SK / CZ / UA / RU

Odsatie mliečka

Otázka

1. 1 mesiac 2. vylúčne z prsníka 3. žiadne bolesti 4. v júni sme pozvaní na svadbu, malý vtedy bude mať 2 a pol mesiaca...môžem odsať mliečko a nechať nech ho v ten deň kŕmi babka z fľaše? nebude potom problém s tým, že bude odmietať prsník?

viki.l | 21.04.2014, 16:00

Odpoveď

Milá viki.l,

je pochopiteľné, že máte chuť stráviť tento čas sami s manželom. Skúste to však celé premyslieť do konca. Vaše bábätko je ešte maličké a veľmi potrebuje nielen materské mlieko a dojčenie, ale aj vašu prítomnosť, ktorá je preňho mimoriadne dôležitá bez ohľadu na to, s akou láskou by sa oňho niekto druhý staral. Zoberte svoje bábätko na svadbu so sebou. Nebude to síce taká svadba, akú ste si vysnívali, ale pravdepodobne ani víkend vo dvojici nebude už presne to, ako to bolo pred tým, než sa vám bábätko narodilo. Niet pochýb, že počas svadby budete na svoje maličké bábätko neustále myslieť, budete si potrebovať odstriekavať mlieko, aby sa udržala tvorba mlieka, a tiež aby ste prsníky nemali príliš naliate. Keď bábätko bude s vami, v konečnom dôsledku si odpočiniete viac, ako keď sa budete trápiť tým, ako sa bez vás má.  Ak chcete, zoberte na svadbu aj babičku, ktorá sa bude o bábätko starať popri tom, ako ho budete vy dojčiť. Vezmite bábätko so sebou, ľudia okolo vás sa budú tešiť z krásneho bábätka, bude ozdobou svadby, budú sa s ním fotiť, ponosia ho - možno to dokonca bude lepšie ako v bežný deň. Jeho potrebu dojčiť sa nijako inak nevyriešite. Nie je dôvod, pre ktorý by ste ho na svadbe nemohli nadojčiť kedykoľvek - myslite na dojčenie, keď si budete chystať oblečenie: nachystajte si niečo, v čom sa bude dať dojčiť kedykoľvek. Zároveň dojčením budete príkladom pre mladomanželov a tiež pre ostatných, aby videli, že s dojčením sa dajú takéto udalosti absolvovať. Pokojne sa zdržte na svadbe akokoľvek dlho, dvojmesačné bábätká majú väčšinou ešte schopnosť spať kdekoľvek, obzvlášť, ak sú napríklad v nejakom nosiči/šatke. Je isté, že svadbu s bábätkom si užijete viac, ak bude s vami, ako keď ho dáte strážiť babke, pretože v opačnom prípade budete neustále myslieť na to, ako sa bábätko má, a budete sa báť, že budete zo svadby musieť odísť, pretože dieťatko bude za vami neutíšiteľne plakať.

Celé je to o zmene uhla pohľadu na vec. Je možné si užiť aj svadbu s bábätkom, hoci samozrejme iným spôsobom. Ale môže to byť tiež krásne.

Samozrejme, bábätku je možné podať vopred odstriekané mlieko, prečítajte si k tejto téme tento článok: http://www.mamila.sk/domain/flox/files/clanky/mrazenie-a-uskladnovanie-materskeho-mlieka.pdf

Nikto vám presne nepovie, čo sa stane, keď odídete, a necháte bábätko babke. Ale môžete zvážiť tieto veci:

1) Nikto vám nezaručí, že vaše bábätko bude vedieť/chcieť piť z fľašky, ak bolo doteraz výlučne dojčené.

2) Nikto vám nezaručí, že vaše bábätko bude chcieť piť umelé mlieko.

3) Dávať takémuto maličkému bábätku umelé mlieko nesie so sebou viaceré riziká, to znamená zdravotné riziká v dôsledku použitia umelého mlieka.

4) Nikto vám nezaručí, že napriek tomu, že vaše bábätko bude nakŕmené, aj tak nebude plakať a chcieť byť vo vašej prítomnosti.

5) Nikto vám nezaručí, že vám nepoklesne tvorba mlieka.

6) Nikto vám nezaručí, že sa bábätko bude vedieť naspäť prisať na prsník.

7) Nikto vám nezaručí, že bábätko po vašom návrate nebude na prsníku štrajkovať.

8) Nikto vám nezaručí, že sa k dojčeniu bude možné vrátiť.

Vzhľadom na tieto body skúste premýšľať o iných možných riešeniach, pretože vo veku, keď je bábätko ešte výlučne dojčené sa s ním cestuje pomerne jednoducho, pretože okrem dojčenia nepotrebuje nič iné.

Tieto otázky umiestňujeme aj na náš Facebook, kde po čase určite nájdete niekoľko reakcií mamičiek, ktoré zvládli podobnú situáciu s bábätkom a boli hrdé a šťastné, že bábätko vzali so sebou.

Podpor nás

Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.

Tím poradkýň o. z. MAMILA

Späť na zoznam otázok

Najčítanejšie články

Poradňa dojčenia

Viac ako 13 000 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.

prejsť do poradne
Nájdite poradkyňu

Viac ako 800 laktačných poradkýňna Slovensku, v SR a v EÚ. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.

vyhľadať poradkyňu
Kniha o dojčení

Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.

objednať knihu

MAMILA, o. z.

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje profesionálnu pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú laktačné poradkyne združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.

Podpor nás

Sme profesionálny tím s nadšením pre dojčenie. Stojíme za vami, podržíme vás, prinesieme vám nádej a úľavu. Nebudete v tom samy. Prinášame pomoc, poradenstvo, vzdelávanie, zasadzujeme sa za zmenu legislatívy, suplujeme štát. Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené, a preto nám pomôže každá vaša podpora pre dojčenie. Ďakujeme!

Videá

Ako dojčiť poležiačky
Kontakt koža na kožu
Vec, čo vám pomôže
Predchádzajúci Nasledujúci

Naši partneri