Dojčenie a lieky na vysoký krvný tlak

Sonka    21.01.2015, 20:09

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či máte nejaké informácie ohľadom liekov na liečbu vysokého krvného tlaku v kombinácii s dojčením. Lekár mi prvý krát predpísal Lomir 2,5 mg, no mala som z neho väčšinu nežiadúcich účinkov. Iné mi však zatiaľ nechce predpísať, lebo by vraj cez mlieko znížili krvný tlak aj dieťaťu (teraz má 14 m.). Mávam však tlak okolo 159/123 (a s tým spojené mnohé iné problémy) a bojím sa neriešiť to a nechať to tak len pre dojčenie. Čo by ste mi odporúčili? Mám trvať na nejakom lieku alebo naozaj ukončiť dojčenie?

Milá Sonka,

nie je pravda, že iné lieky nemôžete užívať. Pri liečbe vysokého tlaku platí rovnaká zásada, ako pri väčšine iných liekov, to znamená, že do materského mlieka sa dostávajú len veľmi malé množstvá. Prečítajte si k tomu aj tieto informácie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

Lieky na vysoký tlak môžu pochádzať z rôznych skupín liekov a vďaka tomu je vždy možné nájsť tie lieky, ktoré sú pre dojčiacu matku najlepšie z hľadiska dojčenia tak, aby dojčenie bolo pre bábätko bezpečné. Medzi ne patrí napríklad propranolol, labetalol, metoprolol, nifedipín, verapamil, benazepril, príp. captopril, hydralazín či metyldopa (Dopegyt).

Môžete sa liečiť (liečba dojčiacich matiek na vysoký krvný tlak je relatívne bežná záležitosť) a zároveň dojčiť. Nemusíte teda obetovať svoje zdravie alebo dojčenie, nemusíte si medzi tými možnosťami vyberať. Môžete dojčiť a robiť kroky potrebné pre vaše zdravie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a lieky na vysoký krvný tlak