy veľakrát počas dňa po menších dávkach, mnohé bábätká v tomto veku lepšie než lyžičku tolerujú podávanie jedla na prste hlbšie do pusinky. Je tiež možné zamerať sa na kalorické potraviny (ich zoznam je uvedený na konci tohto článku: https://www.mamila.sk/cz/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/), aby tak bábätko aj v malej dávke jedla získalo veľa kalórií a energie. Pri podávaní jedla sa môžete vyhnúť potravinám s obsahom kravského mlieka a tak v prípade, že by bábätko skutočne malo ABKM, mali by vymiznúť príznaky, ktoré sa pripisujú tejto alergii. Ak príznaky nevymiznú, je pravdepodobné, že v skutočnosti nešlo o ABKM:

Okrem toho je v tejto situácii možné zamerať sa na zvýšenie tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

a na odstriekavanie alebo odsávanie mlieka pre bábätko. Toto mlieko je možné bábätku skúsiť podávať pohárikom:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

alebo ho primiešavať do jedla. Výdatná tvorba mlieka je jeden z faktorov, ktoré budú dôležité pre návrat k dojčeniu a navyše každá kvapka materského mlieka, ktorú takto bábätko získa, predstavuje tekuté zlato.

Pri 4-mesačnom bábätku naďalej existujú kroky, ktoré je možné urobiť, aby sa bolo možné pokúsiť sa vrátiť k dojčeniu. Odporúčame vám skontaktovať sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Poradkyňa vám ukáže, ako prilákať bábätko k prsníku a pomôcť mu správne asymetricky sa prisať, vďaka čomu získa na prsníku viac mlieka. Potom spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Má určite zmysel pokúsiť sa urobiť kroky pre návrat k dojčeniu, pretože:

- vaše bábätko je maličké a je veľká šanca, že sa k dojčeniu podarí vrátiť

- časom sa tvorba mlieka môže začať výrazne zvyšovať

- je možné dokrmovať bábätko aj bez použitia fľaše, priamo na prsníku a bez ohľadu na to, koľko mlieka bude bábätko dostávať prostredníctvom dokrmovania – aj dokrmovanie na prsníku je dojčenie a aj toto je pre bábätko mimoriadne dôležité

Jednotlivé kroky, ktoré by vám pomohla realizovať poradkyňa v osobnom kontakte a ktoré by mohli pomôcť sú:

Okrem toho vám odporúčame nasledovné kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete. Aj „mierna“ uzdička môže z hľadiska dojčenia predstavovať prekážku, kvôli ktorej bábätko nedokáže udržať po prisatí bradavku dostatočne hlboko v pusinke. Toto spolu s drobnými detailami, ktoré rozhodujú o správnosti prisatia a ktoré nie je vždy jednoduché odhaliť, pokiaľ človek nevie, čo presne sledovať, môže byť dôvodom, pre ktorý sa žene poškodzujú počas dojčenia bradavky a nevyprázdňujú sa prsníky rovnomerne, čo vedie k zablokovaniu mliekovodov, či až zápalu prsníka alebo abscesu. A následne v našej spoločnosti veľká väčšina žien zažije nesprávne riešenie týchto komplikácií, v dôsledku ktorých niektoré ženy trpia podobne ako vy fistulou či inými zbytočnými komplikáciami.

Naučte sa teda, ako má vyzerať správne prisatie spolu  profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY a pozrite si aj fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Ak by sa bábätko prisávalo, úpravou prisatia a stláčaním prsníka dokážete nahradiť odsávanie. Bábätko vďaka úprave polohy tak, aby jeho prisatie bolo čo najlepšie, dokáže získať omnoho viac mlieka, ako odsávačka po dojčení. Kým sa bábätko nezačne prisávať, má však zmysel, aby ste zvyšovali tvorbu mlieka odsávaním či odstriekavaním mlieka.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Spoločne s laktačnou poradkyňou sa pokúste prisať bábätko k prsníku. Je možné, že sa vám to nepodarí hneď na prvý pokus, ale nič nie je stratené. Pre to, aby sa zvýšili šance na prisatie bábätka, je dôležité, aby bábätko nedostávalo nielen fľašu, ale ani cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Trávte v kontakte, ideálne koža na kožu, s bábätkom čo najviac času počas dňa. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na, ak by sa prisalo, nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Ak by sa neprisalo, nakŕmte ho pohárikom alebo mu podajte jedlo a trávte veľa kontaktu koža na kožu.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc. Pozrite si ďalej čo robiť, keď sa bábätko neprisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Znovu rozkojení 4 měsíčního miminka po užití dostinexu