Aktivní prsní žláza a CT

Sabina    23.04.2024, 13:37

Dobrý den, jakožto kojící jsem musela 2x během kojení podstoupit CT s jódovou kontrastní látkou, jednou jakožto 12 měsíců kojící, podruhé jakožto 15 měsíců kojící. Jednou se jednalo o CT angiografie břicha, podruhé CT stehna. Dozvěděla jsem se, že je aktivní prsní tkáň kojící ženy velmi citlivá na CT záření a že je proto CT naprosto nevhodné. Z této informace jsem, přiznám se, velmi rozhozená a vystrašená. Radiologa jsem upozornila, že kojím, ale nikdo prsní tkáň neřešil, pouze řešili, ať 24 hodin po CT syna nekojím, což jsem samozřejmě nedodržela, protože je to hloupost, ani jód při CT a ani gadolinium při MR do mléka významně neproniká. Zajímá mě tedy, zda je pravda, že je během kojení prsní žláza díky aktivitě více ohrožena CT zářením oproti prsu nekojícímu tedy s neaktivní žlázou? Děkuji za odpověď.

Milá Sabíno,

z hľadiska dojčenia môžete absolvovať CT ako aj MR vyšetrenie a po vyšetrení nie je potrebné prestať dojčiť na 24 hodín, či iný čas a to ani v prípade, že sa použilo vyšetrenie kontrastnou látkou, aj v prípade, že išlo jódovú kontrastnú látku či gadolinium. Toto vyšetrenie prináša rovnaké riziká, či žena, ktorá ho podstupuje, dojčí alebo nedojčí, preto jeho použitie má zmysel robiť len v opodstatnených prípadoch, o ktorých rozhodujú zdravotníci podľa zdravotného stavu človeka. Pri dojčení ho teda môžete podstúpiť rovnako ako v období mimo dojčenia. Tento fakt je už dlhé roky známy, Americká akadémia rádiológov na túto tému už dávno vydala vyhlásenie, ktoré vám v prípade potreby môžeme poskytnúť, rovnako na túto tému existujú aj európske odporúčania.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Aktivní prsní žláza a CT